
Na pierwszym miejscu rankingu monitorów jest Dell UltraSharp U2725QE: 27-calowy monitor 4K IPS Black z Thunderbolt 4, który jednym kablem obsługuje laptopa i zastępuje stację dokującą. Jeśli jednak grasz, lepszym wyborem będzie MSI MAG 272QPW z panelem QD-OLED i 280 Hz, a przy niskim budżecie AOC Q27G42XNE, który za ok. 526 zł oferuje QHD 180 Hz. To ranking ogólny, więc zebraliśmy modele do różnych zastosowań: pracy i grafiki, grania na OLED, uniwersalnego biurka z grą wieczorem oraz dwóch tanich wariantów. Oceniliśmy je według jakości obrazu, wyposażenia, ergonomii i opłacalności, a nie samej liczby herców. Ceny dotyczą listopada 2026. Czytaj ranking z uwzględnieniem swojego zastosowania. Wysoka ocena Della nie znaczy, że będzie najlepszy w grach, a niższa ocena Samsunga nie czyni go złym do biura. Każda pozycja ma opisane kompromisy, a poradnik pod spodem pomoże zdecydować, czy potrzebujesz 4K, OLED czy tańszego QHD.
Przejdź do rankinguSzybki wybór
Najlepsze monitory w 2026 – TOP 6
| Model | Ocena | Matryca i rozdzielczość | Odświeżanie |
|---|---|---|---|
| 1. Monitor Dell UltraSharp U2725QE 27" | 9.7 | IPS Black, 4K (3840×2160) | 120 Hz |
| 2. Monitor MSI MAG 272QPW QD-OLED X28 26,5" | 9.0 | QD-OLED, QHD (2560×1440) | 280 Hz |
| 3. Monitor iiyama G-Master GB3295QSU-B1 32" | 8.6 | Fast VA, QHD (2560×1440) | 240 Hz |
| 4. Monitor AOC Q27G42XNE 27" | 8.3 | Fast VA, QHD (2560×1440) | 180 Hz |
| 5. Monitor Samsung ViewFinity S70D 27" | 8.0 | IPS, 4K (3840×2160) | 60 Hz |
| 6. Monitor Philips Evnia 27M2C5501 27" | 7.6 | Zakrzywiony VA, QHD (2560×1440) | 180 Hz |
-
Monitor Dell UltraSharp U2725QE 27"
- Matryca i rozdzielczość
- IPS Black, 4K (3840×2160)
- Odświeżanie
- 120 Hz
- Złącza i ergonomia
- Thunderbolt 4, Ethernet 2,5G, regulacja wysokości i pivot
Zalety
- Ostry obraz 4K na 27 calach i dobry kontrast jak na IPS, z matową powłoką bez ziarnistości
- Thunderbolt 4 z ładowaniem laptopa, Ethernet 2,5G i przełączanie klawiatury i myszy między dwoma komputerami
- Pełna ergonomia: wysokość do 150 mm, pochył, obrót i pivot
- Od ok. 2699 zł (XI 2026) w 37 sklepach, co przy tym wyposażeniu zastępuje osobną stację dokującą
Wady
- Wada: Słaba równomierność podświetlenia (na brzegach jasność spada nawet do 15%) i wolna matryca z overshootem, więc do szybkich gier się nie nadaje
- Wada: Wysoka cena, a HDR 600 z 8 strefami daje tylko skromny efekt
Werdykt: Najlepszy wybór dla osoby, która pracuje z tekstem, arkuszami i grafiką, a laptop ma podłączać jednym kablem. Od ok. 2699 zł (XI 2026) to najdroższy model w zestawieniu, ale jedyny, który realnie zastępuje stację dokującą.
