Zaznacz stronę

Dlaczego pralka nie wiruje? Poznaj przyczyny i rozwiązania!

Artykuły

Różnica pomiędzy praniem ręcznym a w pralce polega na tym, że po praniu w pralce ubrania są odwirowane z nadmiaru wody. Nie potrzeba ich wyżymać, więc nie rozciągają się i schną znacznie szybciej. Dlatego, gdy pralka przestała wirować lub nie odwirowuje prania tak jak powinna, to oznacza awarię. Nie zawsze jest to poważny problem, niemniej jednak wymaga naprawy. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie: dlaczego pralka nie wiruje, z pewnością znajdziesz ją tutaj. Przygotowaliśmy listę usterek, które mogą być przyczyną.

Dlaczego pralka nie wiruje?

Dlaczego nasza pralka nie wiruje? Przyczyny problemu

Program wirowania działa na zasadzie obracania bębna pralki z dużą prędkością, aby wypompować wodę z ubrań. Prędkość wirowania może być regulowana i jest zazwyczaj podawana w obrotach na minutę (obr/min). Im wyższa prędkość wirowania, tym bardziej ubrania będą suche.

W pralkach dostępne są różne poziomy prędkości wirowania. Najczęściej spotykane to:

  • Niskie wirowanie (np. 600 obr/min): ubrania pozostaną bardziej wilgotne.
  • Średnie wirowanie (np. 800-1000 obr/min): ubrania będą mniej wilgotne niż przy niskim wirowaniu.
  • Wysokie wirowanie (np. 1200 obr/min lub więcej): ubrania będą znacznie bardziej suche i gotowe do suszenia na zewnątrz lub w suszarce bębnowej.

Prędkość wirowania może wpływać na stan i trwałość tkanin. Niektóre delikatne ubrania mogą być narażone na uszkodzenia przy zbyt wysokiej prędkości wirowania, dlatego zawsze sprawdzaj etykiety na ubraniach w celu określenia zalecanej prędkości.

Wirowanie to funkcja pralki, która znacznie przyspiesza i ułatwia suszenie ubrań. Zwykle jest etapem prania, ale w większości pralek stanowi również osobną funkcję, którą można uruchomić z panelu sterowania. Na przykład, gdy uprałeś ręcznie taki element garderoby, którego nie chcesz wyżymać w obawie przed zniszczeniem. Wtedy wystarczy umieścić mokrą rzecz w pralce i ustawić wirowanie – nadmiar wody zostanie odsączony. 

Jeśli program nie działa, oznacza to usterkę, niestety odpowiedzi na pytanie: dlaczego pralka nie wiruje może być kilka. Od prozaicznych i drobnych awarii, które możesz usunąć samodzielnie, po poważne problemy techniczne, które wymagają wezwania fachowca. 

Uszkodzona pompa odpływowa

Uszkodzona pompa odpływowa może być jednym z powodów, dla których pralka nie wiruje. Pompa odpływowa odpowiada za usuwanie wody z bębna pralki po zakończeniu cyklu prania, co jest konieczne, aby bęben mógł się swobodnie obracać podczas wirowania. Jeśli pompa odpływowa jest uszkodzona lub zablokowana, może to zakłócić proces odprowadzania wody i uniemożliwić pralce osiągnięcie pełnej prędkości wirowania.

Wiele pralek ma filtr do pompy, który może ulegać zapchania się resztkami tkanin, włosami i innymi zanieczyszczeniami. Wyłącz pralkę i sprawdź, czy filtr jest czysty. Jeśli jest zablokowany, oczyść go. Upewnij się, że wąż odpływowy nie jest zgięty, zatkany ani uszkodzony. Sprawdź, czy nie ma blokad w wężu odpływowym, które mogą utrudniać odprowadzanie wody.

Jeśli filtr i wąż odpływowy są w porządku, a pralka nadal nie wiruje, problemem może być uszkodzona pompa odpływowa. W takim przypadku konieczna może być wymiana lub naprawa pompy. Jest to skomplikowany proces, który może wymagać pomocy technika serwisowego.

Pamiętaj, że przed próbą naprawy lub czyszczenia pralki zawsze należy wyłączyć ją i odłączyć od źródła zasilania elektrycznego, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem.

