Zaznacz stronę

Jak zresetować pralkę?

Artykuły

Aktualizacja: 20 listopada.2023 r.

Przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych, to jeden z domowych sposobów na radzenie sobie z usterkami. Najczęściej to stwierdzenie odnosi się do smartfonów lub komputerów – my omówimy resetowanie pralki, ponieważ również ten sprzęt można przywrócić do ustawień fabrycznych. Ten nieskomplikowany zabieg stosuje się najczęściej, gdy szwankują elementy elektroniczne, głównie programator. Sprawdźmy, jak przebiega resetowanie pralki i jakie problemy możemy w ten sposób usunąć.

Jak zresetować pralkę?

Czym jest reset pralki?

Reset pralki to procedura, która ma na celu przywrócenie pralki do jej ustawień fabrycznych lub rozwiązanie pewnych problemów z jej działaniem. Może być używany, aby naprawić drobne zakłócenia lub przywrócić pralce normalne działanie. Resetowanie pralki może różnić się w zależności od modelu i marki pralki. 

W przypadku bardziej zaawansowanych pralek resetowanie może obejmować przywrócenie wszystkich ustawień pralki do ustawień fabrycznych. Oznacza to, że wszelkie dostosowania, takie jak preferowane programy prania czy ustawienia temperatury, zostaną usunięte, a pralka wróci do pierwotnych ustawień producenta.

Pralki są wyposażone w systemy diagnostyczne, które mogą wykrywać i rejestrować błędy. Resetowanie może pomóc w usunięciu niektórych błędów lub problemów, które nie wymagają interwencji serwisanta.

Prosta forma resetowania to po prostu wyłączenie pralki na chwilę, a następnie ponowne włączenie jej do zasilania. To może pomóc w usunięciu drobnych zakłóceń i przywrócić normalne działanie pralki.

Oczywiście nie każdy problem z pralką można rozwiązać poprzez resetowanie. Jeśli pralka ma poważne uszkodzenia mechaniczne, elektryczne lub elektroniczne, resetowanie nie pomoże. W takim przypadku konieczna jest interwencja profesjonalnego technika lub serwisu pralek.

W jakich sytuacjach nie wolno resetować pralki?

Gdy pralka ma widoczne uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięty bęben, wyciekające wody lub inne fizyczne uszkodzenia, resetowanie nie pomoże w naprawie tych problemów, a może jeszcze pogorszyć sytuację.

Jeśli masz podejrzenia, że przewody elektryczne lub połączenia w pralce są uszkodzone, lub odsłonięte, resetowanie może być niebezpieczne i nie jest zalecane. Manipulacja pralką w takim przypadku może prowadzić do porażenia prądem.

Nie resetuj pralki również wtedy, gdy dojdzie do wycieku substancji chemicznych, olejów lub innych niebezpiecznych materiałów w pralce. Skonsultuj się z producentem pralki lub odpowiednimi służbami do usuwania niebezpiecznych substancji.

Jeśli pralka została zalana wodą, na przykład w wyniku powodzi lub wypadku, nie próbuj jej resetować, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia elektrycznego. Przed przystąpieniem do naprawy w takim przypadku należy skonsultować się z profesjonalnym serwisem.

Warto pamiętać, że resetowanie pralki jest procedurą, która nie zawsze rozwiązuje problemy, a nadużywanie tej funkcji może utrudnić diagnozowanie i naprawę problemów. Jeśli jesteś wątpliwości lub masz poważny problem z pralką, zawsze warto kierować się instrukcją obsługi i skonsultować się z serwisem technicznym lub profesjonalnym technikiem do naprawy pralek.

Kiedy warto zresetować pralkę?

Jeśli pralka wyświetla kody błędów lub zachowuje się nietypowo, może być warto spróbować resetowania, aby usunąć ewentualne zakłócenia w działaniu pralki. Resetowanie może pomóc w rozwiązaniu prostszych problemów takie jak błędy w systemach elektronicznych. Objawami takiej awarii są problemy z wyświetlaczem pralki lub ustawieniami, resetowanie pralki może pomóc w przywróceniu prawidłowego działania. 

Czasem pralka ma trudności z działaniem określonych programów prania. W takich sytuacjach resetowanie może pomóc w przywróceniu normalnego funkcjonowania. Reset to również dobre rozwiązanie, gdy pralka zawiesiła się w trakcie cyklu prania lub wirowania i nie reaguje na polecenia. Czasem zdarza się to po przerwie w dostawie prądu lub przepięciach w instalacji elektrycznej. Resetowanie pralki pomoże uruchomić ponownie cykl. 

