Zaznacz stronę

Aktualizacja: 10 lipca.2024 r.

Okap kuchenny w nowoczesnym wydaniu pełni zarówno funkcję estetyczną jak i przede wszystkim praktyczną. Z pewnością nie chcemy aby w całym mieszkaniu unosiły się nieprzyjemne zapachy i opary powstające w trakcie gotowania, a samo otwarcie okna niewiele daje lub jest czasami po prostu niemożliwe. Rozwiązaniem, które pomaga Nam zadbać o jakość domowego powietrza jest właśnie okap kuchenny. Nowoczesne sprzęty w niczym nie przypominają siermiężnych starych typów okapów, które mogły zniechęcać do ich montażu, dzisiaj bogata oferta wzorów i kolorów sprawia, że okap potrafi być małym dziełem sztuki. Do wyboru mamy zarówno modele podszafkowe przeznaczone do zabudowy jak i “wolne” okapy kominowe i teleskopowe. Niezależnie od tego na który model się zdecydujemy musimy pamiętać aby dobrać okap do wielkości pomieszczenia, tylko wówczas sprzęt ten będzie pracował wydajnie i spełniał swoje funkcje. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem? Jaką firmę wybrać? Czy sugerować się tylko ceną? W odpowiedzi na te i inne pytania przygotowaliśmy rzetelny ranking okapów kuchennych oraz krótki poradnik zakupowy w którym podpowiadamy jakie parametry należy przemyśleć przed zakupem.

Ranking okapów kuchennych

Miejsce 1

Okap Miele DAS 4920

Okap podszafkowy Miele DAS 4920

Pierwsze miejsce w rankingu okapów podszafkowych zajmuje Wyciąg podszafkowy Miele DAS 4920 ze sterownikiem EasySwitch umożliwiającym wygodną obsługę. Wyciągi kuchenne Miele są wyposażone w 10-warstwowy stalowy filtr tłuszczu. Wierzchnia warstwa oraz ramka filtra wykonane są z wysokowartościowej stali szlachetnej. Podczas wygodnego czyszczenia filtra tłuszczu w zmywarce nie powstają żadne widoczne przebarwienia. W Miele są stosowane częściowo silniki ECO, które w porównaniu do tradycyjnych silników pracują nawet do 70 % oszczędniej. Ponadto są one bardzo ciche, ale również bardzo wydajne. Automatyczne przedłużenie pracy wentylatora zapewnia dokładne odprowadzenie pary i zapachów, które nadal pozostają w powietrzu po gotowaniu. Wentylator działa w zależności od wyboru 5 lub 15 minut i wyłącza się automatycznie. Gdy filtr tłuszczu lub filtr z węglem aktywnym w wyciągu Miele wymaga czyszczenia lub wymiany, zapala się czerwona dioda LED. Należy wtedy jak najszybciej wyczyścić lub wymienić filtr. Optymalne usuwanie pary i zapachów za każdym razem – przy jednoczesnej oszczędności energii. Okap ten nie nalży do najtańszych, ale za jakość warto zapłacić.

Ocena naszego eksperta: 10 / 10

Miejsce 2

Okap podszafkowy Electrolux LFG716R

Okap podszafkowy Electrolux LFG716R

Okap podszafkowy Electrolux LFG716R to zintegrowany, energooszczędny okap kuchenny z funkcją H2H oraz intuicyjnym sterowaniem, szerokość 54 cm. Funkcja Hob2Hood® automatycznie kontroluje ustawienia okapu. W ten sposób podczas gotowania siła wyciągu zmienia się zależnie od zmian temperatury płyty i liczby działających pól grzejnych. Szybko i skutecznie oczyszcza powietrze. Diody LED zamonotowane w okapie Electrolux LFG716R zużywają znacznie mniej energii niż inne rodzaje oświetlenia, zapewniając przy tym doskonałe warunki gotowania. Filtr przeciwtłuszczowy zapewniający czystość w kuchni jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Ten okap posiada 3 stropnie regulacji mocy + intensywny. Roczne zużycie energii [kWh] 54,7. Wydajność pracy (max./min.): 580 / 300 m³/h. Odprowadzanie obwodowe zmniejsza zużycie energii i poziom hałasu. Dołączony pilot zdalnego sterowania. Możliwa praca w trybie wywiewowym i recyrkulacyjnym, jeśli jest zainstalowany filtr węglowy (opcja). Oprócz tego wszystkiego, okap ten jest wyposażony w wskaźnik nasycenia filtra tłuszczowego i węglowego.

