Zaznacz stronę

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Artykuły

Aktualizacja: 25 marca.2024 r.

Dziś nie wyobrażamy sobie kuchni bez lodówki. Dzięki niej możemy robić większe zakupy i przechowywać gotowe dania w bezpiecznych warunkach. Sprawdźmy, jaka jest optymalna temperatura w lodówce, w której różne produkty zachowają świeżość na dłużej. Przy okazji podzielimy się kilkoma cennymi poradami na temat korzystania z tego urządzenia i jak przechowywać żywność w lodówce. W jakim celu? Otóż w wielu domach nie wykorzystuje się w pełni funkcjonalności lodówki i zwykle panuje w niej bałagan. Dlatego wiedza o tym, jaka temperatura w lodówce jest najlepsza i jak korzystać z nowinek technologicznych z pewnością przyda się większości z Was. Zobacz jak ustawić termostat w swojej lodówce.

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Dlaczego temperatura lodówki jest ważna?

Produkty spożywcze przechowywane w chłodziarce dłużej są świeże. Temperatura pokojowa lub wyższa to środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. To właśnie one odpowiadają za psucie się żywności. Jeśli obniżymy temperaturę przechowywania, bakterie nie będą namnażać się w tak szybkim tempie i produkty spożywcze na dłużej pozostaną świeże.

Odpowiednia temperatura w lodówce zapewnia bezpieczeństwo mikrobiologiczne, ponieważ zepsute jedzenie może być niebezpieczne. Nie chodzi tutaj tylko o zmianę smaku i drobne problemy trawienne. Jak pokazuje przykład studenta, który zmarł po spożyciu nieświeżego makaronu, chodzi tu o coś więcej. W jego przypadku na makaronie przechowywanym przez pięć dni poza lodówką utworzył się pałeczki wąglika. Ale poważnym zagrożeniem jest również salmonella i wiele innych chorobotwórczych drobnoustrojów rozwijających się w żywności. 

Przedłużenie świeżości to również spore oszczędności – czasu i pieniędzy. Nie musisz codziennie robić zakupów. Optymalna temperatura w lodówce pozwala robić większe zakupy raz w tygodniu. Co więcej, możesz przygotować w weekend obiady na pięć kolejnych dni i czas po pracy przeznaczyć na inne aktywności. 

Jaka jest optymalna temperatura w lodówce?

Temperatura w lodówce powinna wynosić od 2°C do 4°C. To jest zakres, w którym większość produktów spożywczych zachowuje świeżość przez dłuższy czas. Przy tej temperaturze procesy mikrobiologiczne i chemiczne, które wpływają na psucie się żywności, zwalniają, co pozwala na dłuższe przechowywanie.

W niższych temperaturach mikroorganizmy, które powodują psucie się żywności, rozwijają się znacznie wolniej. Temperatura 2°C hamuje ich wzrost, a temperatura poniżej 4°C jest uważana za bezpieczną granicę, aby uniknąć gwałtownego namnażania bakterii.

Jeśli jeszcze obniżymy temperaturę bakterie zostaną czasowo unieszkodliwione. Ale do tego celu wykorzystuje się zamrażarki – osobne urządzenia lub dodatkowe komory w lodówkach. Jaka powinna być temperatura w zamrażarce? Temperatura -18°C i niższa pomaga w zapobieganiu psuciu się żywności oraz rozwojowi bakterii i patogenów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Oprócz temperatury kontrola wilgotności w lodówce jest równie ważna. Wilgotność powinna być utrzymywana na odpowiednim poziomie, aby produkty nie wysychały ani nie nabierały nadmiernej wilgoci, co może przyczynić się do ich psucia się.

W lodówce warto również zwrócić uwagę na to, gdzie przechowuje się konkretne produkty. Na przykład mięso surowe i ryby powinny być trzymane na niższych półkach. Natomiast produkty gotowe do spożycia – dania, jogurty, wędliny itp. układaj wysoko. 

Jak ustawić temperaturę w lodówce?

Nowoczesne lodówki wyposażone są w automatyczne systemy regulacji temperatury. 

Lodówka jest jednym z najbardziej żywotnych sprzętów AGD, dlatego w wielu domach służą jeszcze urządzenia starszego typu. Brak automatycznej regulacji nie jest problemem, gdy wiesz, jaka powinna być optymalna temperatura w lodówce i potrafisz nią sterować.

Jeśli w Twojej lodówce nie ma termometru, możesz go bez kłopotu kupić. W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego znajdziesz specjalne termometry do zainstalowania w lodówce. Nie jest to duży wydatek, za to niezbędny, gdy chcesz kontrolować temperaturę w lodówce. 