Warto również zdać sobie sprawę, że jest to procedura awaryjna. Nadużywanie tej funkcji lub jej stosowanie w przypadkach, w których nie jest to konieczne, może prowadzić do pewnych problemów i komplikacji.

Resetowanie pralki może pomóc w usunięciu pewnych błędów, ale nie rozwiązuje przyczyny tych błędów. Jeśli problem wynika z fizycznego uszkodzenia pralki, awarii sprzętu lub uszkodzenia komponentów, resetowanie nie naprawi tych problemów. To oznacza, że problem może powrócić.

To oznacza, że owszem może tymczasowo usunąć błędy lub symptomy problemu, co sprawia, że jest trudniejsze do zdiagnozowania i naprawy przez technika lub serwisanta. Zamiast tego, zaleca się identyfikowanie przyczyn problemów i usuwanie ich, aby pralka działała prawidłowo.

Jeśli przeprowadzasz resetowanie zbyt często lub bez uzasadnionej przyczyny, może to wpłynąć na normalne działanie pralki i być niezdrowe dla jej komponentów elektronicznych lub mechanicznych.

Dlatego producenci pralek zalecają stosowanie funkcji resetowania jako narzędzia do rozwiązywania prostych problemów, które możesz łatwo zidentyfikować. W przypadku poważniejszych problemów z pralką lub powtarzających się błędów zawsze warto skonsultować się z serwisem technicznym lub profesjonalnym technikiem, którzy dokładnie zdiagnozują problem i podejmą odpowiednie kroki naprawy. Pamiętaj, że regularna konserwacja i konserwacja pralki może pomóc w minimalizacji potencjalnych problemów.

Jak zresetować pralkę krok po kroku?

Poniżej przedstawiamy ogólny instruktaż resetowania pralki. Przed rozpoczęciem procedury resetowania upewnij się, że pralka jest odłączona od źródła zasilania.

 1. Pozostaw pralkę odłączoną od zasilania na kilka minut. Odczekanie kilku minut może pomóc w zresetowaniu niektórych problemów.
 2. Po odczekaniu kilku minut podłącz pralkę ponownie do źródła zasilania. Następnie włącz ją, używając włącznika/wyłącznika pralki lub przycisku zasilania.
 3. Po zresetowaniu pralka powinna wrócić do normalnego działania. Upewnij się, że wszystkie ustawienia są zgodne z twoimi preferencjami i że pralka działa poprawnie.

Jeśli chcesz przywrócić pralkę do ustawień fabrycznych, możesz próbować znaleźć odpowiednią opcję w menu pralki. Ta opcja może być dostępna na panelu kontrolnym lub na ekranie wyświetlacza. Dokładne kroki różnią się w zależności od modelu.

Jeśli powyższe kroki nie pomogły lub masz trudności z resetowaniem pralki, sprawdź w instrukcji obsługi czy robisz to poprawnie. Procedura resetowania pralki krok po kroku może różnić się w zależności od marki i modelu pralki. Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy instrukcje, które pokazują resetowanie pralki konkretnego producenta. 

Jak zresetować pralkę Electrolux?

Resetowanie pralki Elektrolux nie jest skomplikowane – poradzi sobie z tym każdy użytkownik. 

Jeśli chcesz zresetować pralkę tego producenta w trakcie prania wciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania. To sprawi, że urządzenie zatrzyma się, a rozpoczęty program zostanie anulowany. Z tej procedury warto skorzystać, gdy zauważysz, że ustawiłeś niewłaściwy program np. temperatura będzie zbyt wysoka dla ubrań, które już znajdują się w bębnie pralki. Jeśli ten schemat się nie sprawdzi, wykonaj resetowanie pralki Electrolux według ogólnej instrukcji, którą zamieściliśmy powyżej. 

Jak zresetować pralkę AEG?

AEG produkuje pralki ładowane od góry i od przodu. Wszystkie modele wyposażone są w programator z pokrętłem. Aby zresetować pralkę AEG ustaw je do pozycji „0”. Następnie wciśnij jednocześnie przyciski „Płukanie” i „Pranie wstępne”, przekręć pokrętło programatora na pranie delikatnych tkanin. Zwolnij przyciski i przestaw pokrętło do pozycji „0”. 

Resetowanie pralki AEG możesz również wykonać za pomocą przycisku „Start/Pauza” – po jego wciśnięciu pralka zatrzyma się. Następnie naciśnij przycisk zasilania – pralka się wyłączy i po chwili zwolni blokadę drzwiczek. 