    Ocena naszego eksperta: 9,9 / 10

    Miejsce 3

    Okap podszafkowy BOSCH DUL62FA51

    Okap podszafkowy BOSCH DUL62FA51

    Okap podszafkowy BOSCH DUL62FA51 60 cm Stal nierdzewna to bardzo ciekawy opap, który świetnie działa. Światło LED zamontowane w tym okapie zapewnia doskonałe, bardzo energooszczędne oświetlenie płyty grzewczej. W przypadku pracy w trybie otwartym (wywiew powietrza na zewnątrz) powietrze jest oczyszczane przez filtr przeciwtłuszczowy, a następnie odprowadzane na zewnątrz, co zapewnia optymalną jakość powietrza w kuchni. Klasa efektywności energetycznej: D (w skali efektywności energetycznej od A+++ do D). Średnie zużycie energii: 69.3 kWh/rok. 3 stopniowa regulacja wentylatora tego okapu kuchennego. Oświetlenie stanowiska roboczego 1 x 4 W E14. Wydajność wentylatora według DIN/EN 61591 max. 250 m³/h. Do pracy w obiegu zamkniętym, niezbędny jest filtr weglowy sprzedawany oddzielnie. Wymiary urządzenia (WxSxG): 150 x 600 x 482 mm. 120 mm średnica rury odprowadzającej.

    Ocena naszego eksperta: 9,8 / 10

    Miejsce 4

    Okap podszafkowy BEKO CFB 5310 W

    Okap podszafkowy BEKO CFB 5310 W

    Na czwartym miejscu wśród najlepszych okapów podszafkowych znalazł się Okap podszafkowy BEKO CFB 5310 W, który idzie kupić za bardzo małe pieniądze. Okap podszafkowy BEKO CFB 5310 W (Standardowy, 50 cm) umożliwia wydajność wentylacji na poziomie 205 m³/h. Średnie roczne zużycie energii (kWh / rok) to tylko 34.5 kWh. Liczba filtrów przeciwtłuszczowych to 1 szt. Okap ten został wyposażony w 1 żarówkę o mocy 3 W. Poziom hałasu – tryb min. 52 dBA . Maksymalny poziom hałasu tego okapu to 68 dBA. To wszystko sprawia, że jeśli szukamy taniego okapu to właśnie warto zastanowić się nad tym modelem.

    Ocena naszego eksperta: 9,7 / 10

    Miejsce 5

    Okap podszafkowy AMICA OMP6253BG

    Okap podszafkowy AMICA OMP6253BG

    Okap podszafkowy AMICA OMP6253BG jest wyposażony w nowoczesną i niezwykle wydajną turbinę, która całkowicie usunie kuchenne zapachy. Okapy Amica wyposażone zostały w nowoczesne i dekoracyjne listwy LED, które są niezwykle żywotne oraz emitują jasne, przyjemne światło. Teraz, dzięki pomniejszonej głębokości konstrukcji, okap bez problemu zmieści się w standardowych, 30. centymetrowych szafkach. Maksymalna wydajność w trybie wyciąg tego okapu to 389 m³/h. Klasa energetyczna C. Roczne zużycie energii 50.2 kWh. Moc oświetlenia 8 W. Poziom hałasu maksymalny w trybie wyciąg 65 dB. Poziom hałasu minimalny w trybie wyciąg 58 dB. Te wszystkie zalety tego okapu sprawiają, że warto rozważyć zakup tego produktu.