Przeładowany bęben pralki

Przeciążenie pralki powoduje nadmierny nacisk na jej mechanizmy i może prowadzić do różnych problemów, w tym trudności z wirowaniem. Gdy do pralki zostanie wrzucone zbyt wiele ubrań, bęben może być zbyt ciężki do swobodnego obrotu. W tej sytuacji pralka może nie wirować lub wirować nierówno. 

Przeciążony bęben może również prowadzić do nierównowagi, ponieważ ubrania nie rozkładają się równomiernie wewnątrz bębna. Pralka wykrywa nierównowagę i może uniemożliwić wirowanie, aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym.

Uszkodzony pasek napędowy

Uszkodzony pasek napędowy w pralce może sprawić, że pralka nie będzie w stanie wirować poprawnie. Pasek napędowy jest odpowiedzialny za przekazywanie ruchu z silnika na bęben pralki, co umożliwia obracanie bębnem podczas cyklu wirowania. Jeśli pasek jest uszkodzony, luźny, lub zużyty, może to prowadzić do braku wirowania. W tym wypadku trzeba będzie wezwać serwisanta. Samodzielna wymiana paska napędowego może być zbyt trudna dla laika. 

Zablokowany bęben pralki

Zablokowany bęben pralki może być jedną z przyczyn problemów z wirowaniem. Gdy bęben jest zablokowany, pralka może mieć trudności z obracaniem bębnem podczas cyklu wirowania. Bęben może zablokować się z dwóch powodów. Często przyczyną blokady są ubrania, które zaplątały się wokół bębna lub zaklinowały się w jakimś miejscu. Jeśli bęben jest uszkodzony lub łożyska nie działają poprawnie, może to również prowadzić do problemów z wirowaniem.

Ten problem może zdiagnozować samodzielnie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań wyłącz pralkę i odłącz ją od zasilania. Otwórz drzwi pralki i ostrożnie sprawdź, czy nie ma ubrań zaklinowanych wokół bębna. Jeśli takie ubrania znajdziesz, usuń je. 

Jeśli pralka nadal ma problemy z wirowaniem, może być konieczne sprawdzenie bębna i łożysk. Jeśli zauważysz uszkodzenia bębna lub słyszysz niepokojące dźwięki, może to oznaczać, że bęben jest uszkodzony i wymaga wymiany. W tej sytuacji konieczne jest wezwanie serwisu. 

Uszkodzone szczotki silnika

Szczotki silnika to części pralki, które wchodzą w bezpośredni kontakt z wirnikiem silnika, dostarczając mu prąd elektryczny. Jeśli szczotki są zużyte lub uszkodzone, to może prowadzić do różnych problemów z funkcjonowaniem pralki, w tym z wirowaniem. Nie będą w stanie dostarczać odpowiedniego prądu do silnika, co może prowadzić do problemów z jego pracą, w tym z wirowaniem. Wymianą szczotek na nowe powinien zająć się profesjonalista. 

Awaria kondensatora

To kolejna prawdopodobna przyczyna, dla której pralka nie wiruje. Kondensator jest częścią układu elektrycznego pralki, który pomaga w zapewnieniu rozruchu i pracy silnika. Jeśli kondensator jest uszkodzony lub zużyty, może to wpłynąć na wydajność silnika i wprowadzić różne problemy, w tym trudności z wirowaniem. 

Jeśli kondensator jest uszkodzony, to może nie dostarczać odpowiedniej mocy i momentu obrotowego silnikowi podczas wirowania, co prowadzi do trudności z wirowaniem. Inną potencjalną przyczyną problemów z kondensatorem może być słabe połączenie lub przewód prowadzący do kondensatora. Uszkodzenia w tych połączeniach mogą prowadzić do niestabilnego zasilania silnika i problemów z wirowaniem.

Jeśli jesteś pewien, że problem z wirowaniem jest związany z kondensatorem, ale nie masz doświadczenia w diagnozowaniu i naprawie układów elektrycznych, lepiej skonsultować się z technikiem lub serwisem pralek. Mogą oni przeprowadzić dokładne badania i dokładnie określić, czy awaria kondensatora jest faktyczną przyczyną problemu.

