Zaznacz stronę

Jak wyczyścić piekarnik?

Artykuły

Aktualizacja: 7 października.2023 r.

Piekarnik to genialny wynalazek – pozwala przygotować cały obiad w jednym urządzeniu. Co więcej, wszystko dzieje się praktycznie samo. Wystarczy dopilnować temperatury, trybu pieczenia i czasu. Niestety jak wszystkie urządzenia kuchenne brudzi się i przypala, a jego czyszczenie do łatwych nie należy. Podpowiemy Ci, czym i jak wyczyścić piekarnik bez długiego i żmudnego szorowania. Mimo tego, że w potrawy pieczemy w naczyniach żaroodpornych lub foremkach, to wnętrze piekarnika brudzi się. Z czasem powstają przypalenia, poza tym komora i drzwiczki od wewnątrz pokrywają się tłustą parą wodną z pieczonych potraw. Trzeba też spojrzeć prawdzie w oczy – mało kto pamięta, by wycierać piekarnik po każdym użyciu. Przecież jest zamknięty, więc grunt by szyba i uchwyty były czyste z zewnątrz. Jeśli właśnie przyszedł ten moment, gdy stwierdzasz, że trzeba wyszorować Twój piekarnik, to chętnie pomożemy. Podpowiemy, jak wyczyścić piekarnik bez korzystania z ciężkiej chemii i szorowania.

Jak wyczyścić piekarnik?

Od czego zacząć czyszczenie piekarnika?

Komora piekarnika tylko z pozoru wydaje się łatwa do umycia. W praktyce jej staranne wyczyszczenie wymaga nieco przygotowań. Przede wszystkim trzeba wszystko wyjąć ze środka, a jak wiemy w polskim domu piekarnik pełni funkcję dodatkowej szafki. Kiedy już blaszki zostają usunięte, trzeba wyjąć również kratki, które również wymagają Twojej uwagi. 

Z pewnością nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że prowadnice również możesz wyjąć do mycia. Zanim to zrobisz sprawdź jak są zamontowane. Podobna sytuacja ma się z drzwiczkami piekarnika. Zwykle składają się z dwóch żaroodpornych szyb, a wewnątrz mamy wolną przestrzeń, która z czasem również pokrywa się tłustymi i słodkimi nalotami. 

Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego warto ściągnąć drzwiczki piekarnika do mycia. Będziesz mieć łatwiejszy dostęp do wnętrza komory, bez ryzyka uszkodzenia drzwi w ferworze walki z przypaleniami. 

Wiesz już, że musisz rozkręcić piekarnika, ale jak to zrobić? Po pierwsze bardzo ostrożnie i najlepiej z instrukcją w dłoni. Na szklane drzwiczki przygotuj bezpieczne miejsce wyłożone ręcznikami. Fakt, że szkło jest hartowane, ale lepiej postępować ostrożnie. Na śrubki i drobne części przygotuj osobny pojemnik.  

Jak wyczyścić piekarnik? Krok po kroku

Czyszczenie piekarnika jest ważne, aby utrzymać go w czystości i zapewnić bezpieczne oraz higieniczne warunki dla gotowania.

Czego będziesz potrzebować?

  • Rękawiczki ochronne na dłonie. 
  • Środek do czyszczenia piekarnika – możesz użyć gotowego preparatu do czyszczenia piekarnika dostępnego w sklepach lub przygotować pastę z proszku do pieczenia i wody.
  • Miska z gorącą wodą i płynem do naczyń – przyda się do namoczenia części, które wymagają mocniejszego czyszczenia.
  • Gąbka lub szmatka – do czyszczenia i wycierania powierzchni wewnętrznych piekarnika.
  • Szczoteczka do dokładnego wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc.
  • Zmywak do naczyń i ręczniki papierowe – do czyszczenia rusztu, blach i akcesoriów piekarnika.

  1. Wyłącz piekarnik – upewnij się, że piekarnik jest wyłączony i ostygł, zanim przystąpisz do czyszczenia.

  1. Usuń ruszty i blachy – wyciągnij wszystkie ruszty, blachy i akcesoria z piekarnika. Wyczyść je osobno. Jeśli są silnie zabrudzone, możesz zanurzyć je w misce z gorącą wodą i płynem do naczyń. Zanim skończysz z piekarnikiem wszystkie przypalenia zdążą zmięknąć i łatwiej będzie je usunąć. 