Lodówki starszego typu, które nie posiadają zaawansowanego panelu sterowania czy elektronicznych ustawień, zazwyczaj mają prosty regulator temperatury w postaci pokrętła lub suwaka. Zazwyczaj znajduje się on w jednym z miejsc poniżej lub na wewnętrznej stronie wnęki drzwi lodówki. Często jest to pokrętło lub suwak oznaczony literami, lub liczbami od „1” do „5”, lub od „minimum” do „maksimum”.

Obracaj pokrętło lub przesuwaj suwak, aby wybrać pożądaną temperaturę. Jeśli regulator jest oznaczony liczbami, zazwyczaj niższa liczba oznacza niższą temperaturę, a wyższa liczba oznacza wyższą temperaturę. Jeśli regulator jest oznaczony słowami, „minimum” odpowiada niższej temperaturze, a „maksimum” odpowiada wyższej temperaturze.

Poczekaj kilka godzin, aby lodówka dostosowała się do nowej temperatury. Niektóre starsze lodówki mogą potrzebować więcej czasu na osiągnięcie ustabilizowanej temperatury. Regularnie sprawdzaj temperaturę wewnątrz lodówki za pomocą termometru. Jeśli temperatura jest nieodpowiednia, możesz dostosować ustawienie regulatora w zależności od potrzeb.

Pamiętaj, że regulacja temperatury w starszych lodówkach może być mniej precyzyjna niż w nowoczesnych urządzeniach. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie zawartości lodówki, szczególnie jeśli przechowujesz wrażliwe na temperaturę produkty spożywcze, takie jak surowe mięso czy nabiał.

Jak działa automatyczna regulacja temperatury w lodówce nowego typu?

Automatyczne systemy regulacji temperatury w lodówkach są zaprojektowane tak, aby utrzymywać stałą i odpowiednią temperaturę wewnątrz urządzenia. Działają one na zasadzie monitorowania temperatury wewnątrz lodówki i dostosowywania działania sprężarki oraz cyrkulacji powietrza w celu utrzymania poziomu chłodzenia na poziomie zaprogramowanym przez użytkownika lub producenta. 

Wnętrze lodówki wyposażone jest w elektroniczne czujniki temperatury, które stale monitorują temperaturę w różnych miejscach. Pomiary są przekazywane do panelu sterowania. To elektroniczne urządzenie, które pozwala użytkownikowi na wybór i ustawienie żądanej temperatury w lodówce. Na podstawie ustawień użytkownika panel sterowania kontroluje działanie reszty systemu.

Sprężarka jest sercem systemu chłodzenia lodówki. Jej głównym zadaniem jest sprężanie czynnika chłodniczego (zwykle gaz chłodzący) w celu obniżenia jego temperatury. Im bardziej sprężarka pracuje, tym bardziej obniża temperaturę w lodówce. System chłodzenia obejmuje również mechanizmy do usuwania ciepła. Ciepło jest usuwane z wnętrza lodówki i rozpraszane na zewnątrz urządzenia. To pozwala utrzymać niską temperaturę wewnątrz lodówki.

Automatyczne systemy regulacji temperatury działają w trybie cyklicznym. Sprężarka włącza się, gdy temperatura wewnątrz lodówki wzrasta ponad ustawiony poziom. Gdy temperatura spadnie na pożądany poziom, sprężarka wyłącza się. To pozwala oszczędzać energię i utrzymywać stabilną temperaturę.

Niektóre nowoczesne lodówki wyposażone są w wentylatory, które równomiernie rozprowadzają chłodne powietrze po całym wnętrzu, zapewniając jednolitą temperaturę we wszystkich miejscach.

Systemy chłodzenia lodówki czasami wykorzystują cykle odmrażania, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się lodu na chłodniczych cewkach. W tym procesie zamrażarka zostaje odmrożona, co pomaga zachować jej wydajność.

Jeśli temperatura rośnie lub spada poza zakres ustawiony przez użytkownika, automatyczny system regulacji temperatury działa w celu przywrócenia odpowiedniego poziomu chłodzenia. Dzięki temu żywność jest przechowywana w bezpiecznych warunkach, a jednocześnie zużywana jest tylko tyle energii, ile jest to konieczne do utrzymania optymalnej temperatury.

Na jaką temperaturę ustawić lodówkę No Frost?

Technologia no frost opanowała dzisiejsze nowoczesne lodówki. Dla większości lodówek No Frost, optymalna temperatura w lodówce no frost wynosi około 0°C do 5 stopni celsjusza w części chłodniczej i optymalna temperatura w zamrażarce około -18°C. 

Dlaczego warto utrzymywać temperaturę w lodówce, gdzie panuje temperatura w zakresie 0°C do 5°C? Ponieważ jest to odpowiednia temperatura do przechowywania większości produktów spożywczych, takich jak warzywa, owoce, mleko, jajka, sery itp. Ta temperatura zapewnia zachowanie świeżości i bezpieczeństwa żywności.

