Zaznacz stronę

Kupując nowe urządzenie, należy podjąć wiele decyzji, takich jak rozmiar, marka czy kolor obudowy. Jednak efektywność energetyczna to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Nie tylko zmniejszy to Twój ślad węglowy, ale efektywność energetyczna może również pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Od czasu wprowadzenia etykiety energetycznej nastąpił znaczny postęp w technologii oszczędzania energii. Oznaczało to, że wszystkie nowe produkty otrzymywały najwyższe oceny pod względem wydajności. W rezultacie etykieta została zaktualizowana, aby ułatwić porównanie modeli przy zakupie nowego urządzenia. Stara klasyfikacja od A+++ do D zastąpiła nową, w której klasy energetyczne oznaczone są wyłącznie literami od A do G. Wyjaśnimy, na czym polegały obie te klasyfikacje i czym różnią się od siebie oraz to dlaczego warto zwracać uwagę na etykietę z klasą energetyczna sprzętu AGD.

Co oznacza klasa energetyczna?

Co to jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna urządzeń gospodarstwa domowego (zwana także klasą efektywności energetycznej lub klasą zużycia energii) jest ściśle powiązana z oszczędnością energii elektrycznej. Oznaczenie w klasyfikacji zależy od rzeczywistego zużycia w kWh urządzeń gospodarstwa domowego. 

Efektywność energetyczna urządzenia jest oceniana na podstawie zestaw klas efektywności energetycznej od A do G na etykiecie, gdzie A oznacza najbardziej energooszczędną, G najmniej efektywną. Etykiety przekazują także inne przydatne informacje klientowi podczas dokonywania wyboru pomiędzy różnymi modelami. Informacje powinny być także podawane w katalogach i zamieszczane przez sprzedawców internetowych na ich stronach internetowych.

Stare klasy energetyczne od A+++ do D

Etykiety energetyczne pojawiły się w latach 90., kiedy to większość urządzeń gospodarstwa domowego oznaczono klasą energetyczną E. Wraz z postępem i szybkim rozwojem technologii, na rynku szybko pojawiły się produkty o najwyższej klasie energetycznej A. Dalszy rozwój doprowadził do tego, że produkty wyglądały jeszcze lepiej niż te z klasy A, dlatego do oznaczeń dodano znak plus (A+, A++, A+++), aby ułatwić ich rozróżnienie.

Klasy energetyczne sprzętu AGD, czyli sprzętu gospodarstwa domowego, obejmują zakres od A+++ (najbardziej energooszczędny) do D (najmniej energooszczędny). Te klasy energetyczne oceniają zużycie energii i pomagają konsumentom wybierać sprzęt, który jest bardziej przyjazny dla środowiska i tańszy w eksploatacji. Oto krótki opis każdej z tych klas:

A+++: To klasa oznaczająca największą energooszczędność. Urządzenia z tą klasą zużywają minimalną ilość energii i są przyjazne dla środowiska. W tej kategorii znajdziesz np. lodówki, pralki czy zmywarki o najniższym zużyciu energii.

A++: Klasa ta również oznacza bardzo dobrą efektywność energetyczną, choć nieco niższą niż A+++. Urządzenia z tą klasą nadal są bardzo oszczędne i stanowią dobry wybór.

A+: Urządzenia tej klasy są nadal stosunkowo oszczędne, ale nieco mniej niż A++ i A+++. Mogą być atrakcyjnym wyborem, jeśli zależy ci na oszczędności energii, ale masz ograniczony budżet.

A: Klasa A to dość standardowa klasa energetyczna, która jest uważana za akceptowalną efektywność energetyczną. Urządzenia z tą klasą zużywają średnią ilość energii.

B, C, D: Klasy B, C i D oznaczają coraz mniejszą efektywność energetyczną, a urządzenia z tą klasą zużywają znacznie więcej energii niż te w klasach A. Urządzenia w tych klasach mogą być tańsze, ale wydatki na energię mogą być znacząco wyższe w dłuższej perspektywie.

Warto zauważyć, że w niektórych regionach, takich jak Unia Europejska, obowiązują przepisy ograniczające sprzedaż niektórych produktów o niższych klasach energetycznych, aby promować bardziej ekologiczne opcje. Dlatego przy zakupie nowego sprzętu AGD zwracaj uwagę na etykietę energetyczną i wybieraj produkty z wyższymi klasami energetycznymi, aby oszczędzać energię i chronić środowisko.

Nowe klasy energetyczne od A do G

Uważa się, że stara klasyfikacja energetyczna, miała kilka zalet, ale dezorientowała konsumentów i utrudniała im podjęcie najlepszej decyzji, ponieważ wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego w większości przeniosły się do „zielonej strefy” efektywności energetycznej. 

Celem zmiany skali jest także zachęcenie producentów do większych inwestycji w innowacje i tym samym przyczynienia się do wytwarzania bardziej energooszczędnych produktów.