-
Najlepszy do grania Wróć do tabeli
Monitor MSI MAG 272QPW QD-OLED X28 26,5"
- Matryca i rozdzielczość
- QD-OLED, QHD (2560×1440)
- Odświeżanie
- 280 Hz
- Złącza i ergonomia
- DP 1.4a, 2x HDMI 2.1, USB-C 15 W bez huba, wysokość 0-110 mm
Zalety
- Czerń i kontrast OLED oraz czas reakcji 0,03 ms GtG dają obraz, którego LCD nie dogonią
- Szeroka gama barw (99% DCI-P3) i certyfikat ClearMR 15000 dla wyraźnego obrazu w ruchu
- Dwa porty HDMI 2.1 z trybem konsolowym i VRR, pasywne chłodzenie bez wentylatora
- Od ok. 1999 zł (XI 2026), 3 lata gwarancji obejmującej wypalenie panelu
Wady
- Wada: Jasność w SDR to ok. 250 nitów, więc w mocno nasłonecznionym pokoju obraz traci siłę
- Wada: USB-C przekazuje tylko 15 W i nie ma huba USB, więc laptopa nie naładuje, a przy pracy hybrydowej brakuje portów
Werdykt: Dla gracza, który chce czerni OLED i 280 Hz w rozsądnym rozmiarze biurkowym. Od ok. 1999 zł (XI 2026) to panel tej klasy z gwarancją obejmującą wypalenie, pod warunkiem że nie oczekujesz od niego roli stacji dokującej.
-
Uniwersalny 32 cale Wróć do tabeli
Monitor iiyama G-Master GB3295QSU-B1 32"
- Matryca i rozdzielczość
- Fast VA, QHD (2560×1440)
- Odświeżanie
- 240 Hz
- Złącza i ergonomia
- 2x USB-C z Power Delivery, hub USB 3.2, 2x HDMI 2.1, wysokość 150 mm
Zalety
- Duża przekątna 31,5 cala i 240 Hz w QHD w cenie zbliżonej do mniejszych modeli
- Dwa porty USB-C z zasilaniem, cztery porty USB 3.2 Gen1 i HDMI 2.1, więc jeden kabel obsłuży laptopa
- Regulacja wysokości do 150 mm i obrót, wbudowane głośniki 2×5 W
- Od ok. 1058 zł (XI 2026) w 45 sklepach, w sklepie x-kom 4,3/5 z 4 opinii
Wady
- Wada: Matryca VA może smużyć na ciemnych przejściach, a producent nie podaje mocy USB-C ani pokrycia barw
- Wada: Brak pivotu i na 32 calach QHD ma niższe zagęszczenie pikseli (ok. 93 ppi), więc tekst jest mniej ostry niż na 27-calowym 4K
Werdykt: Rozsądny wybór do biurka, przy którym gra się wieczorem, a pracuje w ciągu dnia. Od ok. 1058 zł (XI 2026) daje komplet złączy z USB-C i hubem, jakiego nie ma żaden z tańszych modeli w zestawieniu.
-
Najtańszy QHD Wróć do tabeli
Monitor AOC Q27G42XNE 27"
- Matryca i rozdzielczość
- Fast VA, QHD (2560×1440)
- Odświeżanie
- 180 Hz
- Złącza i ergonomia
- DP 1.4, 2x HDMI 2.0, tylko pochył stopki
Zalety
- QHD 180 Hz na 27 calach od ok. 526 zł (XI 2026) w 47 sklepach, czyli najtańszy sposób na ostry obraz i płynną grę
- Głęboka czerń i wysoki kontrast VA (5000:1), pokrycie DCI-P3 ok. 93% wg producenta
- Matryca bez migotania, dobra dla oczu przy długich sesjach
- Szybki czas reakcji (1 ms GtG) bez dopłaty do Fast IPS
Wady
- Wada: Stopka tylko z pochyłem, bez regulacji wysokości, więc często potrzebny jest uchwyt VESA
- Wada: Węższe kąty widzenia VA, brak USB-C i skromny HDR10, głośniki 2×2 W są tylko awaryjne
Werdykt: Najlepszy kompromis przy budżecie poniżej 600 zł: od ok. 526 zł (XI 2026) dostajesz QHD i 180 Hz. Uważaj na podobnie nazwany wariant z literą E zamiast NE, który ma matrycę Fast IPS.