  1. Usuń większe zabrudzeń – jeśli w piekarniku znajdują się większe przypalenia lub tłuste plamy, usuń je delikatnie za pomocą miękkiej szczotki lub łopatki. Unikaj szorowania ostrymi przedmiotami.

  1. Przygotuj pastę do czyszczenia – w przypadku środków do czyszczenia piekarników zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Jeśli używasz pasty z proszku do pieczenia, połącz go z niewielką ilością wody, aby utworzyć konsystencję pasty.

  1. Nałóż pastę na powierzchnię wewnętrzną – nałóż pastę na wnętrze piekarnika, unikając grzałek i wentylatora. Koncentruj się na obszarach, które wymagają największego czyszczenia.

  1. Odczekaj – pozostaw pastę na powierzchni piekarnika przez około 30 minut, aby umożliwić jej działanie na zabrudzenia.

  1. Wyczyść powierzchnię – użyj gąbki, szmatki lub miękkiej szczotki, aby delikatnie przetrzeć powierzchnię wewnętrzną piekarnika, usuwając pastę i zabrudzenia. Staraj się nie rysować powierzchni. W razie potrzeby przemyj obszary trudno dostępne.

  1. Zwilż czystą szmatkę wodą i przetrzyj wnętrze piekarnika, aby usunąć resztki pasty i pozostałości.

  1. Wyczyść akcesoria – umyte ruszty, blachy i akcesoria włóż z powrotem do piekarnika.

  1. Włącz piekarnik na kilka minut na niską temperaturę, aby pozbyć się resztek wilgoci.

Poza pastą z proszku do pieczenia istnieje jeszcze kilka innych ekologicznych receptur środków czyszczących. Są również skuteczne jak chemiczne mieszanki. Różnica polega na tym, że masz pewność, że kolejny posiłek nie zostanie przygotowany w oparach ciężkiej chemii. 

Jak wyczyścić piekarnik octem?

Ocet to naturalny środek czyszczący, który może być skutecznym narzędziem do czyszczenia piekarnika, szczególnie jeśli masz do czynienia z pewnymi rodzajami zabrudzeń. Ocet doskonale radzi sobie z tłuszczem i przypaleniami, ale przy bardzo brudnym piekarniku trzeba będzie popracować dłużej. 

Przygotuj mieszankę octu i wody. Wymieszaj biały ocet z wodą w proporcji 1:1 lub 1:2, w zależności od stopnia zabrudzenia piekarnika. Im większe zabrudzenia, tym więcej octu. Wlej przygotowany roztwór do butelki ze spryskiwaczem lub nasącz gąbkę. 

Rozprowadź mieszankę równomiernie na wnętrzu piekarnika, w tym na grzałkach, ściankach i drzwiach. Pozostaw mieszankę na powierzchni piekarnika na około 30 minut lub dłużej, jeśli zabrudzenia są uporczywe. 

Użyj gąbki lub szmatki, aby delikatnie zetrzeć zabrudzenia. W miarę potrzeb można również użyć miękkiej szczotki do czyszczenia. Zwilż czystą szmatkę wodą i przetrzyj wnętrze piekarnika, aby usunąć resztki mieszanki octowej. 

Jak wyczyścić piekarnik parą wodną?

Ta metoda jest skuteczna w przypadku niewielkich zabrudzeń. Możesz ją również zastosować jako mycie wstępne przed szorowaniem piekarnika proszkiem do pieczenia, sodą, octem lub innym ekologicznym środkiem czystości. 

Ustaw w piekarniku miskę lub dużą blaszkę wypełnioną wodą. Możesz również spryskać wodą całe wnętrze piekarnika. Zamknij drzwi piekarnika i włącz go na niską temperaturę, na przykład 100°C. Pozostaw piekarnik na tej temperaturze przez około 20-30 minut, aby para woda zdążyła zadziałać na zabrudzenia. Jeśli chcesz by w piekarniku był świeży zapach, dodaj kilka kropli soku z cytryny do wody. 

Rozmiękczone przypalenia usuniesz za pomocą szczoteczki lub szorstkiej strony gąbki. Do usunięcia tłustych osadów użyj wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na koniec przetrzyj szmatką zwilżoną w czystej wodzie. 

Jak wyczyścić piekarnik sodą lub solą?

Sól i soda to naturalne środki czyszczące o działaniu dezynfekującym. Są skuteczne w usuwaniu tłustych osadów i przypaleń, a dodatkowo zwalczają rozwijające się piekarniku drobnoustroje. Ta metoda polecana jest, szczególnie gdy chcesz uruchomić dawno nieużywany piekarnik. 

