Zaznacz stronę

Aktualizacja: 10 kwietnia.2024 r.

Wiertarka udarowa to “ulepszona” wersja klasycznej wiertarki i jednocześnie sprzęt, który przyda się w każdym domu nie tylko w trakcie remontu. Trudno bowiem wyobrazić sobie zrobienie jakiejkolwiek dziury w ścianie bez wiertarki a wieszanie obrazów, lamp czy karniszy tego właśnie wymaga. Możemy zaopatrzyć się w klasyczną wiertarkę bez udaru bądź w wiertarkę udarową, różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na ilości Naszej siły jaką będziemy musieli włożyć w pracę z urządzeniem. Wiertarka bez udaru ma szybko obracające się wiertło, które siłą Naszych mięśni dociskamy do ściany. Wiertarka udarowa z kolei wyposażona jest w mechaniczny lub ślimakowy udar, a więc mechanizm, który powoduje, że wiertło w trakcie pracy delikatnie cofa się a następnie z siłą uderza w wierconą powierzchnię, i co istotne nie wymaga to używania ludzkiej siły. Wiertarka udarowa to więc idealne rozwiązanie w przypadku grubych ścian czy twardych powierzchni do wiercenia. Kluczowym aspektem jaki należy wziąć pod uwagę jest moc wiertarki od niej bowiem będzie zależeć efektywność pracy urządzenia, im wyższa moc tym łatwiejsze wywiercenie otworu. Oczywiście sprzęt warto dobrać do potrzeb, jeśli nie potrzebujemy wiertarki o najwyższej mocy nie musimy kupować najdroższego sprzętu. Jaka jest najlepsza wiertarka udarowa w 2024? Zobacz ranking wiertarek udarowych, który został przygotowany przez naszych ekspertów.

najlepsze wiertarki udarowe

Miejsce 1

Wiertarka udarowa DeWalt DWD524KS

Wiertarka udarowa DeWalt DWD524KS

Pierwsze miejsce w naszym rankingu wiertarek udarowych zajmuje wysokiej klasy wiertarka DeWalt DWD524KS. Wiertarka udarowa DeWalt DWD524KS dwubiegowa 1100 W ze sprzęgłem bezpieczeństwa to sprzęt, który zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dwubiegowa przekładnia umożliwia zwiększenie momentu obrotowego. Ogumowana rękojeść tylna zwiększa wygodę i bezpieczeństwo pracy, szczególnie w trybie wiercenia z udarem. Zmienna prędkość obrotowa sterowana z wyłącznika umożliwia precyzję pracy, szczególnie na początku wiercenia. Szybko zaciskowy uchwyt 13 mm umożliwia szybką wymianę wierteł i pewne mocowanie. Doskonała zdolność wiercenia dzięki wytrzymałemu silnikowi. Wiertarka udarowa DeWalt DWD524KS waży tylko 2.8 kg. To sprzęt, który znajdzie zastosowanie w domu jak i firmie remontowej. Postaw na porządną wiertarkę udarową, która Cię nie zawiedzie podczas prac remontowych lub zobacz inne wiertarki w naszym zestawieniu.

Ocena naszego eksperta: 10 / 10

Miejsce 2

Wiertarka udarowa Bosch GSB 24-2 Professional 060119C801

Wiertarka udarowa Bosch GSB 24-2 Professional 060119C801

Na drugim miejscu w naszym rankingu wiertarek udarowych uplasowała się wiertarka marki Bosch GSB 24-2 Professional 060119C801. Model wiertarki udarowej Bosch GSB 24-2 Professional to 2-biegowa, sieciowa wiertarka udarowa z funkcją KickBack Control, przeznaczona do najcięższych prac. Mocny, wysoce wydajny silnik 1 100 W i wysoki moment obrotowy sprawiają, że jest to idealne narzędzie do najbardziej wymagających prac. Model posiada także funkcję KickBack Control, która zapewnia wyższy standard ochrony użytkownika. Wiertarka udarowa, wyposażona w wytrzymałą, metalową obudowę przekładni jest ekstremalnie trwała i gwarantuje długą żywotność. Elektronarzędzie jest przeznaczone do wiercenia w murze, kamieniu, drewnie i metalu. Narzędzie jest kompatybilne z systemem odsysania pyłu GDE 16 Cyl Professional. Waga 2,9 kg. Uchwyt wiertarski, wersja Szybko zaciskowy uchwyt wiertarski 13 mm. Liczba udarów przy nominalnej prędkości obrotowej 0 – 15.300 / 51.000 min-1. Postaw na porządną wiertarkę udarową lub zobacz inne modele w naszym zestawieniu najlepszych wiertarek udarowych.

