Zaznacz stronę

Jak i czym odkamienić czajnik?

Artykuły

Aktualizacja: 24 października.2023 r.

Biały, nieestetyczny nalot w czajniku to zmora wielu gospodarstw domowych, wpływa on nie tylko na wygląd czajnika ale i na smak wody. Na sklepowych półkach można znaleźć gotowe preparaty do odkamieniania, warto jednak na początku sięgnąć po domowe sposoby wykorzystujące choćby kwasek cytrynowy, ocet czy też coca-colę. W dłuższej perspektywie warto przemyśleć stosowanie przefiltrowanej wody co zapobiegnie osadzaniu się kamienia. Zobacz jak krok po kroku odkamienić czajnik.

Jak i czym odkamienić czajnik?

Czym jest osadzający się kamień?

Każdy użytkownik czajnika niezależnie od tego czy jest to czajnik elektryczny czy tradycyjny z czasem zaczyna zmagać się z problemem osadzającego się kamienia. Zanim poznamy sposoby na jego usunięcie warto wiedzieć czym tak naprawdę jest owy kamień. Kamień to potoczna nazwa kremowego osadu osadzającego się na ściankach i elementach grzewczych czajnika, osad ten utworzony jest przez wytrącające się z wody pod wpływem gotowania jony wapnia i magnezu tworzące związki chemiczne w postaci węglanów. Zasada jest bardzo prosta im twardsza woda, a więc im więcej w niej składników mineralnych tym więcej osadzającego się kamienia. 
 

Dlaczego warto regularnie odkamieniać czajnik?

Odpowiedzi na pytanie dlaczego warto regularnie czyścić czajnik i na bieżąco usuwać osadzający się kamień jest kilka. Pierwszym aspektem, który bierzemy pod uwagę jest wygląd urządzenia, zakamieniony czajnik nie wygląda estetycznie, a niewielkie fragmenty kamienia unoszące się w kawie czy herbacie sprawią, że nie będziemy spożywać napoju z przyjemnością. Kolejną istotną sprawą jest żywotność urządzenia, należy mieć na uwadze, że osadzający się kamień z czasem niszczy sprzęt i elementy grzewcze, to z kolei spowoduje, że czajnik będzie trzeba wymienić narażając się na niepotrzebne koszty. 
Wytrącające się z wody węglany, choć nie są szkodliwe dla zdrowia, wpływają również na smak wody a tym samym powodują nieprzyjemny posmak kawy czy też herbaty. Wszystko to sprawia, że warto dbać o regularne odkamienianie sprzętu.
 

Jak usunąć kamień w czajniku?

Osadzający się kamień choć uporczywy to na szczęście łatwy do rozwiązania problem. W tym celu dysponujemy całym arsenałem rozwiązań, od gotowych dostępnych na rynku preparatów przeznaczonych do usuwania kamienia po domowe sposoby z wykorzystaniem produktów, które znajdziemy w każdej kuchni a więc na przykład cytryny, octu czy obierek z ziemniaków.
To, które rozwiązanie będzie dla Nas najlepsze zależy w dużej mierze od tego jak duży jest problem, jeśli kamienia jest niewiele wystarczą domowe preparaty jeśli jednak warstwa kamienia jest solidna łagodne środki mogą nie sprostać zadaniu.
Należy pamiętać, że dostępne na rynku gotowe preparaty to często silne środki chemiczne i i podczas ich stosowania trzeba zachować ostrożność, opary, które powstają w trakcie działania preparatu mogą być drażniące dla układu oddechowego i skóry. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. 
 

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Najbardziej popularnym domowym sposobem na pozbycie się kamienia jest zastosowanie kwasku cytrynowego. W tym celu należy wsypać do czajnika małe opakowanie kwasku cytrynowego lub około 5 łyżek specyfiku, jeśli mamy opakowanie o dużej pojemności. Wodę z kwaskiem gotujemy, pozostawiamy na kilka godzin, jeśli mamy taką możliwość, a następnie wylewamy. Po zastosowaniu kwasku cytrynowego czajnik należy kilkukrotnie przegotować czystą wodą aby pozbyć się resztek roztworu. 

 

Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną?

Kolejnym specyfikiem do walki z uporczywym kamieniem jest soda oczyszczona. 2 łyżki produktu należy wymieszać z niewielką ilością wody i tak przygotowany roztwór wlać do czajnika. Po upływie około godziny miksturę można wylać a czajnik przegotować kilkukrotnie czystą wodą. Soda nie jest groźna dla zdrowia, jednak dla wielu osób jej smak i zapach nie są przyjemne, warto więc pozbyć się ewentualnych nieprzyjemnych odczuć.
 

Jak odkamienić czajnik coca-colą?

Miłośnicy brązowej cieczy z pewnością spotkali się z żargonowym określeniem, że coca cola to doskonały odrdzewiacz dzięki zawartości kwasu ortofosforowemu. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że coca-cola to także doskonały środek do usuwania kamienia? Wystarczy wymieszać coca-colę z niewielką ilością wodą w myśl zasady im więcej kamienia tym większa proporcja słodkiego napoju, zagotować, odstawić na około 30 minut i wylać a sam czajnik przepłukać czystą wodą.
 