    Ocena naszego eksperta: 9,6 / 10

    Ranking okapów kominowych 2024:

    Miejsce 1

    Okap kominowy Whirlpool AKR 62F LT K

    Okap kominowy Whirlpool AKR 62F LT K

    Pierwsze miejsce w rankingu okapów kominowych zajmuje okap kominowy Whirlpool AKR 62F LT K o wymiarach S x G (cm): 59.8 x 32.5. Urządzenie jest bardzo oszczędne za sprawą klasy energetycznej: A. Maksymana wydajność (m3/h): 495. Oświetlenie LED to 10-krotnie dłuższa żywotność niż w przypadku tradycyjnych żarówek i o 90% mniejsze zużycie energii. Okap Whirlpool ma cztery prędkości, co daje Ci pełną kontrolę nad jego wydajnością. Okap kominowy Whirlpool ma intuicyjny elektroniczny interfejs użytkownika, który zapewnia Ci najprostszą i najwygodniejszą obsługę, jaką kiedykolwiek wymyślono. Nowoczesny, gładki i piękny – ten szklany okap będzie przykuwającym wzrok dodatkiem do wystroju Twojego domu. Okap Whirlpool ma system wzmacniający wyciąg (booster), który zapewnia doskonałą filtrację powietrza oraz zasysanie zapachów i tłuszczu. Dzięki technologii zasysania obwodowego para z gotowania jest pochłaniana na zewnętrznych krawędziach okapu, a nie przez filtr tłuszczu po środku, dzięki czemu Twoja kuchnia jest wolna od zapachów. Ukryte filtry zmniejszają hałas i zatrzymują tłuszcz, by nie docierał on do powierzchni okapu.

    Ocena naszego eksperta: 10 / 10

    Miejsce 2

    Okap kominowy Electrolux LFT769X

    Okap kominowy Electrolux LFT769X

    Okap kominowy Electrolux LFT769X o szerokości 90 cm z funkcją H2H. Dzięki okapowi Breeze 800 nie musisz już przekrzykiwać głośnego wentylatora, gdy zasiadasz do posiłku z rodziną i przyjaciółmi. Po zakończeniu gotowania wystarczy nacisnąć przycisk, aby kuchnia została bezgłośnie odświeżona. Użyj przycisku Breeze po zakończeniu gotowania, aby przez kolejne 60 minut okap utrzymywał świeże powietrze w Twojej kuchni, bez zbędnych decybeli. Okap jest wyposażony w praktyczną funkcję Hob2Hood, która automatycznie steruje działaniem okapu i jego oświetleniem. Wysokowydajna funkcja wyciągu w tym okapie jest możliwa dzięki mocnemu silnikowi. Diody LED zużywają znacznie mniej energii niż inne rodzaje oświetlenia, zapewniając przy tym doskonałe warunki gotowania. Roczne zużycie energii [kWh] 55,4, Maks. wydajność (tryb intensywny): 720 m³/h, Wymiary WxSzxG [mm]: 1180x898x450.

      Ocena naszego eksperta: 9,8 / 10

      Miejsce 3

      Okap kominowy Samsung NK24M5070FS

      Okap kominowy Samsung NK24M5070FS

      Okap kominowy Samsung NK24M5070FS ze sterowaniem dotykowym o wydajności 668 m3/godz. Wytrzymały i łatwy do czyszczenia filtr aluminiowy chroni wentylator i przedłuża żywotność silnika, wychwytując tłuszcz i kurz, zanim zatkają silnik lub ograniczą przepływ powietrza. Filtr wymaga czyszczenia nie częściej niż raz na 3–4 tygodnie. Znakomite oświetlenie LED równomiernie dystrybuuje światło po całej przestrzeni płyty, sprawiając, że wszystkie przyrządzane potrawy są doskonale widoczne. Ponadto światła takie zużywają mniej energii i działają znacznie dłużej. Steruj tym okapem za sprawą zintegrowanego panelu Touch Control. Inteligentny panel LED jest czytelny i działa tak samo intuicyjnie jak smartfon. Maksymalna wydajność 558 m3/godz. Klasa efektywności energetycznej B. Wymiary netto (Szer. x Wys. x Głęb.) 598 x min. 739~max. 1,061 x 450 mm.