W małej misce wymieszaj sodę oczyszczoną lub sól kuchenną z niewielką ilością wody, aby uzyskać konsystencję pasty. Możesz używać proporcji 1:1 lub dostosować ilość składników w zależności od potrzeb.

Nałóż pastę równomiernie na miejsca w piekarniku, które wymagają czyszczenia, zwłaszcza na zabrudzenia, tłuszcz i osady. Unikaj grzałek i wentylatora. Pozostaw pastę na powierzchni piekarnika przez około 30 minut lub dłużej, aby miała czas na działanie. 

Użyj gąbki lub szmatki, aby delikatnie zetrzeć zabrudzenia. W miarę potrzeb można również użyć miękkiej szczotki do czyszczenia. Zwilż czystą szmatkę wodą i przetrzyj wnętrze piekarnika, aby usunąć resztki pasty i ewentualne pozostałości. Możesz przemyć wnętrze piekarnika czystą wodą i przetrzeć je suchą szmatką, aby upewnić się, że nie pozostało żadne przypalenie. Umyte ruszty, blachy i akcesoria włóż z powrotem do piekarnika.

Pozostałe sposoby czyszczenia piekarnika

Istnieje jeszcze kilka dobrych odpowiedzi na pytanie: jak wyczyścić piekarnik. Jeśli mamy do czynienia z silnymi zabrudzeniami, weź pod uwagę użycie specjalnych płynów, pianek i past do czyszczenia. Najlepsze efekty uzyskasz wybierając profesjonalne środki do czyszczenia, których używa się w gastronomii. 

Tego rodzaju produkty są atestowane, które działają silnie, ale nie pozostawiają po sobie szkodliwych substancji chemicznych na czyszczonych powierzchniach. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, przeczytaj etykietę i stosuj się dokładnie do instrukcji użytkowania. Środki ostrożności w postaci rękawiczek i okularów ochronnych będą niezbędne. 

W sklepach z chemią gospodarczą znajdziesz również odtłuszczacze, które pomogą usunąć osady. To skuteczne środki, ale silnie działające, dlatego w tym przypadku również trzeba stosować podstawowe środki ochrony osobistej. 

Do mycia i odtłuszczania piekarnika możesz użyć również rozpuszczoną w wodzie kostkę do zmywarki. To prosty sposób na uzyskanie niedrogiego produktu o kilku pożytecznych właściwościach. 

Jak wyczyścić poszczególne elementy piekarnika?

Wiesz już jak wyczyścić piekarnik w środku. Blaszki i ruszty są stosunkowo proste do umycia. W przeciwieństwie do drzwi, które wciąż czekają na nas ściągnięte z zawiasów. Jak umyć drzwi piekarnika? Postępuj zgodnie z naszą instrukcją.  

  1. Jeśli drzwi piekarnika są mocno zabrudzone, przygotuj pastę z sody oczyszczonej lub soli i ciepłej wody. Pasta powinna mieć konsystencję gęstej masy.
  2. Nałóż pastę równomiernie na powierzchnię szklanych drzwi piekarnika, zwłaszcza tam, gdzie znajdują się trudniejsze zabrudzenia.
  3. Pozostaw pastę na szkle na około 15-30 minut, aby miała czas na rozmiękczenie zabrudzeń.
  4. Użyj miękkiej szmatki lub gąbki, aby delikatnie zetrzeć pastę i zabrudzenia. Ruchy powinny być okrężne i delikatne, aby nie porysować szkła.
  5. Jeśli na szkle są trudne do usunięcia osady, takie jak przypalenia, możesz użyć płaskiego skrobaka lub specjalnego narzędzia do usuwania twardych zabrudzeń. Dobrze sprawdzi się narzędzie do usuwania przypaleń z płyty indukcyjnej. Bądź jednak ostrożny, aby nie uszkodzić szkła. 
  6. Nałóż niewielką ilość żelu do czyszczenia piekarników lub płynu do naczyń na wilgotną gąbkę, lub szmatkę i przetrzyj jeszcze raz powierzchnię szkła, aby usunąć resztki pasty i osadów.
  7. Zwilż czystą szmatkę wodą i przetrzyj powierzchnię szklanych drzwi, aby usunąć pozostałości żelu lub płynu.
  8. Zakończ czyszczenie, przecierając szklane drzwi suchą szmatką, aby uniknąć smug i pozostawić powierzchnię błyszczącą.
  9. Jeśli masz dostęp, sprawdź zawiasy drzwi i uszczelki, aby upewnić się, że również są czyste.