Jak odkamienić czajnik octem?

Najstarszym domowym sposobem na pozbycie się kamienia, który regularnie stosowały Nasze babcie jest użycie octu. Kluczowe jest zastosowanie odpowiednich proporcji, wodę z octem mieszamy w stosunku 1:1, czyli taką samą objętość wody i octu. Taką mieszaninę gotujemy, pozostawiamy w czajniku na około godzinę a następnie wylewamy. Aby pozbyć się charakterystycznego zapachu octu czajnik dobrze jest przegotować kilkukrotnie czystą wodą. 
 

Jak odkamienić czajnik sokiem z cytryny?

Odkamienianie czajnika za pomocą soku z cytryny jest alternatywą dla kwasku cytrynowego. Jeśli nie mamy pod ręką proszku a dysponujemy cytrynami z łatwością usuniemy niepożądany osad z czajnika, trzeba jednak pamiętać, że ilość potrzebnego soku jest dość duża, i najlepiej wycisnąć kilka cytryn. Sok z cytryny wlewamy do czajnika, dolewamy wodę i razem zagotowujemy. Dla lepszego efektu dobrze jest taką mieszaninę pozostawić na kilka godzin w czajniku, po tym czasie wylać i kilka razy zagotować w czajniku czystą wodę. 
 

Jak odkamienić czajnik obierkami ziemniaków?

Ostatni z domowych sposobów na pozbycie się nieestetycznego kamienia z czajnika dla wielu osób może wydawać się dość zaskakujący i dziwny, polega on bowiem na wykorzystaniu obierków z ziemniaków. Po przygotowaniu obiadu zachowajmy obierki, dużą garść wrzucamy do czajnika, zalewamy wodą i zagotowujemy. Aby osiągnąć odpowiedni efekt taką procedurę dobrze jest powtórzyć dwa-trzy razy a następnie dobrze wypłukać czajnik. 
 

Jak uniknąć gromadzenia się kamienia?

Znamy już sposoby na skuteczne pozbycie się kamienia z czajnika, pozostaje jednak pytanie co zrobić aby kamień nie powracał i czy jest to w ogóle możliwe? Winowajcą osadzającego się kamienia jest twarda woda, wszelkie metody jej “zmiękczenia” będą więc niwelować biały osad. W tym celu do przygotowywania napojów możemy używać wody przefiltrowanej w dzbanku, zamontować filtr pod kranem lub założyć centralny zmiękczacz wody. Dwa ostatnie rozwiązania mają jednak pewną wadę, są z pewnością droższe niż filtrowanie wody w dzbanku, choć w dłuższej perspektywie mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem. 

Najczęściej zadawane pytania o odkamienianie czajnika:

Jakie są objawy kamienia w czajniku?

Objawy kamienia w czajniku to głównie białe lub żółtawe osady na ściankach i dnie czajnika, spowodowane nagromadzeniem wapnia i magnezu. Kamień może także wpływać na smak i zapach wody oraz zmniejszać efektywność działania czajnika, co może prowadzić do zwiększenia czasu gotowania wody i zużycia energii.

Czy odkamienianie czajnika jest konieczne?

Tak, regularne odkamienianie czajnika jest konieczne, aby zapewnić jego prawidłowe działanie, wydłużyć żywotność urządzenia, oraz aby uniknąć negatywnego wpływu kamienia na smak wody.

Jak często powinienem odkamieniać czajnik?

Częstotliwość odkamieniania zależy od twardości wody w danym regionie. Przy użyciu wody twardej czajnik powinien być odkamieniany co najmniej raz w miesiącu, w przypadku wody miękkiej – raz na trzy miesiące.

Czy odkamienianie czajnika jest bezpieczne dla zdrowia?

Tak, odkamienianie czajnika jest bezpieczne, pod warunkiem dokładnego wypłukania urządzenia po użyciu środków do odkamieniania, aby usunąć wszelkie resztki substancji chemicznych.

Czy odkamienianie czajnika może uszkodzić urządzenie?

Nie, prawidłowo przeprowadzone odkamienianie nie powinno uszkodzić czajnika. Wręcz przeciwnie, regularne odkamienianie może wydłużyć żywotność urządzenia. Należy jednak zawsze postępować zgodnie z instrukcją producenta czajnika.

Paweł Zacharczuk

Paweł Zacharczuk

Redaktor naczelny Expertrankingowy.pl

Redaktor i ekspert od sprzętów AGD/RTV z 6 letnim doświadczeniem zdobytym w największych sklepach AGD/RTV. Każdego dnia tworze, aktualizuje rankingi sprzętów ze swoim zespołem, które mają pomagać ludziom w wyborze najlepszych sprzętów do ich mieszkań, domów. Jeśli masz jakieś pytania związane z rankingiem lub innymi sprawami to możesz do mnie napisać:

kontakt

W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne, które prowadzą do zewnętrznych stron. Za zakup z naszych linków lub kliknięcie w nasze linki i przejście do sklepów otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne, które pozwala nam rozwijać nasz serwis.

 

5/5 - (35 votes)
Opinie o rankingach