        Ocena naszego eksperta: 9,6 / 10

        Miejsce 4

        Okap kominowy Amica OKC6242S

        Okap kominowy Amica OKC6242S

        Okap kominowy Amica 60 cm OKC6242S to bardzo ciekawy produkt w naszym rankingu okapów kuchennych. Model tego okapu został wyposażony w innowacyjny system energooszczędnego oświetlenia diodowego. Diody LED są niezwykle żywotne oraz emitują jasne, przyjemne światło, które nie męczy oczu. Okap ten zapewnia bardzo cichą pracę. Włącz okap na najniższy bieg by skutecznie usuwać opary i ciesz się cichą pracą urządzania – poniżej 50dB. Maksymalna wydajność w trybie wyciąg 290 m³/h. Model tego okapu kominowego posiada 3 stopnie pracy wentylatora. Okap odprowadza opary także przez szczeliny umieszczone woków przedniej szyby, dzięki czemu zapachy kuchenne znikają znacznie szybciej.

          Ocena naszego eksperta: 9,5 / 10

          Miejsce 5

          Okap kominowy Haier I-Clean 4 HATS9DCS56B

          Okap kominowy Haier I-Clean 4 HATS9DCS56B

          Okap kominowy Haier I-Clean 4 HATS9DCS56B to bardzo solidny produkt, który zasługuje na uwagę. Okapy Haier I-Clean Series 4 to nowoczesna technologia w najpiękniejszej formie, a ponadto cicha praca przy jednocześnie wysokiej wydajności. Okapy oczyszczą powietrze w kuchni otwartej na salon o wielkości 55 m2 w zaledwie 10 minut. Elegancki dotykowy panel sterowania z białą diodą LED zapewnia harmonijne wzornictwo w kuchni. 3 prędkości i funkcja szybkiego zasysania dymu (booster) to powiew świeżego powietrza w Twojej czystszej kuchni. Gotowanie w ciszy i spokoju dzięki bezgłośnemu silnikowi. Wszystkie okapy Haier są wyposażone w innowacyjny, wydajny silnik, który osiąga wysoką efektywność pracy przy niskim zużyciu energii. Wewnętrzne boczne światła zapewniają doskonałą widoczność potraw przez cały czas gotowania. Klasa wydajności energetycznej (2010/30/EC) A+. Przepływ powietrza (max / boost) (m3 / h) 746.

            Ocena naszego eksperta: 9,4 / 10

            Ranking okapów teleskopowych 2024:

            Miejsce 1

            Okap teleskopowy Samsung NK24M1030IB

            Okap teleskopowy Samsung NK24M1030IB

            Najlepszym urządzeniem wśród okapów teleskopowych został okap teleskopowy Samsung NK24M1030IB o wydajności 392 m3/godz. Wytrzymały i łatwy do czyszczenia filtr aluminiowy chroni wentylator i przedłuża żywotność silnika, wychwytując tłuszcz i kurz, zanim zatkają silnik lub ograniczą przepływ powietrza. Filtr wymaga czyszczenia nie częściej niż raz na 3–4 tygodnie. Zachowaj czystość w swojej kuchni, dzięki 3 trybom pracy tego okapu teleskopowego. Wymiary netto (Szer. x Wys. x Głęb.) 598 x 180 x 301 mm. Klasa efektywności energetycznej C. W tym okapie zadbano o dobrej jakości oświetlenie w postaci podwójnego LEDa 2 x 3 W. Okap za małe pieniądze od sprawdzonego producenta okapów.

            Ocena naszego eksperta: 10 / 10

            Miejsce 2

            Okap teleskopowy Whirlpool AKR 749/1 NB

            Okap teleskopowy Whirlpool AKR 749/1 NB

            Okap teleskopowy Whirlpool AKR 749/1 NB to łatwy w montażu i stworzony, by doskonale pasować do zabudowy każdej kuchni. Okap Whirlpool ma trzy prędkości, co daje Ci pełną kontrolę nad jego wydajnością. Okap Whirlpool ma dwie wbudowane żarówki zapewniające idealne oświetlenie, dzięki któremu zawsze widzisz, co jest gotowane. Okap Whirlpool ma węglowy filtr powietrza, który skutecznie chroni Twoją kuchnię przed nieprzyjemnymi zapachami i tłuszczem. Model tego okapu może pracować w trybie wywiewowym lub recyrkulacyjnym (wymaga filtra). Okap teleskopowy Whirlpool AKR 749/1 NB ma prosty, łatwy w użyciu analogowy interfejs. Wyjątkowy wentylator wyciągowy do kuchenki zapewnia świeże, wolne od tłuszczu środowisko gotowania. Urządzenie o szerokości mniejszej niż 60 cm. Wymiary S x G (cm): 59.9 x 30.0, Klasa energetyczna: D, Poziom hałasu (dB): 62 dB, Maksymalna wydajność (m3/h): 304