Zatkany wąż odpływowy

Zatkany wąż odpływowy może być jednym z czynników, które prowadzą do problemów z wirowaniem w pralce. Gdy wąż odpływowy jest zablokowany lub ogranicza przepływ wody, może to wpłynąć na zdolność pralki do usunięcia wody z bębna podczas cyklu wirowania. 

Sprawdź jaki jest stan węża – usuń wszelkie widoczne zanieczyszczenia. Jeśli wąż jest bardzo zatkany, może być konieczne jego zdemontowanie i dokładniejsze wyczyszczenie. Pamiętaj, aby pralka była odłączona od zasilania podczas wykonywania tych prac. W przypadku, gdy wąż odpływowy jest czysty, problem może wynikać z blokady w syfonie lub rurze kanalizacyjnej, przez którą woda jest odprowadzana z pralki. 

Wyłączona funkcja wirowania

Jeśli pralka nie wiruje, to może również oznaczać, że przez przypadek wyłączyłeś tę funkcję. Niedostatecznie odwirowane ubrania wcale nie muszą oznaczać awarii. Programy w pralce mają różne prędkości wirowania – od 600 do 1200 obr/min. Bywają również takie, w których wirowanie jest całkowicie wyłączone. Dlatego zanim wezwiesz serwis sprawdź jakie były ustawienia pralki. 

Uszkodzony programator

Ta usterka również może być jedną z przyczyn problemów z wirowaniem w pralce. Programator to część pralki odpowiedzialna za kontrolowanie sekwencji cykli prania, w tym wirowania. Jeśli programator jest uszkodzony lub nieprawidłowo działa, może to prowadzić do różnych problemów, w tym braku wirowania. 

Przyczyną awarii programatora mogą być uszkodzenia elektroniczne, takie jak przepalone lub uszkodzone elementy w programatorze, mogą zakłócić prawidłowe działanie pralki. Uszkodzony przełącznik lub przewody w programatorze mogą uniemożliwiać pralkom przechodzenie między różnymi trybami pracy, w tym trybem wirowania.

W przypadku uszkodzenia programatora konieczna jest jego naprawa lub wymiana. To zadanie, które powinno być wykonywane przez profesjonalnego technika lub serwisanta pralek, ponieważ programatory są zazwyczaj skomplikowanymi komponentami elektronicznymi.

Zapchany filtr odpływu wody

To kolejna sytuacja, która może powodować, że pralka nie wiruje. Filtr odpływu, znany również jako „pompa wody” lub „pompa odwadniająca”, odpowiada za usuwanie wody z bębna pralki podczas cyklu wirowania. Jeśli filtr jest zablokowany lub zatkany, może to ograniczać lub uniemożliwiać prawidłowe usuwanie wody, co wpłynie na zdolność pralki do wirowania.

Aby rozwiązać ten problem, należy sprawdzić filtr odpływu wody i oczyścić go z wszelkich widocznych zanieczyszczeń lub blokad. Często filtr znajduje się z przodu lub z tyłu pralki, w zależności od jej modelu. Pamiętaj, aby pralka była odłączona od zasilania podczas wykonywania tych prac.

W rzadszych przypadkach filtr odpływu wody może ulec uszkodzeniu lub zatarciu, co również może prowadzić do problemów z odprowadzaniem wody i wirowaniem. Jeśli filtr jest uszkodzony, może być konieczna jego naprawa lub wymiana. To zadanie, które najlepiej zostawić profesjonalnemu technikowi lub serwisantowi pralek, ponieważ wymaga pewnych umiejętności i dostępu do odpowiednich części zamiennych.

Jak wykryć źródło problemów z wirowaniem?

Przyczyn dla których pralka nie wiruje może być wiele. Z niektórymi możemy poradzić sobie sami, inne wymagają interwencji profesjonalnego serwisu. Zanim wezwiesz specjalistów możesz samodzielnie sprawdzić, co jest przyczyną problemu. 

Najpierw sprawdź, czy pralka jest prawidłowo wypoziomowana. Nierównomierne rozłożenie ubrań w bębnie może prowadzić do trudności z wirowaniem. Upewnij się, że pralka stoi na równym podłożu i że ubrania są równomiernie rozłożone wewnątrz bębna.

Oczyść filtr odpływu wody – nie powinien być zatkany lub zanieczyszczony, bo to może utrudniać usuwanie wody z bębna i wpływać na wirowanie.