Dlaczego warto regularnie czyścić piekarnik?

Dzięki naszym poradom wiesz już jak wyczyścić piekarnik i akcesoria. Pora porozmawiać o częstotliwości takich działań. Regularne czyszczenie piekarnika to kluczowy element dbania o jego wydajność, trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Dlaczego warto to robić? 

Czysty piekarnik zapewnia bezpieczeństwo żywności, ponieważ brak resztek i zabrudzeń eliminuje ryzyko przesiąkania zapachów i smaków między potrawami. Dzięki czystemu piekarnikowi potrawy zachowują swoje właściwości smakowe.

Nagromadzone resztki tłuszczu i jedzenia mogą spalać się podczas pieczenia, tworząc dym i nieprzyjemne zapachy. Zwęglone przypalenia bardzo trudno usunąć, co więcej mogą zniszczyć powierzchnię komory grzewczej. W tym miejscu za jakiś czas może pojawić się rdza.  Brudne drzwi i wnętrze piekarnika mogą psuć wrażenie wizualne w kuchni. Pieczenie w czystym piekarniku wpływa również na higienę potraw. Stare zabrudzenia to miejsca, w których rozwijają się bakterie i inne drobnoustroje. 

Czysty piekarnik działa wydajniej. Resztki jedzenia i tłuszczu mogą wpływać na równomierne rozprowadzenie ciepła, co skutkuje nierównym pieczeniem. Czyszczenie przywraca pierwotną wydajność piekarnika. 

Nagromadzone resztki jedzenia mogą stawać się źródłem przypaleń lub nawet pożarów w piekarniku. Regularne czyszczenie zmniejsza ryzyko takich niebezpiecznych sytuacji i przedłuża żywotność sprzętu. Resztki jedzenia i tłuszczu mogą prowadzić do zużycia grzałek i innych elementów piekarnika, co wymaga ich wcześniejszej wymiany. Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że przypalenia i brud mogą prowadzić do większego zużycia energii elektrycznej. 

Regularne czyszczenie jest łatwiejsze i mniej czasochłonne niż próba usunięcia długotrwałych osadów i przypaleń. Moczenie i szorowanie starych przypaleń to żmudna i uciążliwa praca, zdecydowanie lepiej jest poświęcić na to kilka minut, na przykład raz w tygodniu. 

Czyszczenie blach, rusztów i innych akcesoriów piekarnika po każdym użyciu pomaga w zachowaniu ich wydajności i trwałości. 

Podsumowując, warto zadbać o regularne czyszczenie piekarnika zarówno dla zachowania smaku i jakości potraw, jak i dla bezpieczeństwa i efektywności użytkowania urządzenia. Pamiętaj, że różne piekarniki mogą wymagać różnych środków i technik czyszczenia, więc zawsze kieruj się zaleceniami producenta.

Najczęściej zadawane pytania o czyszczenie piekarnika:

Jak często powinienem czyścić piekarnik?

Zaleca się czyszczenie piekarnika co 3-6 miesięcy, ale jeśli piekarnik jest używany bardzo intensywnie, może być potrzebne częstsze czyszczenie.

Czy mogę użyć domowych sposobów do czyszczenia piekarnika?

Tak, wiele osób używa mieszaniny sody oczyszczonej i wody lub octu i wody do czyszczenia piekarnika. Te metody mogą być skuteczne i są przyjazne dla środowiska.

Jak usunąć przypalony tłuszcz z piekarnika?

Przypalony tłuszcz można usunąć za pomocą specjalnych środków czyszczących do piekarników lub domowymi sposobami, takimi jak pasta z sody oczyszczonej.

Czy parowy piekarnik wymaga specjalnej metody czyszczenia?

Parowe piekarniki zazwyczaj mają funkcję samooczyszczania, ale zawsze należy przestrzegać instrukcji producenta w kwestii konserwacji i czyszczenia.

Czy samooczyszczające piekarniki rzeczywiście nie wymagają czyszczenia?

Piekarniki samooczyszczające znacznie redukują potrzebę ręcznego czyszczenia, ale mogą jednak wymagać sporadycznego usuwania większych resztek jedzenia i tłuszczu.

Paweł Zacharczuk

Paweł Zacharczuk

Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

kontakt

W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.

 

5/5 - (12 votes)
Opinie o rankingach