-
Tani monitor 4K Wróć do tabeli
Monitor Samsung ViewFinity S70D 27"
- Matryca i rozdzielczość
- IPS, 4K (3840×2160)
- Odświeżanie
- 60 Hz
- Złącza i ergonomia
- DP, HDMI, tylko pochył stopki, brak USB-C
Zalety
- Ostry tekst: 4K na 27 calach (ok. 163 ppi) od ok. 738 zł (XI 2026) w 41 sklepach
- Matryca IPS z szerokimi kątami widzenia i jasnością 350 nitów
- Tryby bez migotania i z ograniczeniem światła niebieskiego, stopka montowana bez narzędzi
Wady
- Wada: Tylko 60 Hz i 5 ms, więc do dynamicznych gier się nie nadaje
- Wada: Brak USB-C, huba USB i głośników, a stopka pozwala wyłącznie na pochylenie
Werdykt: Dobry wybór do biura i do pracy z dokumentami, jeśli liczy się ostrość obrazu, a nie wyposażenie. Od ok. 738 zł (XI 2026) to najtańsze 4K w zestawieniu.
-
Zakrzywiony budżetowiec Wróć do tabeli
Monitor Philips Evnia 27M2C5501 27"
- Matryca i rozdzielczość
- Zakrzywiony VA, QHD (2560×1440)
- Odświeżanie
- 180 Hz
- Złącza i ergonomia
- DP 1.4, 2x HDMI 2.0, regulacja wysokości, bez USB-C
Zalety
- QHD 180 Hz (1 ms) na zakrzywionej matrycy VA od ok. 648 zł (XI 2026) w 45 sklepach
- Wysoki kontrast VA (5000:1) i matryca bez migotania
- Regulacja wysokości i pochylenia, czego brakuje wielu tańszym konkurentom
Wady
- Wada: Przy tych samych 180 Hz i QHD kosztuje więcej niż AOC z miejsca 4, a zakrzywienie nie każdemu odpowiada
- Wada: Brak USB-C, niska jasność (300 cd/m2), HDR10 tylko deklaratywny i brak obrotu oraz pivotu
Werdykt: Ma sens dla kogoś, kto lubi zakrzywienie i chce wysokości regulowanej bez dopłaty. Od ok. 648 zł (XI 2026) jest o ok. 120 zł droższy od AOC o tych samych parametrach QHD 180 Hz, więc dopłacasz głównie za regulację wysokości i zakrzywienie.
Który monitor dla kogo?
- Dla pracy z laptopem i grafiki Thunderbolt 4, Ethernet i pełna regulacja stopki. Najwięcej wygody w biurze, ale nie do szybkich gier.
- Dla graczy, którzy chcą OLED Czerń, 280 Hz i czas reakcji 0,03 ms. Port USB-C ma tylko 15 W, więc na laptopie się nie sprawdzi.
- Dla biurka do pracy i grania Duży ekran 32 cale z 240 Hz oraz USB-C i hubem. Nie jest tak ostry jak 4K, ale oferuje najwięcej złączy w tej cenie.
- Dla osób z małym budżetem QHD 180 Hz z wysokim kontrastem VA za ok. 526–648 zł. AOC jest tańszy i prostszy, Philips ma regulację wysokości i zakrzywienie.
- Dla osób, które liczą ostrość tekstu 4K na 27 calach, w Samsungu za ok. 738 zł w wersji biurowej, w Dellu z pełnym wyposażeniem.
Największy kompromis w tym zestawieniu dotyczy tego, że żaden model nie wygrywa jednocześnie w pracy i w grach. Dell jest najlepszy do pracy, a MSI do grania, lecz oba mają wyraźne ograniczenia poza swoją rolą. Jeśli potrzebujesz jednego monitora do obu zadań, iiyama z miejsca 3 jest najrozsądniejszym wyborem, a jeśli masz niski budżet, AOC z miejsca 4 oferuje najwięcej za najmniej.
Jak powstał ten ranking?
