Zaznacz stronę

Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa?

Artykuły

Pysznych a przede wszystkim zdrowych soków owocowo-warzywnych nie musimy szukać na sklepowych półkach, z powodzeniem wyczarujemy je w domowym zaciszu za pomocą sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej. Urządzenia te rozdrabniają lub miażdżą owoce i warzywa w rezultacie czego otrzymujemy świeży sok. To od indywidualnych preferencji czy ma on być klarowny czy też mętny a także od tego jak często będzie przygotowywany i dla ilu osób powinno zależeć czy zdecydujemy się na sokowirówkę czy też na wyciskarkę wolnoobrotową. Przed zakupem sprawdźmy także jakie są wady i zalety poszczególnych urządzeń, taka wiedza z pewnością ułatwi podjęcie ostatecznego wyboru.

Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa do soków?

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem wyciskarki czy sokowirówki?

Do zdrowego stylu życia przekonują Nas lekarze, influencerzy czy też prowadzący programy telewizyjne. Na to ogólne hasło składa się wiele elementów, unikanie używek, regularna aktywność fizyczna i oczywiście zdrowa, zbilansowana dieta. Z tym ostatnim często mamy problem, w końcu jak w natłoku codziennych obowiązków jeść pięć różnorodnych posiłków dziennie i dostarczać odpowiednie ilości witamin i mikroelementów. Świetnym sposobem na początek przygody ze zdrowym odżywianiem, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci jest wprowadzenie do diety soków owocowo-warzywnych, które są pysznym sposobem na ugaszenie pragnienia, ale także drugie śniadanie czy podwieczorek. Możemy oczywiście wybrać gotowe produkty, jednak często zawierają one dodatkowo cukier co nie czyni ich zbyt zdrowymi, z kolei świeżo wyciskane soki mają krótki termin przydatności i bazowanie tylko na nich będzie z pewnością dużym wydatkiem a także ograniczy Nas smakowo.

Idealnym rozwiązaniem będzie więc możliwość przygotowywania domowych soków, w tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni rodzajem składnika, możemy tworzyć dowolne kombinacje o każdej porze dnia i nocy. 

Niezależnie od tego co ostatecznie wybierzemy, sokowirówkę czy wyciskarkę zadaniem każdego z tych urządzeń jest wyciśnięcie soku z owoców i warzyw. Zasadnicza różnica polega jednak na ich działaniu a także na wyglądzie finalnego produktu. Oczywiście nie ma urządzenia idealnego, każde z nich posiada wady i zalety, o nich jednak nieco później, najpierw przyjrzymy się temu co możemy wyczarować z sokowirówki i wyciskarki. Odpowiedzi na kilka pytań stanowią klucz do wyboru odpowiedniego sprzętu. 

Najważniejszą różnicą jest klarowność uzyskanego soku, może on być gęsty z mikrocząsteczkami warzyw i owoców, nadający się do nieco dłuższego przechowywania w lodówce lub klarowny, bardziej wodnisty, z pianą jeśli wybierzemy sokowirówkę. 

Wyciskarka do owoców ma także tą przewagę nad sokowirówką, że pozwala na wyciśnięcie soku nie tylko z podstawowych owoców ale także warzyw liściastych i drobnych owoców jagodowych. 

Kolejna kwestia to wydajność urządzenia, wyciskarka do soków pracuje wolniej ale zdecydowanie dokładniej przez co traci się nieco mniej składników odżywczych. Sokowirówki z kolei pracują szybciej ale nie wydajniej, zwłaszcza te o otwartym obiegu, które szybko usuwają miąższ do osobnego pojemnika a nie przetwarzają go kilka razy. 

Tutaj dochodzimy do kolejnej istotnej kwestii, wybrane przez Nas urządzenie powinno być łatwe w czyszczeniu, może bowiem okazać się, że po kilku użyciach doprowadzenie sokowirówki czy też wyciskarki do porządku będzie tak mozolne i kłopotliwe, że skutecznie zniechęci Nas to do przygotowywania domowych soków. Najłatwiejsze w czyszczeniu są wyciskarki jednoślimakowe, idealne w sytuacji gdy zależy Nam na codziennej porcji świeżego soku. 