W zamrażarce, gdzie przechowujesz mrożone produkty, temperatura -18°C (0°F) lub niższa jest odpowiednia, ponieważ zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów i utrzymuje żywność w stanie zamrożenia, co pomaga zachować jej jakość.

Co może niekorzystnie wpłynąć na temperaturę w lodówce?

Monitorowanie temperatury za pomocą termometru wewnątrz lodówki i regularna kontrola zawartości to dobre praktyki, które pomogą zapewnić odpowiednie warunki przechowywania żywności. Jeśli w wyniku pomiarów zauważysz, że temperatura w lodówce wzrasta lub maleje może to oznaczać niewłaściwe użytkowanie sprzętu, lub jego awarię. 

Dlaczego temperatura w lodówce może się zmieniać?  Przesadna ilość żywności w lodówce może wpłynąć na obieg powietrza wewnątrz urządzenia. Podobnie jak brak przestrzeni między produktami może utrudnić równomierne chłodzenie. 

Twoja rodzina ma zwyczaju wietrzyć lodówkę w poszukiwaniu smakołyków? To również niekorzystnie wpływa na jej działanie. Częste otwieranie drzwi lodówki sprawia, że ciepłe powietrze z otoczenia dostaje się do wnętrza urządzenia, co może podnieść temperaturę wewnątrz. Dlatego ważne jest, aby unikać częstego otwierania drzwi lodówki bez potrzeby.

Wkładasz do lodówki ciepłe lub gorące produkty? Pomijając, że nie powinieneś tego robić ze względu na ryzyko uszkodzenia urządzenia, to możesz w ten sposób wpływać na temperaturę w komorze. 

Nawet szczegół taki jak umieszczanie produktów na niewłaściwych półkach lub w nieodpowiednich miejscach w lodówce może wpłynąć na obieg powietrza i temperaturę wewnątrz.

Jakie usterki mogą wpływać na temperaturę w lodówce? 

 • Uszkodzone lub zużyte uszczelki drzwi mogą powodować wycieki ciepłego powietrza do lodówki i obniżać jej efektywność.
 • Nagromadzenie kurzu lub zabrudzeń na cewkach chłodniczych, lub w innych miejscach może obniżyć wydajność chłodzenia.
 • Techniczne awarie, takie jak uszkodzona sprężarka, mogą powodować niestabilną temperaturę w lodówce.
 •  Niedobór lub wyciek czynnika chłodzącego, takiego jak freon, może zmniejszyć zdolność lodówki do utrzymania niskiej temperatury.
 • W niektórych modelach lodówek powietrze jest cyrkulowane, aby utrzymać równą temperaturę we wnętrzu. Awarie w wentylatorach lub czujnikach powietrza mogą prowadzić do nierównomiernego chłodzenia.
 • Termostat jest odpowiedzialny za kontrolowanie temperatury w lodówce i włączanie/wyłączanie sprężarki w zależności od potrzeb. Uszkodzenia termostatów mogą prowadzić do niestabilnych warunków chłodzenia.
 • Awarie elektroniki lub paneli sterowania mogą powodować niestabilne ustawienia temperatury, lub całkowity brak kontroli nad temperaturą.

Jakie funkcje w lodówkach dbają o odpowiednią temperaturę?

W lodówkach starszego typu jedynymi czynnikami, które pomagały utrzymać niską temperaturę w lodówce były: termostat, solidne uszczelki w drzwiach i świadomy użytkownik. Dziś jest nieco inaczej – nowe urządzenia mogą być wyposażone w szereg systemów, które sprawiają, że temperatura w lodówce utrzymuje się na stałym poziomie, wspierając przy tym oszczędność energii elektrycznej. 

Funkcje, dzięki którym temperatura w lodówce będzie stała i na właściwym poziomie:

