Zaznacz stronę

Ekspres kolbowy czy automatyczny? Jaki wybrać?

Artykuły

Aktualizacja: 3 kwietnia.2024 r.

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Najlepsza i najbardziej aromatyczna jest ta świeżo mielona, parzona ciśnieniowo. W tym momencie zwykle pada pytanie: ekspres kolbowy czy dobry ekspres automatyczny? Postaramy się na nie odpowiedzieć, porównując wady i zalety każdego z rozwiązań. Kawa stawia na nogi i ma wyjątkowy smak. Jest to napój kultowy, który doczekał się wielu receptur parzenia. W Grecji i Turcji możesz napić się kawy parzonej w piasku. We Włoszech podaje się esencjonalne espresso z tradycyjnej kafeterki. Natomiast Amerykanie podają swoją kawę w dzbankach i piją jej niesamowite ilości. W Polsce za czasów PRL pijało się prawie wyłącznie kawę parzoną, dziś nasze serca podbiły ekspresy do kawy. Do wyboru mamy kilka rozwiązań – przelewowe, kapsułkowe i ciśnieniowe. Te ostatnie oferują zdecydowanie najlepszą kawę, pozostaje tylko podjąć decyzję – ekspres automatyczny czy kolbowy?

Ekspres kolbowy czy automatyczny?

Ekspres kolbowy czy automatyczny – jakie są różnice?

Ciśnieniowe ekspresy do kawy różnią się konstrukcją – ekspres do kawy kolbowy jest zdecydowanie prostszy w budowie. Za to ekspres automatyczny jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze. Każdy z nich parzy kawę pod ciśnieniem do 20 barów i dostarcza aromatyczny napar, ale działają nieco inaczej. 

Podstawowa różnica to młynek – ekspresy automatyczne mają wbudowany młynek i zaparzacz, który automatycznie dozuje porcję świeżo zmielonej czarnej kawy. Ekspres kolbowy trzeba załadować ręcznie, co więcej najpierw trzeba kawę zmielić w osobnym młynku. 

W ekspresie kolbowym dobierasz moc napoju dozując kawę do kolby. Natomiast kawy mleczne możesz przygotować korzystając ze spieniacza. Gdy chcesz przygotować konkretny rodzaj napoju kawowego musisz znać proporcje mleka i kawy. 

Ekspres automatyczny wykonuje te czynności za Ciebie – wystarczy wybrać z menu ekspresu ciśnieniowego rodzaj napoju i podstawić filiżankę. Obecnie ekspresy automatyczne potrafią oprócz ulubionej kawy przygotować nawet kilkanaście różnych napojów. Są to urządzenia sterowane elektronicznie, coraz częściej ze wbudowanym modułem Wi-Fi. Korzystając z aplikacji możesz zaprogramować ekspres tak, że włączy się i przygotuje kawę, zanim wejdziesz rano do kuchni. Przygotowanie kawy w ekspresie automatycznym jest dziecinnie proste.  

Kolbowe ekspresy do kawy wymagają więcej zaangażowania podczas przygotowania napoju. Dlatego, jeśli lubisz wygodę i potrzebujesz szybko przygotować kawę – wybierz ekspres automatyczny. 

Z drugiej strony kawy w kawiarniach przygotowuje się w ekspresach kolbowych. Dlaczego? Ponieważ te urządzenia parzą mocny, esencjonalny napój. Obsługiwane przez profesjonalnego baristę oferują prawdziwą ambrozję. 

Ostatnia, ale równie istotna różnica to cena urządzenia. Nowoczesny ekspres kolbowy kupisz za kilkaset złotych, podczas gdy na zaawansowany ekspres automatyczny trzeba wydać kilka tysięcy złotych. 

Jak działa ekspres kolbowy?

Jedną z nazw tego urządzenia jest ręczny ekspres do kawy. To określenie wyjaśnia nieco zasadę jego działania – bez Twojego udziału napój się nie zaparzy.  

Ekspres do kawy kolbowy ma zazwyczaj zbiornik na wodę, który należy napełnić. Będzie ona używana do przygotowania pary do spieniania mleka i ekstrakcji kawy. Przyda się również koneserom, którzy korzystają z funkcji podgrzewania filiżanki. Przed każdym parzeniem sprawdzaj poziom wody, jeśli będzie jej za mało mechanizm może się zapowietrzyć. 

Przed przygotowaniem napoju musisz zmielić świeże ziarna kawy. Do tego celu używa się młynka do kawy, który stanowi osobne urządzenie. Wybór stopnia mielenia jest istotny, ponieważ wpływa na smak i aromat kawy. Drobno zmielona kawa daje bardziej wyrazisty smak i aromat. Ale uważaj, by jej nie zmielić zbyt drobno, bo może okazać się gorzka.

Do ekspresu kolbowego możesz użyć również gotowej kawy mielonej, ale będzie mniej aromatyczna niż ziarnista mielona bezpośrednio przed parzeniem.  