Ocena naszego eksperta: 10 / 10

Miejsce 3

Wiertarka udarowa Dedra DED7047

Wiertarka udarowa Dedra DED7047

Trzecie miejsce zajmuje dobra i niezawodna wiertarka udarowa Dedra DED7047. Urządzenie, które jest polecane przez ekspertów budowlanych i zbiera same pozytywne oceny w internecie. Wiertarka udarowa akumulatorowa 18V DEDRA SAS+ALL DED7047 to lekka, kompaktowa konstrukcja przeznaczona do robienia otworów w materiałach budowlanych takich jak beton, cegła, gips itp. Za pomocą bocznego przełącznika możemy wybrać między dwoma trybami pracy: wierceniem oraz wierceniem z udarem. W urządzeniu tym kryje się energia udaru 1,3J co w połączeniu z dużą częstotliwością (5500BMP) w zupełności wystarczy do lżejszych prac remontowo-wykończeniowych. Obudowa wykonana została z nylonu z domieszką włókna szklanego, dzięki temu zwiększona została odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Ergonomię oraz komfort pracy poprawiają niewielka waga, rozmiary urządzenia oraz podgumowany uchwyt. Napięcie: 18V Energia udaru: 1,3J Ilość uderzeń na minutę: 5500BPM Ilość obrotów na minutę: 850RPM Waga: 1,25kg. Przybliżone czasy pracy dla akumulatorów: 2Ah – DED7032: 46 otworów (wiertło SDS+; śr.6, dł.50mm; wiercenie w betonie B20) 4Ah – DED7034: 81 otworów (wiertło SDS+; śr.6, dł.50mm; wiercenie w betonie B20) 5Ah – DED7035: 103 otworów (wiertło SDS+; śr.6, dł.50mm; wiercenie w betonie B20). Wiertarka udarowa Dedra DED7047 to sprzęt, który jest chwalony przez różnych majsterkowiczów i profesjonalnych budowlańców.

Ocena naszego eksperta: 10 / 10

Miejsce 4

Wiertarka udarowa Bosch Professional GSB 18-2 RE

Wiertarka udarowa Bosch Professional GSB 18-2 RE

Wiertarka udarowa Bosch Professional GSB 18-2 RE to kolejna wiertarka od firmy Bosch, która musiała się znaleźć wysko w naszym zestawieniu najlepszych wiertarek udarowych. Najszybsza i najbardziej wszechstronna wiertarka udarowa w swojej klasie, która zbiera mnóstwo pozytywnych opinii w internecie. Wydajna, 2-biegowa wiertarka udarowa (800 W) zapewnia maksymalne tempo pracy Wytrzymała, metalowa obudowa przekładni gwarantuje urządzeniu długą żywotność Mechaniczne sprzęgło przeciążeniowe Anti-Rotation gwarantuje wysokie bezpieczeństwo pracy. Waga 2,6 kg. W skład zestawu wchodzi: Walizka narzędziowa 2 605 438 524 Ogranicznik głębokości 210 mm 2 603 001 019 Zębaty uchwyt wiertarski 13 mm (nr katalogowy części zamiennej 1 617 S00 W5H) Rękojeść dodatkowa (nr katalogowy części zamiennej 1 617 S00 VV1). Zainwestuj w dobrą i niezawodną wiertarkę udarową od sprawdzonej firmy. Jeśli ta wiertarka udarowa nie spełnia Twoich oczekiwań to zobacz inne modele wiertarek w naszym rankingu.