Ranking porównuje sześć monitorów dostępnych w polskich sklepach w listopadzie 2026. Dane techniczne pochodzą od producentów, z kart produktów w sklepach w Polsce oraz z niezależnych testów, a sprzeczne informacje sprawdzaliśmy w specyfikacji producenta. Informacji niepotwierdzonych nie podajemy.
- jakość obrazu: matryca, kontrast, kolory, jasność (30%)
- wyposażenie i złącza: USB-C, hub, Ethernet, regulacja stopki (25%)
- przydatność do zastosowania: praca, granie, budżet (20%)
- opłacalność względem ceny z listopada 2026 (15%)
- opinie kupujących ze sklepów i znane wady (10%)
Oceny nie mierzą jednej cechy, tylko dopasowanie do zastosowania i cenę. Ceny to najniższe oferty w polskich sklepach z listopada 2026 i mogą się zmienić.
Jak wybrać monitor? Poradnik
Monitor to element zestawu, na który patrzy się najdłużej, a mimo to często kupuje się go po jednej liczbie w tytule oferty: Hz albo cale. Tymczasem to zestaw cech decyduje, czy po ośmiu godzinach przy biurku oczy są zmęczone, czy tekst jest ostry i czy laptop da się podłączyć jednym kablem. Poniżej zebrano wiedzę potrzebną, by wybrać monitor świadomie, bez przepłacania za parametry, których nie wykorzystasz.
Do czego ma służyć monitor, zanim spojrzysz na parametry?
Pierwsze pytanie brzmi: co robisz na ekranie przez większość czasu. Osoba, która spędza dzień w arkuszach, dokumentach i poczcie, potrzebuje ostrego tekstu, wygodnej pozycji i dobrego złącza do laptopa. Częstotliwość odświeżania ma dla niej znaczenie marginalne. Gracz odwrotnie: płynność i czas reakcji są ważniejsze od ergonomii, a rozdzielczość powinna być dopasowana do tego, co potrafi jego karta graficzna.
Największy błąd to kupowanie monitora do wszystkiego z założeniem, że drogi znaczy uniwersalny. Najlepszy w zestawieniu model do pracy, Dell UltraSharp U2725QE, jest słabym wyborem do szybkich gier, bo ma wolniejszą matrycę i zauważalny overshoot przy overdrive. Z kolei OLED do grania, MSI MAG 272QPW, nie naładuje laptopa, bo jego port USB-C daje tylko 15 W. Każdy z tych modeli jest świetny w swojej roli i przeciętny poza nią.
Jeśli korzystasz z komputera po równo do pracy i do rozrywki, rozsądniej celować w model pośredni, taki jak 32-calowy iiyama z miejsca 3, który ma i szybką matrycę, i porty USB-C z zasilaniem. Jeżeli budżet jest mocno ograniczony, zdecyduj, co jest priorytetem: ostrość (4K 60 Hz) czy płynność (QHD 180 Hz). Ten wybór oszczędzi ci większości dalszych dylematów.
Rozdzielczość i przekątna: 27 cali w QHD czy 4K?
O ostrości obrazu decyduje zagęszczenie pikseli, nie sama rozdzielczość. Przy 27 calach QHD (2560×1440) daje ok. 109 pikseli na cal, a 4K ok. 163. Przy 32 calach QHD spada do ok. 93 ppi, co przy normalnym dystansie pracy oznacza widoczną ziarnistość drobnego tekstu. Dlatego 32-calowy monitor QHD to wybór raczej do grania i filmów niż do długiej pracy z dokumentami.
Czy 4K na 27 calach ma sens, zależy od systemu. W macOS skalowanie jest dopracowane i obraz wygląda bardzo dobrze od razu. W Windows trzeba zwykle ustawić skalowanie na 150%, co w nowoczesnych programach działa poprawnie, ale starsze aplikacje potrafią wyglądać nierówno. Z tego powodu część użytkowników pracujących w Windows woli 27-calowe QHD: tekst jest wciąż czytelny, a skalowanie nie jest potrzebne.