Już możesz otworzyć pralkę i wyciągnąć pranie lub ustawić nowy program. Nie jest to praktyka, która producent zaleca wykonywać często. W instrukcji pralek AEG możesz znaleźć informację, że resetowanie pralki może powodować większą częstotliwość awarii. 

Jak zresetować pralkę Whirlpool?

Resetowanie pralki Whirlpool wykonasz za pomocą przycisków na panelu sterowania. Proces jest prosty – wystarczy przytrzymać przycisk zasilania i poczekać, aż urządzenie się zatrzyma. Jeśli to nie przynosi efektów, możesz skorzystać z bardziej skomplikowanej metody stosowanej przez serwisantów. 

Wyłącz pralkę Whirlpool przyciskiem zasilającym, a pokrętło programatora ustaw w pozycji „0”. Następnie przekręć je raz w lewo i trzy razy w prawo i znów raz w lewo i raz w prawo. Wciśnij przycisk zasilający i sprawdź, czy panel sterowania jest prawidłowo podświetlony. Kontrolę wykonasz przekręcając pokrętło programatora kolejno, na każdy z programów. Następnie wyłącz pralkę odłączając ją od zasilania i pozostaw tak przez 10 sekund. Po ponownym uruchomieniu pralka powinna działać prawidłowo. 

Jak przywrócić pralce Whirlpool ustawienia fabryczne? Odłącz pralkę od gniazdka. Wciśnij i przytrzymaj przycisk startowy przez ok. 10 sekund. Włącz pralkę ponownie do prądu i wciśnij przycisk uruchamiania i znów przytrzymaj przez 10 sekund. Kiedy zwolnisz przycisk pralka powinna wrócić do ustawień fabrycznych. 

 

Jak zresetować pralkę Samsung?

Samsung również oferuje kilka metod na resetowanie pralki. Zacznijmy od podstawowej:

 1. Wyciągnij wtyczkę pralki z gniazdka i odczekaj 5 minut. 
 2. Włącz ponownie i naciśnij przycisk zasilania na panelu sterowania. 
 3. Jeśli resetowanie pralki nie powiodło spróbuj dwóch innych metod opisanych poniżej. 

Druga instrukcja również zaczyna się od odłączenia urządzenia od zasilania z gniazdka. Przygotuj miskę, bo teraz będziesz musiał odpiąć wąż odprowadzający wodę. Kiedy cała woda wycieknie do naczynia lub kanalizacji, a następnie zamknij zawór wody. Podłącz pralkę do gniazdka i wciśnij przycisk zasilania. 

Jak zresetować pralkę Bosch?

Bosch słynie z niezawodnego i łatwego w obsłudze sprzętu AGD. NIc więc dziwnego, że resetowanie pralki Bosch nie jest skomplikowane. 

 1. Wciśnij przycisk zasilania (“Start”) i przytrzymaj kilkanaście sekund. 
 2. Jednocześnie przekręć pokrętło programatora dwa razy w lewo. 
 3. Zwolnij przycisk i sprawdź, czy panel sterujący jest prawidłowo podświetlony. 
 4. Jeśli tak, to resetowanie pralki Bosch powiodło się. 

Jak zresetować pralkę Siemens?

W przypadku tego producenta resetowanie pralki również nie jest skomplikowane i czasochłonne. 

 1. Ustaw pokrętło programatora na pozycji „0”.
 2. Następnie przekręć raz w lewo. 
 3. Wciśnij przycisk zasilający na maksymalnie 3 sekundy (jeśli przytrzymasz dłużej resetowanie trzeba będzie powtórzyć). 
 4. Ustaw pokrętło ponownie na „0’.

Pralka powinna wznowić pracę, jeśli wyświetla błąd serwisowy lub zatrzymała się z nieznanego powodu. Jeśli tak się nie stało, sprawdź, czy na Twojej pralce Siemens jest przycisk „Spin”. Jest? W takim razie wykonaj jeszcze raz resetowanie pralki, tylko tym razem skorzystaj z przycisku „Spin” zamiast „Start”. 

Jak zresetować pralkę Beko?

Pralki Beko można resetować tylko wtedy, gdy bęben jest pusty. Ale przecież urządzenia zwykle „zawieszają” się w trakcie cyklu. W takiej sytuacji najpierw wypompuj całą wodę z pralki. Na panelu sterowania znajdziesz odpowiedni przycisk. 

Po odprowadzeniu całej wody z pralki pokrętło programatora ustaw na pozycję „1” Wciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania. Następnie wciśnij go ponowni i przytrzymaj – panel zasilania powinien podświetlić się prawidłowo w pozycji wyjściowej. Następnie uruchom program automatycznego czyszczenia bębna. Kiedy program się zakończy, drzwiczki odblokują się i będziesz mógł wyciągnąć pranie. 