Ocena naszego eksperta: 10 / 10

Miejsce 5

Wiertarka udarowa BOSCH AdvancedImpact 900

Wiertarka udarowa BOSCH AdvancedImpact 900

Wiertarka udarowa BOSCH AdvancedImpact 900 to optymalna wiertarka udarowa do najbardziej wymagających projektów. Model AdvancedImpact 900 jest doskonały do prac wymagających najwyższej mocy, wydajności i bezpieczeństwa. Narzędzie posiada funkcję KickBack Control, która wyłącza je w przypadku zablokowania wiertła. Wbudowany czujnik wykrywa odrzut urządzenia i gwałtowne jego przechylenie, blokuje wrzeciono i natychmiast zatrzymuje silnik, zapobiegając obrażeniom użytkownika. Dwubiegowa przekładnia zapewnia wysoką prędkość obrotową lub wysoki moment obrotowy w zależności od zastosowania. Funkcja wstępnego wyboru (Bosch Speed Preselection) umożliwia precyzyjne ustawienie prędkości wiertarki, a funkcja utrzymania stałej prędkości obrotowej (Bosch Constant Speed) automatycznie utrzymuje prędkość niezależnie od obciążenia. Wydajny silnik 900 W i wytrzymały uchwyt z systemem Autolock zapewniają doskonały rezultat pracy w murze, drewnie, miękkim betonie i metalu, umożliwiając wiercenia o głębokości do 14 mm w murze i do 30 mm w drewnie. Beznarzędziowy uchwyt umożliwia szybką wymianę osprzętu przy użyciu jednej ręki i zapewnia dużą siłę mocowania wierteł w uchwycie. Metal, z którego wykonano uchwyt, odznacza się większą wytrzymałością i niezawodnością oraz skutecznie zapobiega poluzowaniu się wiertła w uchwycie. Zakres mocowania uchwytu wynosi 2–13 mm. Przełącznik kierunku obrotów w prawo/lewo umożliwia zmianę kierunku obrotów wiertarki oraz wykorzystanie jej do wkręcania i odkręcania wkrętów.

Ocena naszego eksperta: 10 / 10

Miejsce 6

Wiertarka udarowa STANLEY Fatmax FMEH850K-QS

Wiertarka udarowa STANLEY Fatmax FMEH850K-QS

Wiertarka udarowa STANLEY Fatmax FMEH850K-QS to porządna wiertarka, która zadowoli nawet profesjonalistów. Mechizm udarowy 0-54.400 udarów/min. pozwala na wiercenie w twardych materiałach 2-tulejowy, metalowy uchwyt szybkazociskowy zapewnia pewny chwyt i szybką wymianę akcesoriów Mocny silnik 750W, 2 biegi 0-1.100 / 3.200 obr./min., elektroniczne sterowania prędkością obrotową umożliwiają łagodne rozpoczęcie pracy i kontrolowane wiercenie we wszystkich materiałach. Obroty prawo / lewo, 3 metrowy przewód zasilający oraz duży / wytrzymały włącznik i przełącznik wyboru trybu pracy zapewniają komfort pracy. Pojemność uchwytu 13 mm. Wydajność wiercenia (mur) 18 mm. Waga produktu 2 Kg. Wiertarka udarowa STANLEY Fatmax FMEH850K-QS to sprzęt, który zbiera same pozytywne opinie w internecie co świadczy o wysokiej jakości tej wiertarki. Jeśli szukasz wiertarki do domu lub do profesjonalnych prac to koniecznie zainteresuj się tym modelem bo warto.