W grach 4K wymaga mocnej karty graficznej. Uzyskanie 120 klatek na sekundę w rozdzielczości 3840×2160 to zadanie dla drogich układów, podczas gdy 180 czy 240 klatek w QHD są osiągalne dla karty ze średniej półki. Dlatego dla większości graczy QHD jest rozsądniejszym wyborem niż 4K, a 4K zostaje dla pracy, filmów i gier mniej wymagających.
IPS, VA czy OLED: co naprawdę zmienia matryca?
Matryca IPS ma szerokie kąty widzenia i stabilne kolory, ale jej kontrast wynosi zwykle ok. 1000:1, więc czerń jest raczej ciemnoszara, a w ciemnym pokoju widać poświatę w rogach (tzw. IPS glow). Wariant IPS Black z Della podnosi kontrast, lecz nie zmienia zasady: to nadal LCD z podświetleniem. Dla pracy z kolorem i tekstem to wciąż najbezpieczniejsza technologia.
VA wygrywa kontrastem. Modele takie jak AOC z miejsca 4 deklarują 5000:1, co przekłada się na głębszą czerń w filmach i grach w ciemnych scenach. Cena to węższe kąty widzenia oraz wolniejsze przejścia w ciemnych odcieniach, które przy szybkim ruchu mogą zostawiać smugi. Typ Fast VA te wady ogranicza, lecz nie usuwa całkowicie, o czym warto pamiętać przy 32-calowym iiyama.
OLED, w tym QD-OLED, daje czerń absolutną, praktycznie natychmiastowy czas reakcji i świetny kontrast. Kosztem jest niższa jasność w SDR (w MAG 272QPW to ok. 250 nitów), możliwość wypalenia przy statycznych elementach oraz mniej ostre krawędzie tekstu niż na LCD, wynikające z ułożenia subpikseli. W teście wytrzymałościowym 32-calowego OLED-a, trwającym ponad 3000 godzin, po intensywnym graniu w jedną grę pojawiły się tylko ledwo widoczne ślady, ale przy pracy z nieruchomym interfejsem ryzyko rośnie. Dlatego gwarancja obejmująca wypalenie, jak w modelu MSI, jest realnym argumentem.
Ile herców potrzeba i czy 240 Hz ma sens poza grami?
Przy 60 Hz nowy obraz pojawia się co ok. 16,7 ms, przy 144 Hz co ok. 6,9 ms, a przy 240 Hz co ok. 4,2 ms. Skok z 60 na 144 Hz jest ogromny, widać go nawet przy przesuwaniu kursora po pulpicie. Z 144 na 240 Hz różnica jest wyraźnie subtelniejsza i odczują ją głównie gracze w strzelanki, którzy mają kartę zdolną wygenerować tyle klatek.
Do pracy biurowej 60 Hz w zupełności wystarcza, co potwierdza Samsung ViewFinity z miejsca 5. Jeśli jednak lubisz płynne przewijanie stron i masz do wyboru model 60 Hz i 120 Hz w podobnej cenie, wybierz wyższą wartość. Dell UltraSharp przy 120 Hz pokazuje, że i monitory zorientowane na pracę zaczynają ją oferować.
Najczęstsza pułapka to monitory, które mają wysokie Hz na papierze, ale działają tak tylko po jednym złączu. HDMI 2.0 wystarcza dla 4K przy 60 Hz, a wyższe wartości w 4K wymagają DisplayPort albo HDMI 2.1. Zanim kupisz, sprawdź, czy twoja karta graficzna ma odpowiednie wyjście i czy kabel w zestawie pozwala na pełne parametry.
Złącza, USB-C i ergonomia: nudne parametry, które decydują o codzienności
USB-C w monitorze występuje w trzech odmianach, a opisy sklepów rzadko je rozróżniają. Pierwsza to port tylko do obrazu, druga to port z zasilaniem w ograniczonej mocy, a trzecia to pełny Thunderbolt z zasilaniem laptopa, hubem USB i siecią. MSI z miejsca 2 ma USB-C o mocy 15 W bez huba, więc nada się do przesłania obrazu, lecz nie do ładowania. Dell z miejsca 1 przekazuje tak dużą moc, że zasili typowego laptopa do pracy, a dodatkowo oferuje Ethernet 2,5G i przełączanie klawiatury i myszy między dwoma komputerami.