Kolba to miejsce, w którym umieszczasz zmieloną kawę. Znajduje się z przodu ekspresu – nakłada się ją i zdejmuje ruchem w poziomie. Umocowana jest na gwint, aby zapewnić szczelność podczas procesu parzenia. Przed zakręceniem kolby warto ubić i wyrównać kawę. Im więcej jej nałożysz, tym mocniejszy będzie napój. 

Teraz wystarczy wcisnąć przycisk i czekać aż gorąca woda przepłynie pod ciśnieniem przez kolbę, a do filiżanki popłynie esencjonalny napój. Jeśli chcesz przygotować kawę mleczną skorzystaj ze spieniacza. Siłę wyrzutu pary regulujesz pokrętłem. Wlej mleko do małego dzbanka i uruchom spieniacz przyciskiem, kiedy zapali się odpowiednia lampka umieść rurkę spieniacza w mleku i przekręć pokrętło. Gorąca para stworzy ciepłą piankę, którą możesz wlać do filiżanki, by przygotować ulubiony napój. 

Za pomocą ekspresu kolbowego możesz również zaparzyć herbatę liściastą. Wystarczy, zamiast kawy włożyć do kolby porcję herbaty lub użyć pustej korby do zalania torebki. Pamiętaj tylko by nie używać go do zaparzania herbaty z kawałkami owoców, bo możesz zapchać dysze. 

Jakie są wady i zalety ekspresu kolbowego?

Jak każde urządzenie, również ekspres kolbowy ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od jego pozytywnych stron. 

Zalety kolbowego ekspresu do kawy:

 • Masz pełną kontrolę nad procesem przygotowania kawy – samodzielnie dobierzesz moc i proporcje kawy i mleka.
 • Wytrawni kawosze twierdzą, że kawa z ekspresu ręcznego jest bardziej esencjonalna. 
 • Możesz rozwijać swoje umiejętności baristy – przygotowanie napojów kawowych za pomocą ekspresu kolbowego może być bardzo twórczym doświadczeniem.
 • Niewielkie rozmiary – ekspres kolbowy nie zajmuje dużo miejsca na blacie w kuchni, a większość modeli oferuje również miejsce do przechowywania filiżanek.
 • Ekspres z podwójną kolbą pozwala na przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie.
 • Prosty spieniacz – zwykle w formie metalowej rurki, którą można myć w zmywarce.
 • Przystępna cena – ten typ ekspresu można kupić za mniej niż 500 zł. 
 • Prosta konstrukcja – mniejsza awaryjność. 

Wady ekspresu kolbowego:

 • Przygotowanie w nim kawy zajmuje więcej czasu.
 • Musisz zmielić kawę w osobnym młynku.
 • Samodzielnie dobierzesz proporcje w napojach mlecznych.
 • Za każdym razem musisz napełniać i opróżniać kolbę z fusów. 

Jak działa ekspres automatyczny?

Ekspresy automatyczne to zaawansowane urządzenia elektroniczne, które skracają u upraszczają przygotowanie kawy. Co więcej, masz do dyspozycji kilka różnych rodzajów napojów kawowych, które przygotujesz wciskając jeden przycisk. Wystarczy podstawić filiżanki lub szklanki i poczekać kilkanaście sekund. 

Urządzenia tego typu umożliwiają dziś personalizowanie proporcji napojów, dopasowanie ich do wielkości filiżanki i ustalenia mocy naparu – wszystko z poziomu menu na ekspresie. Najnowsze ekspresy automatyczne możesz obsługiwać za pomocą aplikacji w smartfonie.

Napoje kawowe takie jak caffe latte czy cappuccino przygotujesz równie łatwo, jak espresso. Wybierasz z menu rodzaj kawy a urządzenie dozuje zaprogramowane ilości kawy i spienionego mleka. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które gustują w białych kawach.  

Ekspresy automatyczne podają również wrzątek, ale nie jest on dozowany tą samą drogą co kawa. Pod zaślepką znajduje się miejsce na specjalną nakładkę do gorącej wody. Dzięki temu możesz przygotować za pomocą ekspresu również herbatę.  

Automatyczny ekspres do kawy ma wbudowany młynek (ceramiczny lub ze stali szlachetnej), więc wystarczy dozować do niego kawę ziarnistą. Pojemnik z wodą wyposażony jest w filtr, dzięki czemu mechanizm zaparzacza jest chroniony przed kamieniem. Mlecznik również jest wbudowany – w tym przypadku mamy do wyboru kilka różnych rozwiązań. Warto to przemyśleć pod kątem utrzymania go w czystości. 

Użytkowanie jest banalnie proste – wystarczy nalać wodę i mleko do odpowiednich zbiorników, wsypać kawę ziarnistą i już można przygotować kilka do kilkunastu filiżanek kawy przyciskając odpowiednie przyciski. Obsługa urządzenia jest prosta, za to jego mycie bywa trudniejsze i bardziej pracochłonne niż w przypadku ekspresu kolbowego. 

