Aktualizacja: 26 listopada.2023 r.
Kupując nowe urządzenie, należy podjąć wiele decyzji, takich jak rozmiar, marka czy kolor obudowy. Jednak efektywność energetyczna to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Nie tylko zmniejszy to Twój ślad węglowy, ale efektywność energetyczna może również pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Od czasu wprowadzenia etykiety energetycznej nastąpił znaczny postęp w technologii oszczędzania energii. Oznaczało to, że wszystkie nowe produkty otrzymywały najwyższe oceny pod względem wydajności. W rezultacie etykieta została zaktualizowana, aby ułatwić porównanie modeli przy zakupie nowego urządzenia. Stara klasyfikacja od A+++ do D zastąpiła nową, w której klasy energetyczne oznaczone są wyłącznie literami od A do G. Wyjaśnimy, na czym polegały obie te klasyfikacje i czym różnią się od siebie oraz to dlaczego warto zwracać uwagę na etykietę z klasą energetyczna sprzętu AGD.
Co to jest klasa energetyczna?
Klasa energetyczna urządzeń gospodarstwa domowego (zwana także klasą efektywności energetycznej lub klasą zużycia energii) jest ściśle powiązana z oszczędnością energii elektrycznej. Oznaczenie w klasyfikacji zależy od rzeczywistego zużycia w kWh urządzeń gospodarstwa domowego.
Efektywność energetyczna urządzenia jest oceniana na podstawie zestaw klas efektywności energetycznej od A do G na etykiecie, gdzie A oznacza najbardziej energooszczędną, G najmniej efektywną. Etykiety przekazują także inne przydatne informacje klientowi podczas dokonywania wyboru pomiędzy różnymi modelami. Informacje powinny być także podawane w katalogach i zamieszczane przez sprzedawców internetowych na ich stronach internetowych.
Stare klasy energetyczne od A+++ do D
Etykiety energetyczne pojawiły się w latach 90., kiedy to większość urządzeń gospodarstwa domowego oznaczono klasą energetyczną E. Wraz z postępem i szybkim rozwojem technologii, na rynku szybko pojawiły się produkty o najwyższej klasie energetycznej A. Dalszy rozwój doprowadził do tego, że produkty wyglądały jeszcze lepiej niż te z klasy A, dlatego do oznaczeń dodano znak plus (A+, A++, A+++), aby ułatwić ich rozróżnienie.
Klasy energetyczne sprzętu AGD, czyli sprzętu gospodarstwa domowego, obejmują zakres od A+++ (najbardziej energooszczędny) do D (najmniej energooszczędny). Te klasy energetyczne oceniają zużycie energii i pomagają konsumentom wybierać sprzęt, który jest bardziej przyjazny dla środowiska i tańszy w eksploatacji. Oto krótki opis każdej z tych klas:
A+++: To klasa oznaczająca największą energooszczędność. Urządzenia z tą klasą zużywają minimalną ilość energii i są przyjazne dla środowiska. W tej kategorii znajdziesz np. lodówki, pralki czy zmywarki o najniższym zużyciu energii.
A++: Klasa ta również oznacza bardzo dobrą efektywność energetyczną, choć nieco niższą niż A+++. Urządzenia z tą klasą nadal są bardzo oszczędne i stanowią dobry wybór.
A+: Urządzenia tej klasy są nadal stosunkowo oszczędne, ale nieco mniej niż A++ i A+++. Mogą być atrakcyjnym wyborem, jeśli zależy ci na oszczędności energii, ale masz ograniczony budżet.
A: Klasa A to dość standardowa klasa energetyczna, która jest uważana za akceptowalną efektywność energetyczną. Urządzenia z tą klasą zużywają średnią ilość energii.
B, C, D: Klasy B, C i D oznaczają coraz mniejszą efektywność energetyczną, a urządzenia z tą klasą zużywają znacznie więcej energii niż te w klasach A. Urządzenia w tych klasach mogą być tańsze, ale wydatki na energię mogą być znacząco wyższe w dłuższej perspektywie.
Warto zauważyć, że w niektórych regionach, takich jak Unia Europejska, obowiązują przepisy ograniczające sprzedaż niektórych produktów o niższych klasach energetycznych, aby promować bardziej ekologiczne opcje. Dlatego przy zakupie nowego sprzętu AGD zwracaj uwagę na etykietę energetyczną i wybieraj produkty z wyższymi klasami energetycznymi, aby oszczędzać energię i chronić środowisko.
