Zaznacz stronę

Plamy z krwi – jak i czym je usuwać?

Artykuły

Każdemu z Nas podczas codziennych czynności chociaż raz zdarzyło się zranić, wówczas krople krwi mogą znaleźć się nie tylko na skórze ale także na odzieży. Usuwanie plam z krwi jest najłatwiejsze w przypadku świeżych plam, choć nawet zaschnięte można zlikwidować za pomocą łatwo dostępnych środków. Ocet, soda oczyszczona czy też woda utleniona to tylko niektóre produkty, które są skuteczne w walce z plamami krwi. Warto ponadto wiedzieć, że nawet z tak delikatnych tkanin jak wełna można bez obawy o uszkodzenie włókien usunąć krew. Jak usunąć plamy z krwi? Sprawdź najskuteczniejsze metody na usunięcie krwi w naszym artykule.

usuwanie plam z krwi na ubraniach

Jak zmyć krew z ubrań?

Z pewnością każdy z Nas choć raz w życiu się zranił, czy to w trakcie przygotowywania posiłków w kuchni, krojąc warzywa czy to w trakcie uprawiania sportów jak chociażby jazda na rowerze, w każdej z tych sytuacji krople krwi mogą pojawić się nie tylko na skórze ale także na ubraniu. W pierwszej chwili może wydawać się, że ubranie poplamione krwią do niczego się nadaje i trzeba je wyrzucić, jednak nic bardziej mylnego! Wystarczy szybkie działanie lub domowe sposoby aby pozbyć się nawet zaschniętych plam krwi, dzięki temu nie musimy rozstawać się z ulubionymi rzeczami. 

W usunięciu plam z krwi ważny jest przede wszystkim czas, najłatwiej usunąć świeże plamy, wystarczy bowiem ubranie potraktować zimną, bieżącą wodą, która z powodzeniem rozpuści krew. Trzeba jednak pamiętać, że zimno to słowo klucz, jeśli poplamione ubranie zmoczymy letnią lub ciepłą wodą nie tylko nie usuniemy plamy ale w dodatku ją utrwalimy. 

Działanie zimnej wody możemy wzmocnić używając produktów dostępnych w każdej kuchni, przetrzyj plamę wacikiem nasączonym spirytusem lub posypmy solą i zamoczyć w misce z zimną wodą i kostkami lodu. 

Sól i spirytus to jedne z wielu naturalnych sposobów na walkę z plamami krwi, wszystkie wykorzystują reakcje chemiczne mające na celu utlenienie i rozłożenie krwi. Do innych produktów, które z powodzeniem pomogą Nam w walce z plamami są:

  • soda oczyszczona
  • kwasek cytrynowy
  • aspiryna
  • proszek do pieczenia
  • ocet 
  • amoniak
  • szare mydło
  • woda utleniona
  • coca-cola

 

Jakie są domowe sposoby na usuwanie plam z krwi?

Plama z krwi nie musi wzbudzać przerażenia nawet jeśli znajduje się na ulubionej koszuli czy spodniach, wiemy już, że wystarczy sięgnąć po produkty z domowej szafki, pora jednak bliżej przyjrzeć się domowym sposobom na uratowanie ubrań przed zniszczeniem.