Ocena naszego eksperta: 10 / 10

Miejsce 7

Wiertarka udarowa akumulatorowa TC-ID 18 Li Solo Einhell

Wiertarka udarowa akumulatorowa TC-ID 18 Li Solo Einhell

Wiertarka udarowa akumulatorowa TC-ID 18 Li Solo Einhell to rewelacyjne urządzenie służące do wiercenia i wiercenia z udarem, które należy do rodziny systemu Power X-Change. Oznacza to, że wiertarka może być używana z każdym akumulatorem PXC (od 2,0Ah do 8,0Ah) a każdy akumulator może pracować w ponad 250 urządzeniach zaprojektowanych w systemie PXC. Elektroniczna regulacja prędkości sprawia, że narzędzie można dostosować do konkretnego materiału i rodzaju pracy. Wiertarka posiada szybkomocujący uchwyt wiertarski o maksymalnej średnicy montażu 13mm. Dodatkowy uchwyt oraz gumowana rękojeść zapewnia dobry chwyt i pewną pracę. Produkt jest dostarczany bez akumulatora i ładowarki, które są dostępne w zakupie osobno lub jako praktyczny zestaw startowy. Bezstopniowo regulowany ogranicznik głębokości wiercenia wykonany z litego metalu zapobiega zbyt głębokiemu wierceniu. Akumulatorowa wiertarka udarowa Einhell TC-ID 18 Li-Solo to potężne narzędzie 2 w 1. Dzięki funkcji wiertarki udarowej i wiertarki, akumulatorowe narzędzie doskonale sprawdza się podczas prac w domu, warsztacie i ogrodzie. Wiercenie otworów o średnicy do 25 mm w drewnie, 13 mm w betonie i 10 mm w metalu nie stanowi problemu za pomocą tego wydajnego narzędzia.

Ocena naszego eksperta: 10 / 10

Miejsce 8

Wiertarka udarowa BOSCH UniversalImpact 700 0603131020

Wiertarka udarowa BOSCH UniversalImpact 700 0603131020

Wiertarka udarowa BOSCH UniversalImpact 700 0603131020 to wiertarka w bardzo atrakcyjnej cenie. Wszechstronny model UniversalImpact 700 to doskonała wiertarka udarowa do wszelkiego rodzaju zadań i projektów niezależnie od obrabianego materiału. Narzędzie jest wyposażone w szybkozaciskowy uchwyt wiertarski Press&Lock umożliwiający szybką wymianę wierteł za naciśnięciem przycisku. Posiada także funkcję wstępnego wyboru prędkości (Bosch Speed Preselection), która umożliwia precyzyjne ustawienie prędkości wiertarki, zapewniając odpowiednie tempo pracy w przypadku każdego materiału. Ergonomicznie zaprojektowane narzędzie jest łatwe w obsłudze, kompaktowe i lekkie (waży zaledwie 1,7 kg), dzięki czemu zapewnia komfortową pracę. Narzędzie umożliwia wykonanie wierceń o głębokości do 14 mm w murze i do 30 mm w drewnie. Maks. moc wyjściowa
530 W. Moment niszczący zgodnie z EN 60745 17,0 Nm. Prędkość obrotowa bez obciążenia 50 – 3.000 min-1. Liczba udarów 45.000 min-1. Waga 1,7 kg.

Ocena naszego eksperta: 10 / 10

Miejsce 9

Wiertarka udarowa DEDRA DED7961

Wiertarka udarowa DEDRA DED7961

Wiertarka udarowa DEDRA DED7961 przeznaczona jest do lekkich prac remontowo-budowlanych. Za pomocą wiertarki możemy wiercić otwory w takich materiałach jak beton, cegły, metal czy drewno. Prędkość obrotową wiertarki możemy regulować w zakresie od 0-1200RPM na biegu pierwszym oraz 0-3200RPM na biegu drugim. W celu zapewniania komfortu pracy, wiertarka posiada podgumowany uchwyty oraz włącznik pracy ciągłej.Dodatkowym atutem tego modelu jest regulowana w zakresie 360° dodatkowa rękojeść w której znajduje się ogranicznik głębokości. Silnik natomiast zabudowany jest szczelną aluminiową obudową. Moc: 1100 W Napięcie: 230 V Częstotliwość: 50 Hz Prędkość obrotowa (I bieg): 0-1200RPM Prędkość obrotowa (II bieg): 0-3200RPM. Waga [kg] 3,2.