Nowe klasy energetyczne od A do G
Uważa się, że stara klasyfikacja energetyczna, miała kilka zalet, ale dezorientowała konsumentów i utrudniała im podjęcie najlepszej decyzji, ponieważ wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego w większości przeniosły się do „zielonej strefy” efektywności energetycznej.
Celem zmiany skali jest także zachęcenie producentów do większych inwestycji w innowacje i tym samym przyczynienia się do wytwarzania bardziej energooszczędnych produktów.
W Unii Europejskiej zdecydowano się na zmianę etykiety energetycznej, która będzie prezentować nowy zakres klas energetycznych od A (najwyższa klasa) do G (najniższa klasa). Aby produkt należał do nowej klasy A, musi teraz spełniać bardziej rygorystyczne kryteria niż przy nieaktualnym oznakowaniu A+, A++, A+++. Oznakowanie plusami nie jest już stosowane i nie jest objęte nowymi przepisami. Nowy sposób obliczania i oznaczania oszczędności energii pozwala w przyszłości na dalsze innowacje technologiczne i ich klasyfikację.
Oprócz nowego sposobu klasyfikacji dostosowano także metodę pomiaru. W rezultacie nowych klas nie można bezpośrednio odnosić do wszystkich typów urządzeń AGD. Na przykład w przypadku lodówek pojemność jest teraz wskazywana w czteroklasowej skali (A do D). Konsumenci mogą uzyskać dostęp do dalszych informacji o modelu, skanując kod QR znajdujący się na etykiecie.
Klasa energetyczna A
Klasa energetyczna A jest klasą energetyczną przeznaczoną dla najbardziej oszczędnych urządzeń AGD/RTV. Klasa energetyczna A jest oznaczona na etykiecie mocnym zielonym kolorem. Możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, wybierając urządzenia z etykietą energetyczną A.
Klasa energetyczna B
Klasa energetyczna B oznaczona na etykiecie jaśniejszym kolorem zielonym jest przeznaczona dla urządzeń dość energooszczędnych. Warto kupować sprzęt w tej klasie energetycznej jeśli nie możemy sobie pozwolić na urządzenia w klasie A.
Klasa energetyczna C
Trzecią najlepszą grupą o wysokim potencjale oszczędności energii są urządzenia klasy energetycznej C. Produkty w tej klasie energetycznej pomagają oszczędzać energię elektryczną w sposób, który można określić jako umiarkowany. Ta klasa energetyczna jest oznaczona jasnym zielonym kolorem.
Klasa energetyczna D
Klasa energetyczna D oznaczona na etykiecie żółtym kolorem. Klasa energetyczna D wskazuje, że urządzenie jest mniej efektywne energetycznie w porównaniu z urządzeniami oznaczonymi wyższymi klasami, takimi jak A, B, czy C. Oznacza to, że urządzenia klasy D zużywają więcej energii do wykonania tej samej pracy w porównaniu z bardziej efektywnymi urządzeniami. W rezultacie, mogą one generować wyższe koszty eksploatacyjne i mieć większy wpływ na środowisko ze względu na wyższe zużycie energii i związane z tym emisje. Jest to odpowiednik starej klasy A++.
Klasa energetyczna E
Klasa energetyczna E oznaczona kolorem jasnopomarańczowym w nowym systemie etykietowania energetycznego Unii Europejskiej, który został wprowadzony w 2021 roku, oznacza, że urządzenie ma niższą efektywność energetyczną. W tym systemie, skala efektywności energetycznej obejmuje klasy od A do G, gdzie A oznacza najwyższą efektywność, a G najniższą. Urządzenia oznaczone jako klasa E są mniej efektywne energetycznie w porównaniu z urządzeniami oznaczonymi wyższymi klasami (A, B, C, D). Oznacza to, że zużywają one więcej energii do wykonania tej samej pracy w porównaniu z bardziej efektywnymi urządzeniami. W konsekwencji, mogą one generować wyższe koszty eksploatacyjne i mieć większy wpływ na środowisko ze względu na wyższe zużycie energii i związane z tym emisje.