W Unii Europejskiej zdecydowano się na zmianę etykiety energetycznej, która będzie prezentować nowy zakres klas energetycznych od A (najwyższa klasa) do G (najniższa klasa). Aby produkt należał do nowej klasy A, musi teraz spełniać bardziej rygorystyczne kryteria niż przy nieaktualnym oznakowaniu A+, A++, A+++. Oznakowanie plusami nie jest już stosowane i nie jest objęte nowymi przepisami. Nowy sposób obliczania i oznaczania oszczędności energii pozwala w przyszłości na dalsze innowacje technologiczne i ich klasyfikację.

Oprócz nowego sposobu klasyfikacji dostosowano także metodę pomiaru. W rezultacie nowych klas nie można bezpośrednio odnosić do wszystkich typów urządzeń AGD. Na przykład w przypadku lodówek pojemność jest teraz wskazywana w czteroklasowej skali (A do D). Konsumenci mogą uzyskać dostęp do dalszych informacji o modelu, skanując kod QR znajdujący się na etykiecie.

Klasa energetyczna A

Klasa energetyczna A Klasą energetyczną o najwyższej efektywności jest klasa energetyczna A. Wskaźniki efektywności energetycznej urządzeń z tą etykietą wynoszą 41 lub mniej. Możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, wybierając urządzenia z etykietą energetyczną A w domu i w pracy.

Klasa energetyczna B 

Klasę energetyczną B stosuje się do urządzeń o wartości wskaźnika od 51 do 41. Ta klasa efektywności energetycznej nie jest tak wydajna, jak klasa A, ale obejmuje urządzenia, które skutecznie oszczędzają energię elektryczną. 

Klasa energetyczna C 

Trzecią najlepszą grupą o wysokim potencjale oszczędności energii są urządzenia klasy energetycznej C. Produkty w tej klasie energetycznej pomagają oszczędzać energię elektryczną w sposób, który można określić jako umiarkowany. Ich maksymalna wartość wskaźnika wynosi 64. 

Klasa energetyczna D 

Klasa energetyczna D to klasyfikacja urządzeń o poniżej średniej efektywności energetycznej. Wartości indeksu mają wartość 80 i niższą. Używanie urządzeń tej klasy może znacznie zwiększyć miesięczne zużycie energii elektrycznej. 

Klasa energetyczna E 

Klasa E to jedna z klas energetycznych o niskiej efektywności energetycznej. Do tej klasy należą urządzenia o wartościach indeksu 100 i niższych. 

Klasa energetyczna F 

Etykieta klasy energetycznej F pojawia się na urządzeniach o niskiej wydajności. Osobom chcącym oszczędzać energię elektryczną odradza się korzystanie z urządzeń tej klasy energetycznej. Powodem jest to, że wartości indeksu mogą sięgać nawet 125. 

Klasa energetyczna G 

Klasa G, z wartością indeksu powyżej 125, jest najmniej efektywną klasą energetyczną. Zużycie energii przez urządzenia elektryczne posiadające tę etykietę klasy energetycznej ma negatywny wpływ na rachunek za energię elektryczną.

Co można znaleźć jeszcze na nowej etykiecie energetycznej?

Aby lepiej zobrazować różnice pomiędzy starą i nową etykietą, warto sięgnąć po dokładniejsze dane, czyli wytyczne dotyczące energooszczędności konkretnych typów urządzeń AGD. Bowiem przy zmianach Komisja Europejska zatwierdziła nowe etykiety energetyczne dla 6 grup urządzeń, są to:

  • zmywarki,
  • pralki i pralko-suszarki,
  • lodówki, zamrażarki i chłodziarki do wina,
  • oprawy oświetleniowe,
  • wyświetlacze elektroniczne (wyświetlacze telewizyjne, monitory i cyfrowe wyświetlacze informacyjne),
  • komercyjne urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej (np. komercyjne lodówki używane w sklepach i automatach sprzedających).

My porównamy najbardziej popularne i energochłonne sprzęty domowe, czyli lodówki, zmywarki i piekarniki elektryczne. 

Lodówki w nowej klasyfikacji energetycznej

Nowa etykieta energetyczna dla lodówek i zamrażarek pokazuje klasę efektywności energetycznej i zużycie energii w kWh/rok. Ponadto znajdziemy dalsze oznaczenia wyrażone za pomocą piktogramów: pojemność komór w litrach oraz poziom hałasu wyrażony w decybelach.

Jeśli weźmiemy klasyczną zamrażarkę wolnostojącą z automatycznym rozmrażaniem, o pojemności 300 litrów (200 dla świeżej żywności i 100 dla mrożonek), możemy zobaczyć dużą różnicę pod względem rocznego zużycia pomiędzy urządzeniem klasy A i klasy G:

Klasa A: równa lub mniejsza niż 100 kWh/rok

Klasa B: od 101 do 124 kWh/rok

Klasa C: od 125 do 155 kWh/rok

Klasa D: od 156 do 194 kWh/rok

Klasa E: od 195 do 243 kWh/rok

Klasa F: od 244 do 303 kWh/rok

Klasa G: powyżej 303 kWh/rok

Zmywarki w nowej klasie energetycznej

Klasa energetyczna zmywarki w 2022 roku. W przypadku zmywarek etykieta energetyczna jest obowiązkowa dla wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego wprowadzanych na rynek od 1 marca 2021 r. Etykieta wskazuje klasę energetyczną i zużycie programu eco na 100 cykli, wyrażone w kWh.