              Ocena naszego eksperta: 9,9 / 10

              Miejsce 3

              Okap teleskopowy Amica 60 cm OTP6253BG

              Okap teleskopowy Amica 60 cm OTP6253BG

              Trzecie miejsce wśród najlepszych okapów teleskopowych zajmuje okap teleskopowy Amica OTP6253BG. Teraz, dzięki pomniejszonej głębokości konstrukcji, okap bez problemu zmieści się w standardowych, 30. centymetrowych szafkach. Instalacja nie wymaga więc dodatkowych, uciążliwych prac stolarskich oraz zmian w aranżacji kuchennej zabudowy. Okapy meblowe to wygoda, funkcjonalność oraz doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają kuchnie z zabudowanym ciągiem szafek. Chowane ramię okapu to rozwiązanie, które zagwarantuje Ci pełen komfort. By włączyć okap teleskopowy ustawiony na wybraną moc pochłaniania, jednym ruchem wysuń panel. Proste i wygodne rozwiązanie, które pokocha każdy. Okap kuchenny z automatycznym wyłączaniem to udogodnienie, dzięki któremu możesz wyłączyć urządzenie jednym ruchem. Maksymalna wydajność w trybie wyciąg 389 m³/h. Poziom hałasu maksymalny w trybie wyciąg 65 dB.

                Ocena naszego eksperta: 9,7 / 10

                Miejsce 4

                Okap szufladowy teleskopowy Bosch DFT63AC50

                Okap szufladowy teleskopowy Bosch DFT63AC50

                Okap teleskopowy Bosch DFT63AC50 60 cm umożliwia pracę w otwartym lub zamkniętym. Klasa efektywności energetycznej: D (w skali efektywności energetycznej od A+++ do D). Średnie zużycie energii: 68 kWh/rok. 3 stopniowa regulacja wentylatora. Sterowanie mechaniczne za pomocą przycisków. Filtr metalowy do mycia również w zmywarce. Oświetlenie stanowiska roboczego 2 x punktowe 3W. Maksymalna wydajność wentylatora 368 m³/h w obiegu otwartym zgodnie z DIN/EN 61591. 120 mm średnica rury odprowadzającej. Wymiary urządzenia (WxSxG): 180 x 598 x 280 mm. W przypadku pracy w trybie otwartym (wywiew powietrza na zewnątrz) powietrze jest oczyszczane przez filtr przeciwtłuszczowy, a następnie odprowadzane na zewnątrz, co zapewnia optymalną jakość powietrza w kuchni.

                  Ocena naszego eksperta: 9,5 / 10

                  Miejsce 5

                  Okap teleskopowy Candy CBT625/2W

                  Okap teleskopowy Candy CBT625/2W

                  Na piątym miejscu w naszym rankingu okapów teleskopowych znalazł się świetny okap teleskopowy Candy CBT625/2W. Dzięki prostej konstrukcji i maksymalnej funkcjonalności, okapy do zabudowy Candy pasują idealnie do każdej kuchennej aranżacji. Oświetlenie LED zapewnia lepsze światło w strefie gotowania, pomagając w przygotowaniu żywności, zużywając 90% mniej energii i gwarantując o wiele większą żywotność, niż tradycyjne żarówki. Utrzymuj zawsze czyste powietrze w swojej kuchni dzięki filtrom węglowym, które pochłaniają brud i zanieczyszczenia. Filtr aluminiowy gwarantuje lepszą trwałość i wydajność. W tym okapie mamy do wyboru 2 stopnie prędkości. Klasa wydajności energetycznej (2010/30/EC) B. Poziom hałasu dB(A) 62. Wysokość produktu (mm) 176, Szerokość produktu (mm) 600, Głębokość produktu (mm) 430.