Ocena naszego eksperta: 9,5 / 10

Miejsce 10

Wiertarka udarowa BOSCH EasyImpact 600

Wiertarka udarowa BOSCH EasyImpact 600

Wiertarka udarowa BOSCH EasyImpact 600 to sprzęt, który zamyka nasz ranking najlepszych na rynku wiertarek udarowych według naszych ekspertów. Model EasyImpact 600 umożliwia komfortowe i precyzyjne wiercenie w murze, drewnie, miękkim betonie i metalu. Dwuczęściowy, szybkozaciskowy uchwyt wiertarski zapewnia szybką i łatwą wymianę wierteł; wystarczy jedynie obrót wrzeciona. Narzędzie jest wyposażone w system Bosch Electronic, który umożliwia dopasowanie prędkości do właściwości materiału poprzez stopniowanie siły nacisku na włącznik. To ergonomicznie zaprojektowane narzędzie jest lekkie (waży zaledwie 1,7 kg) i kompaktowe, dzięki czemu umożliwia łatwe wiercenie w sytuacjach wymagających trzymania narzędzia nad głową. Silnik 600 W zapewnia niezawodny rezultat pracy w wielu materiałach, umożliwiając wiercenie o średnicy do 12 mm w murze i do 25 mm w drewnie. Atrakcyjna cena i dobre opinie tej wiertarki udarowej sprawiają, że nie można przejść obok niej obojetnie.

Ocena naszego eksperta: 9,5 / 10

Zakup dobrej wiertarki udarowej do domu to nie najprostsze zadanie. Dla Ciebie przeanalizowaliśmy te produkty i zbudowaliśmy rzetelny ranking wiertarek udarowych, aby ułatwić Ci wybór i zakup odpowiedniego sprzętu. Pamiętaj, że ten ranking ma Ci pomóc w wyborze odpowiedniej wiertarki udarowej, ale ostatecznie to Ty podejmujesz co wybierasz i kupujesz.

Paweł Zacharczuk |Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Jak powstał nasz ranking wiertarek udarowych?

Nasz ranking wiertarek udarowych nie powstał przez przypadek. To efekt miesięcy badań, testów i analiz, które przeprowadziliśmy, aby dostarczyć najbardziej wiarygodne i użyteczne informacje naszym czytelnikom. Do budowy naszego rankingu wiertarek udarowych przeanalizowaliśmy i przetestowaliśmy 100 modeli wiertarek takich firm jak: Bosch, Graphite, Dedra, Ryobi, Verto, Fieldmann, Einhell, Yato, Dewalt, Tryton, Sthor, Hikoki, Stanley, Black&Decker, Worx i wielu innych. Następnym krokiem przy budowie naszego rankingu było przeanalizowanie opinii w internecie. Opinie o wiertarkach udarowych sprawdzaliśmy w takich miejscach jak: na forach internetowych, w sklepach internetowych np. Media Expert, na Allegro oraz w porównywarkach cenowych. Na końcu usiedliśmy i uszeregowaliśmy produkty w naszym rankingu oraz opisaliśmy cały ranking prostym i zrozumiałym językiem. Dzięki temu wszechstronnemu i wieloetapowemu procesowi, nasz ranking wiertarek udarowych to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł wiedzy, które pomoże zarówno profesjonalistom, jak i hobbystom wybrać narzędzie idealnie dopasowane do ich potrzeb. Ranking wiertarek udarowych, który prezentujemy na naszej stronie jest stale aktualizowany, dzięki czemu produkty w nim umieszczone nie stają się przestarzałe.

Czym kierować się przy zakupie wiertarki udarowej?

Wybór i zakup wiertarki udarowej to niełatwe zadanie. Kiedy planujesz zakup wiertarki udarowej, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które pomogą Ci wybrać narzędzie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Oto niektóre z nich:
 
Przeznaczenie – Sprawdzając oferty sklepów internetowych z wiertarkami udarowymi możemy natrafić na wiertarki, które są przeznaczone do użytku domowego oraz do użytku profesjonalnego. Tutaj sam musisz sobie odpowiedzieć do czego będzie wykorzystywana wiertarka i kupić odpowiednie narzędzie.
 
Moc wiertarki udarowej (W) – Najważniejszy parametr przy zakupie wiertarki udarowej to moc. Moc wiertarki udarowej często determinuje, jakie zadania możesz za jej pomocą wykonać. Na rynku można spotkać wiertarki udarowe o mocy od 270 W do 1800 W najczęściej. Wiertarki o wyższej mocy będą lepiej radzić sobie z twardszymi materiałami.
 