Klasa energetyczna F
Etykieta klasy energetycznej F w kolorze ciemno pomarańczowym pojawia się na urządzeniach o niskiej wydajności. Tego typu urządzenia są odpowiedzialne za wysokie rachunki.
Klasa energetyczna G
Klasa energetyczna G, która jest oznaczona na etykiecie kolorem czerwonym jest przeznaczona dla urządzeń, które pobierają dużo prądu. Jeśli mamy taką możliwość to warto nie kupować urządzeń oznaczonych tą klasą energetyczną na rzecz lepszej klasy energetycznej.
Co można znaleźć jeszcze na nowej etykiecie energetycznej?
Aby lepiej zobrazować różnice pomiędzy starą i nową etykietą, warto sięgnąć po dokładniejsze dane, czyli wytyczne dotyczące energooszczędności konkretnych typów urządzeń AGD. Bowiem przy zmianach Komisja Europejska zatwierdziła nowe etykiety energetyczne dla 6 grup urządzeń, są to:
- zmywarki,
- pralki i pralko-suszarki,
- lodówki, zamrażarki i chłodziarki do wina,
- oprawy oświetleniowe,
- wyświetlacze elektroniczne (wyświetlacze telewizyjne, monitory i cyfrowe wyświetlacze informacyjne),
- komercyjne urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej (np. komercyjne lodówki używane w sklepach i automatach sprzedających).
Czy klasa energetyczna wpływa na rachunki za prąd?
Efektywność energetyczna urządzeń elektronicznych zmniejsza ilość energii elektrycznej potrzebnej do wykonania tej samej pracy. Mniejsze zużycie energii elektrycznej oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych do środowiska. Pomaga to utrzymać ślad węglowy na optymalnym poziomie i zmniejszyć szkody dla środowiska.
Klasa energetyczna sprzętu elektronicznego ma także wymiar ekonomiczny. Zużywanie mniejszej ilości energii elektrycznej do wykonania tej samej pracy oznacza niższe rachunki za prąd. Zatem im wyższa klasa energetyczna – tym niższe rachunki za energię elektryczną.
Najczęściej zadawane pytania o klasę energetyczną:
Dlaczego klasa energetyczna jest ważna?
Znając klasę energetyczna urządzenia, możemy lepiej zrozumieć, jak duże będą nasze rachunki za energię i jaki wpływ na środowisko będzie miało korzystanie z danego sprzętu. Wybierając urządzenia o wyższej klasie energetycznej, możemy oszczędzić na kosztach eksploatacji i zredukować emisję CO2.
Jak mogę sprawdzić klasę energetyczną urządzenia?
Klasa energetyczna jest zazwyczaj podana na etykiecie energetycznej, która jest dołączona do urządzenia w sklepie lub umieszczona w instrukcji obsługi. Możesz również znaleźć tę informację na stronie internetowej producenta lub w bazach danych dotyczących efektywności energetycznej.
Czy klasa energetyczna wpływa na cenę urządzenia?
Generalnie, urządzenia o wyższej klasie energetycznej są zwykle droższe w zakupie, ale ich eksploatacja jest tańsza w dłuższej perspektywie. Z drugiej strony, urządzenia o niższej efektywności energetycznej są często tańsze w zakupie, ale mogą generować wyższe koszty w trakcie użytkowania z powodu wyższego zużycia energii.
Czy klasa energetyczna ma znaczenie tylko dla dużych urządzeń, takich jak pralki czy lodówki?
Chociaż najbardziej zauważalny wpływ na rachunki za energię mają duże urządzenia domowe, klasa energetyczna ma znaczenie również dla mniejszych urządzeń, jak telewizory czy komputery. Nawet niewielka różnica w efektywności energetycznej może się skumulować, jeżeli urządzenie jest używane często.
Czy klasa energetyczna jest standardem globalnym?
Nie, różne kraje mogą mieć różne systemy klasyfikacji efektywności energetycznej. Na przykład, w Unii Europejskiej stosuje się jednolite oznaczenia od „A” do „G” z dodatkowymi kategoriami jak „A+”, a w Stanach Zjednoczonych stosowany jest system Energy Star. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na system klasyfikacji obowiązujący w danym kraju podczas zakupu urządzeń.
Paweł Zacharczuk
Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl
Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:
W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.