                    Ocena naszego eksperta: 9,3 / 10

                    Tym razem na przysłowiową tapetę wzięliśmy okapy kuchenne, trudno zdecydować jednoznacznie, który typ jest najlepszy, każdy z Nas ma bowiem inny gust i wizję wymarzonej kuchni. Dlatego też Nasz ranking podzieliliśmy na trzy części, w każdej umieściliśmy Naszym zdaniem najlepsze modele okapów w danej kategorii. A jeśli zastanawiasz się dlaczego akurat ten model jest najlepszy zapraszamy do lektury poradnika zakupowego.

                    Paweł Zacharczuk |Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

                    Jak powstał nasz ranking okapów kuchennych?

                    Ranking okapów kuchennych mogliśmy stworzyć dzięki współpracy ze sklepami AGD, które udostępniły Nam sprzęty do dowolnego testowania, dzięki temu Nasz ranking nie jest tylko teoretycznym spisem najbardziej wychwalanych przez producentów sprzętów ale rzetelnym zestawieniem produktów. Choć pierwszy krok rzeczywiście był teoretyczny, sprawdziliśmy co w swojej ofercie posiadają firmy Electrolux, Amica, Bosch, Akpo, Whirlpool, Globalo, Samsung, Beko, Faber, Franke, Siemens, Elica, Teka, Haier, Miele, Candy, wszystko po to aby zapoznać się ze specyfikacjami technicznymi i móc zweryfikować teorię w praktyce. W trakcie testowania okapów zwracaliśmy uwagę na skuteczność pochłaniania zapachów, łatwość montażu, dodatkowe udogodnienia i komfort użytkowania. Nasze opinie połączyliśmy następnie z opiniami innych użytkowników dostępnymi na platformie Allegro.pl, forach internetowych, stronach producentów oraz w sklepach internetowych Media Markt, RTV EURO AGD, Neonet i Media Expert. Efektem Naszej pracy jest rzetelny, stale aktualizowany i nie sponsorowany przez żadną firmę ranking okapów kuchennych.

                    Jak wybrać okap kuchenny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

                    Wybór okapu kuchennego nie należy do najłatwiejszych zadań, do zakupów powinniśmy przygotować się z technicznej strony aby uniknąć rozczarowania i niewłaściwego pochłaniania zapachów, tym bardziej, że okap nie należy do sprzętów o małych gabarytach, które tak po prostu spakujemy i zwrócimy do sklepu. Na co więc zwrócić uwagę? 