  • Woda utleniona – Działa jak domowy niezbyt mocny wybielacz, najbezpieczniej stosować wodę utlenioną do usuwania plam krwi z białych tkanin, w przypadku kolorów lepiej sprawdzić w niewidocznym miejscu czy tkanina nie ulegnie odbarwieniu. Wodę utlenioną możemy nanieść bezpośrednio na plamę lub przygotować roztwór wody utlenionej z wodą w proporcji 200ml do 1000ml, jeśli tkanina jest wyjątkowo delikatna. Po potraktowaniu plamy wodą utlenioną doczyszczamy ją za pomocą zimnej wody i mydła.
  • Sól bądź soda oczyszczona – Jedna i druga substancja doskonale poradzi sobie z plamami z krwi. Świeżą plamę posypujemy solą i zostawiamy na godzinę a następnie spieramy zimną wodą. Jeśli natomiast plama jest już zaschnięta powinniśmy rozpuścić 3 łyżki soli w litrze wody i w takim roztworze namoczyć plamę. Alternatywa dla soli będzie soda oczyszczona, z którą postępujemy dokładnie w ten sam sposób.
  • Krochmal – Większość z Nas kojarzy krochmalenie pościeli czy też ręczników, okazuje się jednak, że skrobię ziemniaczaną można także wykorzystać w walce z plamami krwi. Krochmal nanosimy na plame i czekamy aż mieszanka wyschnie a następnie spłukujemy pod zimną wodą. Jeśli plama jest uporczywa czynność należy powtórzyć kilkukrotnie. Alternatywą dla krochmalu jest użycie talku w proszku, sposób postępowania jest identyczny. 
  • Ocet – Produkt wielozadaniowy, który znajdziemy w każdej kuchni doskonale poradzi sobie także z plamami krwi. Co ważne nie tylko tymi na ubraniach ale także na pościeli, ręcznikach czy też dywanie. Należy pokryć zabrudzoną powierzchnię octem i poczekać około kwadransa aż wsiąknie w materiał a następnie zetrzeć plamę ręcznikiem. Całą procedurę należy powtarzać do usunięcia plamy. Jeśli obawiamy się specyficznego zapachu możemy po usunięciu plamy ubrać ubranie bądź pościel. 
  • Coca-cola – Popularny napój gazowany będzie idealnym sprzymierzeńcem w walce z plamami, wystarczy zanurzyć zabrudzony materiał w napoju, najlepiej na całą noc a następnie wyprać ubranie
  • Amoniak – Do usuwania plam z krwi możemy wykorzystać także amoniak choć to rozwiązanie wymaga ostrożności i dobrej wentylacji pomieszczenia w którym przebywamy. Ważne także aby pod żadnym pozorem nie mieszać wybielacza z amoniakiem, substancje te wchodzą w reakcję chemiczną, której efektem jest wytworzenie szkodliwego gazu. W celu wyczyszczenia plamy należy nałożyć kilka kropli wodnego roztworu amoniaku na gąbkę nasączoną wodą i przetrzeć krew, zmieniając stronę gąbki co zapobiegnie rozmazywaniu się krwi. 
  • WD-40 – To również dość chemiczny sposób usunięcia plamy ale skuteczny. Plamę można spryskać środkiem WD-40 i pozostawić na 5 minut a następnie wybrać w pralce z użyciem proszku do prania bądź innego detergentu. 

 

Czym usunąć plamy z krwi z tkanin wełnianych?

Wełniany sweter to przyjemny w dotyku i ciepły element garderoby, który sprawdzi się zarówno w formalnych jak i nieformalnych stylizacjach. Trzeba jednak pamiętać, że wełna wymaga specjalnej pielęgnacji, co więc zrobić jeśli na ubraniu pojawi się plama krwi? Przede wszystkim należy ją wyczyścić delikatnie aby nie zniszczyć struktury włókien. Najlepiej więc na początku przyłożyć wacik lub ręcznik papierowy, który wsiąknie krew a następnie posypać plamę mąką pszenną lub solą, substancje te wsiąkną krew spomiędzy włókien. Na samym końcu należy ubranie wypłukać w bardzo zimnej wodzie i wyprać stosując program dedykowany wełnianym ubraniom.

 

Jak usunąć plamy z krwi z dywanu i mebli?

Wiemy już jak pozbyć się plam z krwi z ubrań, nie zawsze jednak poplamiona jest tylko odzież, krew może znaleźć się również na dywanie, kanapie, stole czy desce do krojenia. Do skutecznego pozbycia się krwi z wymienionych powierzchni możemy z powodzeniem wykorzystać opisane wcześniej domowe sposoby bazujące chociażby na soli, spirytusie czy też occie.