Podano także dalsze specyfikacje dotyczące pojemności nominalnej w liczbie standardowych pokryw dla programu ekologicznego; zużycie wody w programie ekologicznym, w litrach na cykl; czas trwania programu ekologicznego; emitowany hałas w decybelach i odpowiadająca mu klasa emisji hałasu.

Biorąc za przykład urządzenie wolnostojące na 12 nakryć, zużycie energii jest następujące w zależności od klasy energetycznej:

Klasa A: równa lub mniejsza niż 34 kWh/100 cykli

Klasa B: od 34 do 40 kWh/100 cykli

Klasa C: od 41 do 46 kWh/100 cykli

Klasa D: od 47 do 53 kWh/100 cykli

Klasa E: od 54 do 59 kWh/100 cykli

Klasa F: od 60 do 65 kWh/100 cykli

Klasa G: powyżej 65 kWh/100 cykli

Piekarniki domowe w nowej klasie energetycznej 

W przypadku piekarników domowych nadal obowiązuje stara etykieta z klasami od A +++ do D. Również tutaj, oprócz klasy energetycznej, podaje się zużycie energii elektrycznej na funkcję grzania (konwekcja i, jeśli jest dostępna, wentylacja), w kWh/cykl. Cykl standardowy mierzy się poprzez ogrzewanie standardowego wsadu nasączonego wodą w trybie statycznym lub wentylowanym, jeśli jest dostępny.

Biorąc za przykład 100-litrowy piekarnik elektryczny, zużycie jest następujące w zależności od klasy energetycznej:

Klasa A +++: równa lub mniejsza niż 0,47 kWh/cykl

Klasa A++: od 0,437 do 0,601 kWh/cykl

Klasa A+: od 0,602 do 0,705 kWh/cykl

Klasa A: od 0,706 do 1,038 kWh/cykl

Klasa B: od 1,039 do 1,208 kWh/cykl

Klasa C: od 1,281 do 1,541 kWh/cykl

Klasa D: większa/równa 1543 kWh/cykl

Czy klasa energetyczna wpływa na rachunki za prąd?

Efektywność energetyczna urządzeń elektronicznych zmniejsza ilość energii elektrycznej potrzebnej do wykonania tej samej pracy. Mniejsze zużycie energii elektrycznej oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych do środowiska. Pomaga to utrzymać ślad węglowy na optymalnym poziomie i zmniejszyć szkody dla środowiska. 

Klasa energetyczna sprzętu elektronicznego ma także wymiar ekonomiczny. Zużywanie mniejszej ilości energii elektrycznej do wykonania tej samej pracy oznacza niższe rachunki za prąd. Zatem im wyższa klasa energetyczna – tym niższe rachunki za energię elektryczną.

Najczęściej zadawane pytania o klasę energetyczną:

Dlaczego klasa energetyczna jest ważna?

Znając klasę energetyczna urządzenia, możemy lepiej zrozumieć, jak duże będą nasze rachunki za energię i jaki wpływ na środowisko będzie miało korzystanie z danego sprzętu. Wybierając urządzenia o wyższej klasie energetycznej, możemy oszczędzić na kosztach eksploatacji i zredukować emisję CO2.

Jak mogę sprawdzić klasę energetyczną urządzenia?

Klasa energetyczna jest zazwyczaj podana na etykiecie energetycznej, która jest dołączona do urządzenia w sklepie lub umieszczona w instrukcji obsługi. Możesz również znaleźć tę informację na stronie internetowej producenta lub w bazach danych dotyczących efektywności energetycznej.

Czy klasa energetyczna wpływa na cenę urządzenia?

Generalnie, urządzenia o wyższej klasie energetycznej są zwykle droższe w zakupie, ale ich eksploatacja jest tańsza w dłuższej perspektywie. Z drugiej strony, urządzenia o niższej efektywności energetycznej są często tańsze w zakupie, ale mogą generować wyższe koszty w trakcie użytkowania z powodu wyższego zużycia energii.

Czy klasa energetyczna ma znaczenie tylko dla dużych urządzeń, takich jak pralki czy lodówki?

Chociaż najbardziej zauważalny wpływ na rachunki za energię mają duże urządzenia domowe, klasa energetyczna ma znaczenie również dla mniejszych urządzeń, jak telewizory czy komputery. Nawet niewielka różnica w efektywności energetycznej może się skumulować, jeżeli urządzenie jest używane często.

Czy klasa energetyczna jest standardem globalnym?

Nie, różne kraje mogą mieć różne systemy klasyfikacji efektywności energetycznej. Na przykład, w Unii Europejskiej stosuje się jednolite oznaczenia od „A” do „G” z dodatkowymi kategoriami jak „A+”, a w Stanach Zjednoczonych stosowany jest system Energy Star. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na system klasyfikacji obowiązujący w danym kraju podczas zakupu urządzeń.

Paweł Zacharczuk

Paweł Zacharczuk

Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

kontakt

W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.

 

5/5 - (18 votes)
Opinie o rankingach