                    • Wolnostojący czy do zabudowy – Pierwsze pytanie jakie musimy sobie zadać dotyczy tego czy szukamy sprzętu do zabudowy czy wolnostojącego. Zwykle okap do zabudowy wybierany jest przez osoby planujące kuchnię od podstaw i chcących połączyć meble i AGD w harmonijną całość. W przypadku remontu już funkcjonującej kuchni bądź wymiany działającego okapu nie w zabudowie bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie okap wolnostojący. Mnogość wzorów sprawia, że będzie doskonałą ozdobą kuchni a jego montaż będzie prostszy bez konieczności tworzenia dodatkowej obudowy. 
                    • Wyciąg czy pochłaniacz – Przed zakupem konkretnego modelu należy zweryfikować czy jest on okapem czy pochłaniaczem a może okapem, który działa także w trybie pochłaniacza. Brzmi dość skomplikowanie? Otóż podstawowa różnica jest także, że okap podłączamy do przewodu wentylacyjnego i zebrane powietrze jest wyrzucane na zewnątrz, z kolei w pochłaniaczu mamy do czynienia z zamkniętym obiegiem powietrza, po wciągnięciu do środka jest ono przepuszczane przez zestaw filtrów i wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Co wybrać? Jeśli mamy możliwość podłączenia sprzętu do instalacji to okap, będzie wydajniejszy w pracy, jeśli jednak nie mamy podłączenia do przewodu wentylacyjnego albo chcemy umieścić okap nad wyspą kuchenną wybierzmy pochłaniacz z filtrami węglowymi. 
                    • Rodzaj okapu – Mamy już podstawowe informacje o Naszym sprzęcie przejdźmy więc do kolejnego kroku i wybierzmy rodzaj okapu a do wyboru mamy okap kominowy, okap podszafkowy, okap wyspowy, okap teleskopowy, okap blatowy i okap sufitowy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który rodzaj jest najlepszy, ponieważ w każdej grupie znajdziemy prawdziwe perełki. Kierujmy się więc gustem i praktyką, jeśli mamy dużą kuchnię i planujemy wyspę świetnym rozwiązaniem będzie okap wyspowy o wyglądzie prostopadłościanu lub walca i nowoczesnym wyglądzie. W przypadku małej kuchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota praktycznym rozwiązaniem będzie okap podszafkowy, łatwo go ukryć a przy tym nie blokuje miejsca nad płytą czy kuchenką. Dobrym kompromisem pomiędzy funkcją a zajmowanym miejscem jest także okap teleskopowy, który uruchamia się poprzez pociągnięcie frontu do siebie co daje Nam dużą powierzchnię zasysania. Dla przeciwników okapu w każdej postaci idealny będzie ten sufitowy, wtopiony w sufit zrównuje się z Nim. Z kolei miłośników nowych technologii może zainteresować okap blatowy, ten jednak jest dość drogi, zwłaszcza jeśli ma mieć dobrą wydajność. 
                    • Rozmiar – Rozmiar okapu powinien być dostosowany do wielkości płyty grzewczej lub kuchenki, tylko wtedy będzie pracował z odpowiednią wydajnością. Najwięcej modeli ma 60cm , tak jak standardowy rozmiar płyty indukcyjnej, jeśli jednak mamy nietypowy wymiar należy na to zwrócić uwagę i nie pozwolić wmówić sobie, że te kilka centymetrów nie robi różnicy. Węższy okap będzie przepuszczał powietrze bokiem a zbyt szeroki marnował energię i pracował ze zbyt dużą wydajnością.
                    • Wydajność – To kluczowy parametr w przypadku okapu, na nic dobrze dobrany rodzaj i rozmiar jeśli wydajność będzie zbyt mała. Producenci podają ją w metrach sześciennych na godzinę, a my sami musimy wyliczyć ile potrzebujemy w przypadku danej kuchni. Wynik ten uzyskujemy poprzez pomnożenie powierzchni kuchni przez wysokość i przez 6, jest to minimalna wydajność jaką musi mieć okap kuchenny aby był w stanie oczyścić powietrze z nieprzyjemnych zapachów. 
                    • Regulacja prędkości – W każdym okapie możemy wybrać poziom prędkości, różnica polega tylko na tym czy robimy to skokowo czy płynnie, zdecydowanie praktyczniejsze jest drugie rozwiązanie. Ilość dostępnych poziomów regulacji zależy od konkretnego modelu, może wahać się od trzech do nawet siedmiu.
                    • Poziom hałasu – Wiele osób nie lubi okapów właśnie ze względu na generowany hałas i buczenie, warto wiedzieć, że nowoczesne sprzęty potrafią pracować naprawdę cicho a przy tym wydajnie. Oczywiście wybierając okap o dużej wydajności musimy liczyć się z tym, że będzie on nieco głośniejszy od okapu do małej kuchni, w pierwszym przypadku hałas będzie na poziomie 70 dB, w drugim możemy zejść do poziomu nieprzekraczającego 55 dB. 
                    • Rodzaj sterowania – Zmiana prędkości możliwa jest za pomocą suwaka, przycisków lub panelu dotykowego. Zdecydowanie najwygodniejszą i najłatwiejszą w czyszczeniu opcją jest panel dotykowy. Niektóre modele mogą mieć także sterowanie na pilota.
                    • Dodatkowe udogodnienia – Nowoczesne okapy to często inteligentne rozwiązania, które mają Nam ułatwić codzienne funkcjonowanie, producenci proponują Nam opcję intensywnego wentylowania, wyłącznik czasowy, czujnik zapachów, dodatkowe rury do montażu, wyświetlacz LCD a nawet radio. Żadna z tych opcji nie wpływa bezpośrednio na efektywność okapu ale jeśli możemy pozwolić sobie na zakup bardziej zaawansowanego modelu warto pomyśleć o choćby wyłączniku czasowym i czujniku zapachów, to bardzo przydatne opcje, które sprawią, że urządzenie samo dobierze prędkość i wyłączy się po oczyszczeniu powietrza.