Co więc wybrać sokowirówkę czy wyciskarkę? Ostatni aspekt, który należy wziąć pod uwagę to budżet, rozpiętość cenowa poszczególnych urządzeń jest ogromna. Niejednokrotnie w marketach popularnych sieci możemy znaleźć urządzenia już za kilkanaście złotych, należy jednak pamiętać, że zwykle ich parametry są dość słabe a samo urządzenie nie popracuje zbyt długo, jeśli więc zależy Nam na dobrym sprzęcie, który jest wydajny i posłuży na lata lepiej zainwestować w sprzęt dobrej jakości

Co to jest i jak działa sokowirówka?

Sokowirówka to urządzenie służące do wyciskania soku, której działanie opiera się na rozdrabnianiu składników na gładką masę za pomocą ostrzy obracających się z prędkością 6000-12000 obrotów na minutę. Tak uzyskany miąższ dzięki działaniu siły odśrodkowej jest dociskany do sita co w efekcie pozwala na wydobywanie soku przez małe otwory. 

Taki mechanizm działania powoduje, że sok jest mocno napowietrzony a na jego powierzchni unosi się piana, dodatkowo utlenianie soku sprawia, że należy go wypić bezpośrednio po przygotowaniu i ma on mniej składników odżywczych w porównaniu do soku wyciśniętego za pomocą wyciskarki. Wynika to z faktu, że sokowirówka nie jest w stanie całkowicie wydobyć składników odżywczych z wnętrza komórek roślinnych co z kolei ma związek z odsączaniem tylko części soku ponieważ miąższ zostaje we wnętrzu urządzenia. 

Sokowirówka nadaje się do uzyskiwania soku z twardych owoców, problematyczne będzie natomiast wykorzystanie warzyw liściastych i drobnych owoców. 

Jakie są zalety sokowirówki?

Plusem posiadania sokowirówki są z pewnością:

  • Możliwość uzyskania sporej ilości soku w stosunkowo krótkim czasie a więc idealne rozwiązanie dla dużej rodziny czy całkiem sporej grupy gości
  • Bezproblemowe wyciskanie soku z twardych owoców, dzięki szybkim obrotom z łatwością roztarte zostaną twarde składniki
  • Konsystencja soku, która w tym przypadku jest klarowna, a to dla wielu osób nie lubiących małych cząsteczek w soku jest istotne
  • Możliwość wrzucenia przez duży otwór całych składników bez konieczności ich krojenia co pozwala na oszczędność czasu
  • Cena, ta zwykle jest niższa w porównaniu do wielu wyciskarek, jeśli więc dysponujemy ograniczonym budżetem sokowirówka to dobry wybór

Jakie są wady sokowirówki?

Jak każde urządzenie oprócz zalet sokowirówki posiadają także pewne wady, o których po części już wspominaliśmy, warto o nich wiedzieć przed zakupem aby się nie rozczarować, a należą do nich:

  • Trudność z uzyskaniem soku z warzyw liściastych i drobnych owoców jagodowych, ta wada z pewnością w pewnym stopniu ogranicza możliwość komponowania soków wielowarzywnych czy wieloowocowych
  • Mniejsza wartość odżywcza uzyskanego soku, co ma związek z mechanizmem działania sokowirówki
  • Konieczność wypicia soku bezpośrednio po przygotowania co ma związek z szybką utratą świeżości i jest z pewnością kłopotliwe jeśli chcemy przygotować sok na kolejny dzień
  • Konsystencja soku, która tak naprawdę może być zarówno wadą jak i zaletą, wadą dla osób nie lubiących klarownych, wodnistych soków i piany na ich powierzchni
  • Głośność, niestety sokowirówka to dość głośne urządzenie, choć oczywiście nie pracuje całą dobę
  • Ograniczenie czasu pracy do kilku minut, należy pamiętać, że sokowirówka to urządzenie, które z czasem nagrzewa się i należy wówczas zrobić przerwę
  • Skomplikowana budowa sokowirówki sprawia, że urządzenie to jest dość problematyczne w czyszczeniu, należy je “rozebrać” na poszczególne elementy i dokładnie wyczyścić przed kolejnym użyciem

Czy więc taka lista wad powoduje, że nie warto myśleć o sokowirówce, absolutnie nie, ma ona bowiem także zalety, których nie posiadają wyciskarki do owoców. 