 • Systemy No Frost – lodówki No Frost posiadają specjalny system zapobiegający powstawaniu szronu i lodu. Dzięki temu utrzymują stałą temperaturę we wnętrzu i eliminują konieczność odmrażania.
 • Alarmy – niektóre lodówki mają wbudowane systemy alarmowe, które informują użytkownika, gdy temperatura wzrośnie poza akceptowalny zakres. To pomaga w uniknięciu psucia się żywności w przypadku awarii.
 • Elektroniczne czujniki temperatury – stale monitorują temperaturę wewnątrz urządzenia. Jeśli temperatura wzrośnie lub spadnie poza zakres tolerancji, lodówka reaguje, aby przywrócić odpowiednie warunki chłodzenia.
 • Funkcja szybkiego schładzania, która obniża temperaturę wewnątrz lodówki na krótki czas, np. po włożeniu dużych ilości ciepłych produktów. Po osiągnięciu pożądanej temperatury funkcja wraca do standardowych ustawień.
 • Monitorowanie temperatury przez aplikację mobilną – nowoczesne lodówki łączą się z aplikacją mobilną, która pozwala użytkownikowi na zdalne monitorowanie i regulację temperatury, co jest szczególnie przydatne, gdy jesteś poza domem.
 • Cyrkulacja powietrza – w nowoczesnych lodówkach instaluje się systemy cyrkulacji powietrza, które równomiernie rozprowadzają chłodne powietrze wewnątrz urządzenia. Dzięki temu zapewniają bardziej równomierną temperaturę na wszystkich półkach i w różnych miejscach w lodówce.

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę w lodówce?

Prawidłowa temperatura w lodówce zależy nie tylko od technicznej sprawności urządzenia, ale też od tego, jak korzystasz z urządzenia. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę chłodzenia żywności, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. 

Zacznij od konfiguracji lodówki, w zależności od modelu, zrobisz to za pomocą termostatu lub elektronicznego panelu sterowania. Dla większości lodówek wartość temperatury w lodówce powinna wynosić około 0°C do 4°C, a temperatura zamrażarki powinna być na poziomie -18°C (0°F). Regularnie sprawdzaj, jaka jest temperatura w lodówce – jeśli nie masz cyfrowego wyświetlacza umieść w komorze termometr. Właściwie dobrana temperatura ma wpływ na produkty w lodówce.

Wykorzystuj dostępne funkcje, takie jak szybkie schładzanie, aby utrzymać odpowiednią temperaturę po dodaniu większych ilości ciepłych produktów. Jeśli lodówka jest pełna, ustaw niższą temperaturę. Nie przeładowuj lodówki – będzie zużywać dużo prądu. Gdy wybierasz się na wakacje, postaraj się opróżnić lodówkę. Kiedy pozostanie w niej kilka produktów, możesz przestawić urządzenie na tryb wakacyjny. 

Unikaj częstego otwierania drzwi lodówki, ponieważ podnosisz w ten sposób temperaturę wewnątrz. Utrzymuj porządek w lodówce – rozsądne rozmieszczenie produktów pomaga w utrzymaniu równomiernej temperatury. Umieszczaj produkty zgodnie z zaleceniami producenta.

Zachowaj niską wilgotność w lodówce. Otwarte pojemniki z wodą lub mokre żywności mogą zwiększać wilgotność wewnątrz lodówki, co może wpłynąć na temperaturę. Staraj się utrzymywać wilgotność na niskim poziomie.

Regularnie czyść lodówkę i zamrażarkę, usuń nagromadzony kurz i brud z cewek chłodniczych, a także dbaj o uszczelki drzwi.

Przestrzegając tych zasad, zapewnisz, że temperatura w lodówce pozostanie odpowiednia, co jest kluczowe dla zachowania świeżości i bezpieczeństwa przechowywanej żywności. Dodatkowo regularna konserwacja i dbałość o urządzenie pomogą w jego prawidłowym funkcjonowaniu przez długi czas.

Najczęściej zadawane pytania:

Jaka powinna być temperatura w zamrażarce?

W zamrażarce idealna temperatura powinna wynosić -18°C. W takich warunkach żywność może być przechowywana w sposób bezpieczny i zachować swoją jakość przez dłuższy czas.

Ile stopni powinno być w lodówce?

W lodówce idealna temperatura powinna wynosić od 2°C do +4°C. Utrzymywanie temperatury w tym zakresie zapewnia świeżość i bezpieczeństwo przechowywanej żywności oraz minimalizuje rozwój bakterii.

Jaka powinna być temperatura w lodówce i zamrażarce?

W lodówce idealna temperatura powinna wynosić od 2°C do +4°C, aby zapewnić świeżość i bezpieczeństwo przechowywanej żywności oraz minimalizować rozwój bakterii. W zamrażarce natomiast, idealna temperatura powinna wynosić od -18°C. W takich warunkach żywność może być przechowywana w sposób bezpieczny i zachować swoją jakość przez dłuższy czas.

Dlaczego w lodówce jest za wysoka temperatura?

Istnieje kilka powodów, dla których temperatura w lodówce może być za wysoka: Uszkodzenie termostatu, Zbyt częste otwieranie drzwi, Uszkodzenie uszczelek, Zbyt duże obciążenie, Awaria układu chłodzenia, Nieprawidłowe ustawienie.

Paweł Zacharczuk

Paweł Zacharczuk

Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

kontakt

W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.

 

5/5 - (12 votes)
Opinie o rankingach