                    Jesteśmy przekonani, że po zapoznaniu się z Naszym poradnikiem zakupowym wybór właściwego okapu będzie prosty i przyjemny.

                     

                    Najczęściej zadawane pytania o okapy kuchenne:

                    Co to jest okap kuchenny?

                    Okap kuchenny to urządzenie gospodarstwa domowego montowane w kuchni, które służy do odprowadzania lub oczyszczania oparów powstałych w trakcie gotowania, smażenia.

                    Co lepsze okap czy pochłaniacz?

                    Okap kuchenny jest urządzeniem o 80% skuteczniejszym niż pochłaniacz, który nie jest podłączony do wentylacji budynku. Pochłaniacze to urządzenia, które nie odprowadzają na zewnątrz pary, zapachów podczas gotowania. Te urządzenia działają w oparciu o filtry węglowe, które nie mają takiej skuteczności jak okap podłączony do wentylacji budynku.

                    Jak działa okap bez komina?

                    Okap bez komina pracuje w obiegu zamknięty, gdzie zapachy, zanieczyszczenia przechodzą przez filtr węglowy a następnie wracają do pomieszczenia.

                    Czy okap kuchenny musi być podłączony do komina?

                    Okap kuchenny nie musi być podłączony do komina, ale trzeba się liczyć z tym, że nie będzie on działał tak wydajnie jak okap podłączony do komina.

                    Jakie są rodzaje filtrów przeciwtłuszczowych w okapach?

                    W okapach możemy wyróżnić filtry przeciwtłuszczowe takie jak: Filtr akrylowy (wymieniany co kilka mcy), Filtr aluminiowy, Filtr fizelinowy (wymieniany co kilka mcy), Filtr metalowy, Filtr ze stali szlachetnej.

                    Jaki okap do nowoczesnej kuchni?

                    Wybór okapu do nowoczesnej kuchni zależy od kilku czynników, takich jak wielkość kuchni, układ i preferencje stylistyczne. W nowoczesnych kuchniach często wybierane są okapy o prostych, minimalistycznych liniach i nowoczesnych wykończeniach, takich jak stal nierdzewna lub szkło.

                    Ile kosztuje najtańszy okap do kuchni?

                    Najtańszy okap do kuchni możemy kupić za 149 zł. Jest to okap Finlux FE-50USAW o wymiarach 50 x 8,5 x 47 cm. Maksymalna wydajność w trybie standardowym tego okapu wynosi 171 m3/h.

                    Ile kosztują okapy kuchenne?

                    Najtańsze okapy możemy kupić już w przedziale cenowym od 200 do 300 zł. Profesjonalne okapy do użytku domowego mogą kosztować ponad 5000 zł

                    Jakiej firmy wybrać okap?

                    Wybór marki okapu może być kluczowy dla uzyskania produktu o wysokiej jakości i niezawodności. Oto kilka popularnych marek okapów kuchennych wraz z ich charakterystycznymi cechami: Bosch jest znany z produkcji okapów o wysokiej jakości, efektywności energetycznej i zaawansowanych funkcjach, takich jak ciche działanie i automatyczne wyłączanie. Siemens oferuje szeroką gamę okapów z nowoczesnym designem i innowacyjnymi technologiami, takimi jak sensory dotykowe i oświetlenie LED. Okapy Electrolux często są chwalone za swoją skuteczność, styl i funkcje, takie jak różne poziomy mocy i łatwość w czyszczeniu.

                    Paweł Zacharczuk

                    Paweł Zacharczuk

                    Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

                    Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

                    kontakt

                    W naszych rankingach znajdują się linki reklamowe, dzięki którym zarabiamy i utrzymujemy ten portal. Kupując sprzęt AGD/RTV za pomocą linków reklamowych w naszym rankingu wspierasz rozwój naszego serwisu.

                     

                    5/5 - (20 votes)
                    Opinie o rankingach