Co to jest i jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

Wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenie służące do wyciskania soku, którego działanie opiera się na dokładnym, wolnym miażdżeniu poszczególnych składników przez jeden lub dwa wałki ślimakowe. Zmiażdżone warzywa i owoce są następnie przeciskane przez sito a wydobywający się z nich sok spływa do pojemnika. W wyciskarce nie znajdziemy więc ostrzy a niskie obroty rzędu 40-120 na minutę pozwalają na dokładne zmiażdżenie włókien roślinnych. Powoduje to, że uzyskany sok jest gęstszy, nienapowietrzony, ma minimalną ilość piany i cząstki owoców. Przekłada się to także na jakość soku, ma on zdecydowanie więcej składników odżywczych i nie musi być natychmiast spożyty.

W sklepach znajdziemy kilka typów wyciskarek wolnoobrotowych. 

Prostsze w budowie są wyciskarki jednoślimakowe, z reguły tańsze i odpowiednie dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z tworzeniem własnych soków. W zależności od tego jak ustawiony jest wałek, mogą to być wyciskarki poziome jednoślimakowe lub pionowe jednoślimakowe.

Wyciskarki poziome jednoślimakowe poprzez ułożenie wałka miażdżącego w poziomie zajmują nieco więcej miejsca, mogą być trudniejsze w czyszczeniu ale przede wszystkim wymagają użycia “popychacza”, który przeciska pokrojone wcześniej kawałki warzyw czy też owoców do dalszej obróbki. 

W przypadku wyciskarek pionowych jednoślimakowych, już samo położenie sprawia, że wrzucane składniki spadają wprost na wałek, nie trzeba więc używać popychacza i angażować swoich sił a wyglądem taki typ wyciskarki przypomina sokowirówkę. Część modeli ma na tyle duży otwór do którego wrzucamy warzywa i owoce, że nie trzeba ich wcześniej kroić. Ten typ wyciskarki zajmuje także mniej miejsca, jest stosunkowo łatwy w czyszczeniu i szybszy w porównaniu do swojego poziomego odpowiednika.

Zaawansowany i nieco droższy typ wyciskarki to wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa, produkt, który spełni nawet największe oczekiwania profesjonalistów. Dwa ułożone równolegle, zazębiające się wałki sprawiają, że miażdżenie składników jest precyzyjne i pozwala na wydobycie każdej cennej kropli soku. Jedynym minusem może być fakt, że wyciskarka dwuślimakowa nieco gorzej radzi sobie z miękkimi i soczystymi produktami, co nie oznacza oczywiście, że nie wyciśniemy z nich soku, zrobimy to ale będzie to trwało nieco dłużej i wymagało użycia popychacza.

Jakie są zalety wyciskarki wolnoobrotowej?

Niezależnie od tego na który typ wyciskarki ostatecznie się zdecydujemy, prostszy czy bardziej profesjonalny urządzenie to posiada liczne zalety:

  • Sok zachowuje pełnię składników odżywczych i nie jest napowietrzony a wszystko to dzięki mechanizmowi działania wyciskarki
  • Bez problemu wyciśniemy sok z warzyw liściastych i drobnych owoców jagodowych, a więc nic nie ogranicza Nas w komponowaniu nawet najbardziej złożonych soków wielowarzywnych czy też wieloowocowych
  • Konsystencja soku, która jest gęstsza, bardziej esencjonalna, co oczywiście nie dla każdego jest zaletą i zależy od preferencji smakowych
  • Dłuższa świeżość soku sprawia, że nie musimy go wypić od razu, możemy z powodzeniem przechować napój w lodówce i wypić w ciągu doby
  • Głośność a raczej jej brak, wyciskarka to urządzenie ciche, nie obudzi domowników ani nie zagłuszy oglądanego filmu czy serialu
  • Zdecydowanie prostsza budowa w porównaniu do sokowirówki sprawia, że urządzenie jest łatwe w czyszczeniu, szybko doprowadzimy je do porządku przed kolejnym użyciem
  • Dodatkowe opcje w niektórych wyciskarkach sprawiają, że urządzenie służy nie tylko do wyciskania soku ale także przygotowywania musów czy nawet mielenia orzechów. Wielofunkcyjne urządzenia to z kolei oszczędność miejsca i pieniędzy.

Jakie są wady wyciskarki wolnoobrotowej?

Wyciskarki wolnoobrotowe mają całą listę zalet, co sprawia, że już na pierwszy rzut oka mogą wypadać lepiej w porównaniu do sokowirówek, ale nie należy zapominać, że i wyciskarki mają pewne wady.