Na tacy ociekowej znajduje się pojemnik na fusy, których nie trzeba usuwać po przygotowaniu jednej filiżanki. Jednak warto pamiętać o regularnym opróżnianiu go, bo wnętrze ekspresu to idealne warunki do tworzenia się pleśni. 

Jakie są wady i zalety ekspresu automatycznego?

Ekspres automatyczny wydaje się urządzeniem doskonałym – niemal sam parzy kawę, a menu ma jak w kawiarni. Sprawdźmy to – jakie ma zalety i wady?

Zalety automatycznego ekspresu do kawy:

 • intuicyjna obsługa,
 • przygotowuje różne rodzaje napojów kawowych,
 • wbudowany młynek i dzbanek na mleko,
 • możliwość personalizacji,
 • w nowych modelach wbudowany moduł Wi-Fi i sterowanie aplikacją,
 • filtr do wody. 

Wady ekspresów do kawy:

 • wysoka cena,
 • niektóre modele mają skomplikowany mechanizm mlecznika,
 • rozmiar – na ekspres automatyczny trzeba przeznaczyć więcej miejsca na blacie. 

Ekspres kolbowy czy automatyczny – który wybrać?

Ciśnieniowe ekspresy do kawy oferują aromatyczną i według badaczy najzdrowszą kawę. Nie tylko dlatego zakup ekspresu do kawy jest dobrą inwestycją. Dzięki nim możesz rozsmakować się w różnych rodzajach napojów kawowych i podawać swoim gościom kawę jak z kawiarni. 

Wybrać ekspres kolbowy czy automatyczny? Jeśli lubisz próbować różnych rodzajów kawy, ale nie masz czasu na dopracowanie proporcji – wybierz ekspres automatyczny. Zwróć jedynie uwagę na mechanizm mlecznika, powinien być jak najprostszy i wyposażony w system automatycznego płukania. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać ekspres do kawy w czystości. 

Jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać kawy i napoje kawowe dobrym wyborem będzie ekspres kolbowy. Jego mechanizm doskonale wydobywa głębię aromatu – kawa jest niezwykle esencjonalna. Jest to również wybór dla osób, które nie chcą wydawać kilku tysięcy złotych na ekspres do kawy. Ręczne są kilkakrotnie tańsze od automatycznych. 

Bez względu na to, czy wybierzesz ekspres kolbowy, czy automatyczny, codziennie będziesz mógł cieszyć się mocnym, aromatycznym napojem. Oba urządzenia są łatwe w obsłudze i wygodne – nie musisz gotować już wody, by w kilka minut przygotować poranną kawę.

Najczęściej zadawane pytania:

Co to jest ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy to urządzenie do przygotowywania kawy espresso. Działa na zasadzie przepuszczania gorącej wody pod wysokim ciśnieniem przez zmieloną kawę umieszczoną w kolbie. Kawa powinna być odpowiednio ubita, aby woda mogła przejść przez nią, ekstrahując smak, aromat i olejki zawarte w kawie. Ekspresy kolbowe są popularne zarówno w kawiarniach, jak i w domach, pozwalając uzyskać pełny smak i aromat kawy.

Co to jest ekspres automatyczny?

Ekspres automatyczny to urządzenie do parzenia kawy, które automatycznie mieli ziarna kawy, dawkuje, ubija, a następnie parzy kawę jednym przyciskiem. Wiele ekspresów automatycznych umożliwia również spienianie mleka, umożliwiając przygotowanie różnych napojów kawowych jak latte czy cappuccino. Urządzenia te są bardzo wygodne i łatwe w obsłudze, co sprawia, że są popularnym wyborem wśród osób, które chcą cieszyć się smaczną kawą bez dużego nakładu pracy.

Czy ekspres kolbowy jest lepszy dla smakoszy kawy?

Tak, ekspres kolbowy jest często preferowany przez smakoszy kawy, ponieważ pozwala na precyzyjne dostosowanie wielu parametrów parzenia, takich jak temperatura wody, ciśnienie i czas ekstrakcji, umożliwiając uzyskanie idealnego smaku kawy.

Jakie są główne różnice między ekspresem kolbowym a automatycznym?

Główna różnica polega na stopniu kontroli i automatyzacji procesu parzenia kawy. Ekspres kolbowy wymaga ręcznego mielenia, dawkowania i ubijania kawy, co daje większą kontrolę nad smakiem i teksturą kawy. Ekspres automatyczny wykonuje te procesy automatycznie, oferując wygodę i szybkość przy minimalnym zaangażowaniu użytkownika.

Który ekspres jest lepszy dla osób, które nie mają dużo czasu?

Dla osób, które nie mają dużo czasu rano lub które chcą szybkiego i prostego rozwiązania, ekspres automatyczny będzie lepszym wyborem, ponieważ wykonuje cały proces parzenia kawy automatycznie.

Paweł Zacharczuk

Paweł Zacharczuk

Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

kontakt

W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.

 

5/5 - (38 votes)
Opinie o rankingach