Upewnij się, że wąż odpływowy nie jest zablokowany lub zagięty. Zbyt niskie ułożenie węża odpływowego lub zablokowany przewód kanalizacyjny mogą utrudniać odprowadzanie wody z pralki.

Uszkodzony programator może wpływać na działanie pralki, w tym na wirowanie. Jeśli masz podejrzenia co do uszkodzenia programatora, skonsultuj się z technikiem lub serwisem pralek.

W przypadku diagnozowania awarii pralki bardzo ważne są dźwięki, jakie wydaje. Jeśli słyszysz niepokojące stukania i zgrzyty lub pralka nie jest w stanie rozpocząć wirowania, awaria kondensatora może być przyczyną.

Niektóre pralki są wyposażone w systemy diagnostyczne, które mogą wyświetlać kody błędów na panelu sterowania. Sprawdź instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, jak odczytywać te kody i zidentyfikować konkretne problemy.

Jeśli nie jesteś pewien, jak samodzielnie zidentyfikować problem lub jak go naprawić, warto skontaktować się z profesjonalnym technikiem lub serwisem pralek. Specjaliści są w stanie przeprowadzić dokładne badania, zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie kroki naprawy.

Jak naprawić pralkę, która nie wiruje?

Jeśli nie masz zdolności do majsterkowania i podstawowej wiedzy technicznej, wezwij serwisanta. Próba samodzielnego naprawienia usterki, która może mieć tak wiele przyczyn prawdopodobnie skończy się fiaskiem. Co możesz zrobić, by wyeliminować niegroźne i proste przyczyny?

Sprawdź czy pralka stoi na równym podłożu. Jeśli jest pochylona, to może powodować problemy z wirowaniem. Poza tym koniecznie sprawdź filtr w pralce – wystarczy, że utknęła tam skarpetka czy mała ściereczka, a pralka zacznie mieć kłopot z odprowadzaniem wody. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, gdy filtr nie jest czyszczony regularnie. Warto sprawdzać jego stan raz w tygodniu, dzięki temu pralka będzie pracować równomiernie i unikniesz większych awarii. 

Kolejny etap samodzielnej diagnozy to wąż odpływowy. Brud zbiera się w nim naturalnie, więc raz na jakiś czas warto go odpiąć i wypłukać pod prysznicem. Zwróć uwagę na jego ułożenie – nie powinien być zagięty, bo wtedy blokuje się przepływ wody. 

Zanim pralka zaczyna odmawiać posłuszeństwa, najczęściej daje użytkownikowi sygnały, że coś zaczyna szwankować. Najczęściej są to niepokojące dźwięki dobiegające z pralki, które mogą świadczyć o mechanicznych awariach silnika lub zużyciu części eksploatacyjnych. Jeśli Twoja pralka stała się głośniejsza niż dotychczas, słychać z niej niepokojące “chrupanie” i trzaski kiedy pierze, nie czekaj aż przestanie wirować lub całkowicie odmówi posłuszeństwa. Umów się z serwisantem, który zdiagnozuje problem i wymieni uszkodzone części. 

Najczęściej zadawane pytania:

Co zrobić, gdy pralka nie wiruje z powodu przeciążenia?

Jeśli pralka jest przeciążona, najlepiej jest wyjąć część prania i ponownie uruchomić cykl. Upewnij się, że nie przekraczasz maksymalnej dopuszczalnej wagi ładunku, która jest zazwyczaj podana w instrukcji obsługi urządzenia.

Czy problem z wirowaniem może być spowodowany awarią silnika?

Awaria silnika może być przyczyną problemów z wirowaniem. Jeśli podejrzewasz, że to może być przyczyna, zaleca się skontaktowanie się z serwisem technicznym.

Jakie są sygnały ostrzegawcze, że pralka może mieć problemy z wirowaniem?

Do sygnałów ostrzegawczych należą m.in. nietypowe dźwięki podczas pracy pralki, nadmierne wibracje, błąd wyświetlany na panelu sterowania czy też pranie, które jest nadal mokre po zakończeniu cyklu prania. W takich przypadkach warto dokładnie sprawdzić urządzenie i w razie potrzeby skontaktować się z serwisantem.

Paweł Zacharczuk

Paweł Zacharczuk

Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

kontakt

W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.

 

5/5 - (19 votes)
Opinie o rankingach