Ergonomia bywa pomijana, a ma duży wpływ na komfort. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się mniej więcej na wysokości oczu, odległość od oczu to zwykle 50–70 cm. Stopka, która pozwala tylko na pochylenie, jak w AOC i Samsungu, zmusza do podkładania książek pod monitor albo do zakupu uchwytu na standardzie VESA 100×100, który mają wszystkie modele z zestawienia. Pivot, czyli obrót do pionu, przydaje się programistom i osobom piszącym długie dokumenty, a rzadko grającym.
Warto też zwrócić uwagę na wbudowane głośniki. Układy 2×2 W znane z tańszych modeli służą wyłącznie do sygnałów systemowych. Jeśli słuchasz muzyki czy prowadzisz rozmowy, i tak kupisz osobne zestawy lub słuchawki, więc nie dopłacaj za głośniki jako argument zakupowy.
Jasność, HDR i kolor: czego nie mówi opis w sklepie?
Oznaczenie HDR10 na pudełku nie mówi prawie nic. Jest to format sygnału, który monitor potrafi przyjąć, a nie gwarancja dobrego efektu. Realny HDR wymaga dużej jasności szczytowej i lokalnego ściemniania. Dell UltraSharp z 8 strefami i certyfikatem DisplayHDR 600 daje efekt ograniczony, za to OLED z certyfikatem True Black 400 pokazuje HDR pod względem kontrastu lepiej niż wiele jaśniejszych LCD.
Do pracy z kolorem ważne jest pokrycie przestrzeni barw. Dla treści internetowych wystarcza sRGB, do druku potrzebne jest szersze Adobe RGB, a do wideo DCI-P3. Dell w pomiarach uzyskał 100% sRGB, 97% DCI-P3 i 94% Adobe RGB, a MSI deklaruje 99% DCI-P3. Jeśli w ofercie nie ma konkretnego procentu pokrycia, jak w iiyama i Philipsie z zestawienia, nie traktuj monitora jako narzędzia do profesjonalnej pracy z kolorem.
Równomierność podświetlenia jest równie ważna co sama gama. W Dellu na brzegach jasność spada nawet do 15%, co przy retuszu fotografii bywa irytujące, a w codziennej pracy z tekstem jest niewidoczne. To przykład wady, którą widać dopiero w testach, a której sklepowa tabela nie ujawnia.
Czas reakcji, powłoka i mocowanie: szczegóły, o które pytają dopiero po zakupie
Czas reakcji bywa podawany na dwa sposoby. GtG to czas przejścia piksela między odcieniami, MPRT to miara rozmycia ruchu i zwykle jest liczbą wyraźnie niższą, bo liczy się z migotaniem podświetlenia albo wstawianiem czarnych klatek. Dwie wartości 1 ms w specyfikacjach mogą więc znaczyć coś innego. Do pracy biurowej wystarczy 5 ms, jak w Samsungu z miejsca 5, a do grania patrz na GtG i niezależne pomiary, nie na jedną liczbę w tytule.
Powłoka ekranu wpływa na komfort bardziej, niż sugeruje tabela. Matowa rozprasza światło i sprawdza się w pokoju z oknem, błyszcząca daje żywsze kolory, ale odbija lampy i słońce, a półmatowa jest kompromisem. Dla pracy w ciągu dnia matowa powłoka, jak w Dellu, to bezpieczniejszy wybór. Jeśli rozważasz zakrzywiony monitor, pamiętaj, że sens ma on głównie przy dużych przekątnych i formatach 21:9, a na 27 calach to kwestia gustu.
Mocowanie VESA 100×100 mają wszystkie modele z zestawienia, więc stopkę można zastąpić ramieniem biurkowym. To ważne zwłaszcza przy modelach z samym pochyłem, jak AOC i Samsung, bo ramię daje wysokość i obrót, za które fabrycznie trzeba by dopłacić. Przed zakupem ramienia sprawdź jego maksymalne obciążenie i to, czy pasuje do ciężaru monitora.