  • Czas potrzebny na uzyskanie soku jest zdecydowanie dłuższy w porównaniu do sokowirówki, mniejsza liczba obrotów i zupełnie inny mechanizm działania sprawiają, że nie jesteśmy w stanie przygotować dużej ilości soku w krótkim czasie. O ile przygotowujemy porcję soku dla siebie nie stanowi to takiego problemu, ale jeśli ma to być porcja dla całej rodziny korzystanie z wyciskarki wolnoobrotowej może okazać się kłopotliwe.
  • Cena, niestety dobrej jakości wyciskarka wolnoobrotowa jest z reguły droższa od sokowirówki. Wszystko zależy więc od tego jakim budżetem dysponujemy i czy sok ma być dodatkiem przygotowywanym sporadycznie czy też stałym elementem zbilansowanej diety. 

Lista wad w przypadku wyciskarek wolnoobrotowych jest zdecydowanie krótsza, ale za to czas i pieniądze to często kluczowe elementy, które bierzemy pod uwagę przed zakupem urządzenia.

Sokowirówka czy wyciskarka – co wybrać?

Z wiedzą czym jest sokowirówka i wyciskarka wolnoobrotowa, jakie są ich zalety i wady dochodzimy do kluczowego pytania, co więc wybrać. Czy można udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi? Niestety nie, każdy klient ma bowiem inne oczekiwania, preferencje i nawyki. A to właśnie od tego zależy, z którego produktu będziemy bardziej zadowoleni i w pełni wykorzystamy jego możliwości.

Dla osób lubiących klarowne, bardziej wodniste soki, a także dla małych dzieci, które niekoniecznie lubią cząstki owoców w sokach odpowiednim wyborem będzie sokowirówka. Urządzenie prostsze w obsłudze, nie wymagające wcześniejszego krojenia warzyw i owoców, a także co istotne pozwalające na uzyskanie dużej ilości soku w krótkim czasie. Kolejną zaletą sokowirówki jest jej cena, jeśli nie mamy zamiaru tworzyć skomplikowanych kompozycji smakowych a sok pijemy okazjonalnie, nie warto inwestować w drogie wyciskarki wolnoobrotowe, nie wykorzystamy bowiem ich potencjału.

Jeśli jednak uwielbiamy kuchenne eksperymenty i zamierzamy przygotowywać przeróżne soki warzywno-owocowe wyciskarka wolnoobrotowa będzie doskonałą inwestycją. Także dla osób lubiących bardziej mętne, gęste soki  to zdecydowanie lepszy wybór niż sokowirówka. Choć wyciskarka może wymagać od Nas wstępnej obróbki czas ten rekompensuje większa zawartość składników odżywczych. 

Niezależnie od tego co finalnie wybierzemy sokowirówkę czy wyciskarkę wolnoobrotową przed zakupem sprawdźmy parametry poszczególnych urządzeń, tak aby w jak najbardziej optymalny sposób wykorzystać sprzęt w codziennym życiu.

Najczęściej zadawane pytania:

Czym różni się sokowirówka od wyciskarki wolnoobrotowej?

Sokowirówka działa na zasadzie szybkiego obracania się sita, przez które przecierane są owoce i warzywa, co pozwala na szybkie przygotowanie soku. Natomiast wyciskarka wolnoobrotowa używa ślimaka do powolnego wyciskania soku z owoców i warzyw, co jest procesem bardziej delikatnym i pozwala na uzyskanie więcej soku oraz lepszej jakości.

Które urządzenie lepiej zachowuje wartości odżywcze?

Wyciskarki wolnoobrotowe są zazwyczaj lepsze w zachowywaniu wartości odżywczych, ponieważ ich metoda wyciskania nie generuje dużo ciepła ani nie wprowadza do soku dużo powietrza. To pozwala na lepsze zachowanie enzymów i witamin.

Które urządzenie jest szybsze w użyciu?

Sokowirówki są zwykle szybsze w działaniu niż wyciskarki wolnoobrotowe. Pozwalają na przygotowanie soku w ciągu kilku sekund, podczas gdy wyciskarki wolnoobrotowe potrzebują więcej czasu do delikatnego wyciśnięcia soku.

Gdzie kupić sokowirówkę lub wyciskarkę wolnoobrotową?

Urządzenia tego typu można kupić w popularnych sklepach z AGD/RTV: Media Expert, RTV EURO AGD. Przed zakupem warto również sprawdzić ceny urządzeń na Allegro lub w porównywarkach cenowych.

Paweł Zacharczuk

Paweł Zacharczuk

Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

kontakt

W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.

 

5/5 - (16 votes)
Opinie o rankingach