W przypadku mebli i dywanów istotne jest aby ich zbyt mocno nie moczyć, miejscowe czyszczenie będzie jednak bezpieczne i nie niszczy ich struktury. Najlepiej zacząć od przetarcia plamy wacikiem nasączonym spirytusem można także za pomocą twardej szczoteczki do zębów wetrzeć w plamę rozpuszczoną tabletkę aspiryny lub posypać plamę solą. Substancje te powinny rozpuścić krew, a doczyszczenie plamy będzie możliwe przy użyciu wilgotnej ściereczki. Jeśli mamy taką możliwość można też wyprać dywan lub tapicerkę przy użyciu odkurzacza piorącego. 

Czyszcząc dywan warto pamiętać o podłożeniu ręcznika, który ochroni podłogę przed zawilgoceniem. 

Plamę z krwi na drewnianym blacie bez problemu usuniemy przecierając go szmatką nasączoną alkoholem lub płynem do mycia naczyń. W przypadku bardzo jasnego blatu lub braku impregnacji wykorzystajmy przekrojoną cebulę lub cytrynę, które będziemy wcierać w blat lub wacik namoczony w occie.

Krew może się znaleźć także na kuchennej desce, i w tym przypadku nic straconego. Deskę należy natrzeć sokiem z cytryny a następnie zamoczyć ją na kilkanaście minut w roztworze wody, soli i octu. 

 

Jak sprać zaschniętą plamę z krwi?

Świeże plamy z krwi są najłatwiejsze do usunięcia, nie zawsze jednak mamy możliwość natychmiastowej walki z zabrudzeniem, zaczynamy się wtedy zastanawiać czy jak plama zaschnie będzie można się jej pozbyć. Uspokajamy więc, wykorzystując produkty znajdujące się w każdym domu można uporać się także z zaschniętymi plamami krwi.

Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być wykruszenie krwi z materiału, możemy to zrobić paznokciem lub szczoteczką. Następnie na pozostałą plamę, szczególnie jeśli jest ona żółta, nakładamy pastę z sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, pozostawiamy na kilkanaście minut a następnie pierzemy. 

Można także wykorzystać wodę utlenioną, bezpieczniej jeśli ten manewr zastosujemy do białych tkanin, kolorowe mogą się odbarwić. Do barwnych ubrań lepiej wykorzystać szare mydło.

Inne produkty, które możemy zastosować do zaschniętej krwi to ocet lub amoniak. Produkty te mogą jednak zostawiać charakterystyczny zapach, dlatego po ich zastosowaniu warto wyprać ubrania standardowym programem.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy świeże plamy z krwi są łatwiejsze do usunięcia niż te wyschnięte?

Tak, świeże plamy z krwi są znacznie łatwiejsze do usunięcia. Zaleca się jak najszybsze działanie, aby uniknąć trwałego zabarwienia tkaniny.

Jakim sposobem mogę usunąć świeżą plamę z krwi z ubrania?

Świeżą plamę z krwi najlepiej jest przemyć pod zimną, bieżącą wodą, a następnie delikatnie potraktować mydłem lub specjalistycznym środkiem do usuwania plam. Unikaj używania ciepłej wody, która może spowodować trwałe wsiąknięcie krwi w tkaninę.

Czy można używać wybielacza do usuwania plam z krwi?

Użycie wybielacza chlorowego jest zalecane tylko dla białych, odpornych na wybielanie tkanin. Alternatywą dla kolorowych i delikatnych tkanin może być wybielacz bezchlorowy lub nadtlenek wodoru.

Czy istnieją specjalne środki do usuwania plam z krwi dostępne w handlu?

Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty do usuwania plam z krwi, które często zawierają enzymy rozkładające białka. Są one szczególnie polecane w przypadku trudnych do usunięcia plam.

Jak usunąć plamy z krwi menstruacyjnej z kanapy?

Usuwanie plam z krwi menstruacyjnej z kanapy może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli kanapa jest wykonana z delikatnego materiału. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się wypranie kanapy za pomocą odkurzacza piorącego.

Paweł Zacharczuk

Paweł Zacharczuk

Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

kontakt

W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.

 

5/5 - (16 votes)
Opinie o rankingach