Co zrobić, jeśli reset pralki nie pomaga?

Jeśli resetowanie pralki nie pomaga lub problem z pralką nadal występuje, konieczne jest podjęcie dodatkowych kroków, aby zidentyfikować źródło problemu i ewentualnie dokonać naprawy. Zanim wezwiesz profesjonalny serwis sprawdź, czy przypadkiem przyczyną awarii nie są zaniedbania w konserwacji urządzenia lub proste awarie, które możesz usunąć samodzielnie. 

Jeśli pralka wyświetla kody błędów, zanotuj je i skonsultuj się z instrukcją obsługi lub stroną internetową producenta, aby dowiedzieć się, co oznaczają te kody. Kody błędów mogą pomóc w zidentyfikowaniu konkretnej przyczyny problemu.

Upewnij się, że pralka jest prawidłowo podłączona do zasilania i że gniazdko elektryczne działa. Sprawdź bezpieczniki lub wyłączniki w skrzynce zabezpieczeń.

Niektóre pralki nie rozpoczną cyklu, jeśli drzwi nie są prawidłowo zamknięte lub zabezpieczone. Upewnij się, że drzwi pralki są zamknięte i zablokowane w sposób właściwy.

Sprawdź przewody elektryczne, węże wodne oraz wąż odpływowy w celu wykrycia uszkodzeń lub blokad. Warto również upewnić się, że wąż odpływowy jest prawidłowo podłączony i nie zgięty.

Pralki muszą mieć odpowiedni poziom wody, aby działać poprawnie. Sprawdź, czy dopływ wody jest prawidłowy i czy filtry w wejściu wody nie są zablokowane. Upewnij się, że zawory wody, które dostarczają wodę do pralki, są otwarte i działają prawidłowo.

Jeśli nie jesteś pewien, jak samodzielnie zdiagnozować problem lub jeśli problem jest poważny, skonsultuj się z serwisem technicznym lub profesjonalnym technikiem do naprawy pralek. Specjaliści są w stanie dokładnie zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie kroki naprawy.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc zawsze upewnij się, że pralka jest odłączona od zasilania przed przystąpieniem do prac naprawczych. Jeśli nie masz doświadczenia w naprawach pralek, lepiej pozostawienie tego zadania profesjonalistom.

Wiesz już jak wykonać resetowanie pralki

Resetowanie pralki jest użyteczne w przypadku prostszych problemów, takich jak zawieszenie się pralki w trakcie cyklu lub wyświetlanie błędów. Przywraca ono ustawienia fabryczne lub pomaga w usuwaniu drobnych zakłóceń. Jednak procedura ta nie jest odpowiedzią na poważniejsze problemy mechaniczne, uszkodzenia elektryczne lub elektroniczne. W tych przypadkach warto od razu skontaktować się z profesjonalnym serwisem pralek. Nadużywanie funkcji resetowania może utrudnić naprawę i zaciemnić przyczyny problemów. Zawsze warto dokładnie ocenić, czy problem jest prosty do rozwiązania za pomocą resetowania, czy wymaga profesjonalnej interwencji.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak często powinienem resetować pralkę?

Resetowanie pralki powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy napotkasz problem z działaniem pralki. W przypadku częstych problemów z pralką warto zwrócić się do serwisanta.

Czy mogę zresetować pralkę w trakcie cyklu?

W większości modeli pralek zaleca się zatrzymanie cyklu przed resetowaniem, aby uniknąć uszkodzeń.

Jak zresetować programator w pralce?

Zresetowanie programatora w pralce może być różne w zależności od modelu i marki urządzenia. Odłącz pralkę od źródła zasilania, wyłączając ją lub wyciągając wtyczkę z gniazdka. Poczekaj 1-2 minuty, aby całkowicie rozładować wszelkie pozostałe ładunki elektryczne w urządzeniu. Podłącz pralkę z powrotem do źródła zasilania. Włącz pralkę, używając jej głównego przełącznika zasilania. W zależności od modelu pralki, może być konieczne naciśnięcie i przytrzymanie jednego lub więcej przycisków na panelu sterowania, aby zresetować ustawienia programatora. Sprawdź instrukcję obsługi swojego urządzenia, aby uzyskać dokładne wskazówki.

Czy resetowanie pralki jest bezpieczne?

Resetowanie pralki jest zazwyczaj bezpieczne, jeśli jest wykonywane zgodnie z instrukcjami producenta.

Paweł Zacharczuk

Paweł Zacharczuk

Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

kontakt

W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.

 

5/5 - (13 votes)
Opinie o rankingach