Zasilanie – Na rynku można spotkać wiertarki udarowe, które mogą być zasilane akumulatorowo oraz sieciowo. Wiertarki bezprzewodowe oferują większą swobodę ruchów, ale mogą wymagać częstego ładowania, podczas gdy wiertarki przewodowe zapewniają ciągłą moc, ale ograniczają mobilność. Wybór zależy od twoich indywidualnych preferencji i wymagań.
 
Funkcjonalność i Ustawienia – Niektóre wiertarki udarowe posiadają dodatkowe funkcje, takie jak regulacja prędkości, ustawienia udaru, czy szybkomocujący uchwyt wiertarski, które mogą zwiększyć wszechstronność i wydajność narzędzia.
 
Akcesoria i Dodatki – Sprawdź, czy wiertarka jest sprzedawana w zestawie z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak końcówki wiertarskie, dodatkowe baterie (dla wiertarek bezprzewodowych) czy walizka do przechowywania.

Najczęściej zadawane pytania o wiertarki udarowe:

Co to jest wiertarka udarowa?

Wiertarka udarowa to rodzaj wiertarki, który jest wyposażony w mechanizm udarowy. Mechanizm udarowy przypomina on działanie młota, dostarczając szybkich, krótkich uderzeń, które pomagają w wierceniu przez twardsze materiały. Uderzenia te są mierzone w uderzeniach na minutę (bpm).

Czym się różni wiertarka udarowa od zwykłej?

Wiertarka udarowa różni się od zwykłej przede wszystkim obecnością mechanizmu udarowego, który generuje szybkie, krótkie uderzenia, pomagając wiercić w twardych materiałach, takich jak beton czy cegła. Z kolei standardowa wiertarka nie posiada tej funkcji i jest przeznaczona do wiercenia w drewnie, plastiku, metalu, czy innych materiałach, które nie wymagają dodatkowej siły udaru. Wiertarka udarowa oferuje również zazwyczaj większą moc i wytrzymałość, dzięki czemu jest lepiej przystosowana do wymagających zastosowań profesjonalnych.

Do czego służy wiertarka udarowa?

Wiertarka udarowa służy do wiercenia otworów w twardych i trudnych materiałach, takich jak beton, cegła, kamień czy stal. Dzięki mechanizmowi udarowemu, który generuje szybkie, rytmiczne uderzenia, narzędzie to jest w stanie efektywnie przebijać się przez materiały, które stanowiłyby wyzwanie dla standardowych wiertarek. Wiertarki udarowe są często wykorzystywane w budownictwie, remontach oraz innych profesjonalnych i domowych projektach wymagających szczególnej siły i precyzji.

Kiedy wiercić z udarem?

Wiercenie z udarem powinno być stosowane, gdy potrzebujesz wykonać otwory w bardzo twardych, gęstych lub kruchych materiałach, takich jak beton, cegła, kamień czy niektóre rodzaje stali. Funkcja udaru generuje dodatkowe uderzenia, które pomagają w przebijaniu się przez te trudne powierzchnie, ułatwiając proces wiercenia i zwiększając efektywność. Nie zaleca się używania udaru przy miękkich lub delikatnych materiałach, jak drewno czy gips, ponieważ może to prowadzić do ich uszkodzenia czy pękania.

Ile kosztuje wiertarka udarowa?

Ceny wiertarek udarowych są bardzo zróżnicowane. Najtańszą wiertarkę udarową można już kupić za 100 zł. Za profesjonalną wiertarkę udarową trzeba zapłacić nawet ponad 1000 zł.

Gdzie kupić wiertarkę udarową?

Wiertarkę udarową można kupić w specjalistycznych sklepach z elektronarzędziami. Szukają wiertarki warto sprawdzić oferty w Castoramie, Obi, Allegro oraz w porównywarkach cenowych.

Paweł Zacharczuk

Paweł Zacharczuk

Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

kontakt

W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.

 

5/5 - (39 votes)
Opinie o rankingach