Wersje złączy warto sprawdzić tak samo jak porty. HDMI 2.1 i DisplayPort 1.4 pozwalają na wysokie odświeżanie w QHD i 4K, natomiast HDMI 2.0 ogranicza 4K do 60 Hz. Kalibracja kolorów to osobny temat: fabryczne profile wystarczą do pracy biurowej, a do fotografii i druku potrzebny jest kolorymetr i zapisany profil ICC.
Ile kosztuje monitor?
Sensowny monitor do biura zaczyna się od ok. 350 zł (XI 2026), a QHD do grania od ok. 550 zł. Środkowa półka, z szybkimi matrycami i dobrą ergonomią, to ok. 700–1200 zł. Powyżej 1200 zł płaci się za 4K IPS, OLED i wyposażenie do pracy z laptopem. Poniższa tabela opisuje cały rynek w Polsce, ceny z listopada 2026.
| Przedział | Co dostajesz | Przykładowe modele |
|---|---|---|
| do ok. 700 zł | 24–27 cali, Full HD IPS albo tani QHD VA lub IPS 165–200 Hz, ergonomia ograniczona do pochyłu | Philips 27E2N1110 (ok. 350 zł), Samsung Odyssey G5 G50F (ok. 550 zł), MSI MAG 275QF E20 (ok. 570 zł), AOC Q27G42XNE (w rankingu: miejsce 4), Philips Evnia 27M2C5501 (w rankingu: miejsce 6) |
| ok. 700–1200 zł | 27 cali QHD Fast IPS 240–320 Hz, duże 32 cale, tani 4K 60 Hz, lepsza ergonomia i USB-C w wybranych modelach | Lenovo Legion 27Q-10 (ok. 800 zł), MSI MAG 274QPF X32 (ok. 850 zł), ASUS TUF VG27AQM5A (ok. 1000 zł), iiyama GB3295QSU-B1 (w rankingu: miejsce 3), Samsung ViewFinity S70D (w rankingu: miejsce 5) |
| ok. 1200–1800 zł | 4K IPS 120–144 Hz do pracy i multimediów, najtańsze OLED QHD 240–280 Hz, monitory dla kreatywnych | Dell Plus S2725QC (ok. 1580 zł), MSI MAG 272QP QD-OLED (ok. 1500 zł), Gigabyte MO27Q2A (ok. 1780 zł), ASUS ProArt PA278CGRV (ok. 1250 zł) |
| od ok. 1900 do 2700 zł | OLED i WOLED nowej generacji z wyższą jasnością, 4K OLED 32 cale, ultrawide 34 cale, monitory z hubem Thunderbolt | ASUS ROG Strix XG27AQDMGR (ok. 1900 zł), ASUS ROG Strix XG27AQWMG (ok. 2400 zł), Dell UltraSharp U2725QE (w rankingu: miejsce 1), MSI MAG 272QPW (w rankingu: miejsce 2) |
Dopłata z ok. 600 do ok. 1000 zł daje przede wszystkim szybsze matryce (240–320 Hz) i lepsze IPS, czyli wyraźnie płynniejszy obraz w grach. Dopłata do 4K w segmencie biurowym to ok. 1200–1600 zł za IPS z dobrą ergonomią. OLED QHD 240 Hz zaczyna się od ok. 1500 zł i daje czerń oraz czas reakcji niedostępne dla LCD, a droższe WOLED i tandem OLED (1900–2400 zł) dokładają wyższą jasność. Nie daje natomiast lepszego tekstu: do pracy z dokumentami droższy OLED nie jest lepszy od 4K IPS za połowę ceny.
Jakiej firmy monitor wybrać?
Rynek monitorów w Polsce jest szeroki, a o marce decyduje bardziej segment cenowy niż jakość w ogóle. Poza sześcioma markami poniżej warto znać Philipsa, który w serii Evnia oferuje budżetowe monitory do grania, także zakrzywione (w rankingu: Evnia 27M2C5501, miejsce 6). Najważniejsze firmy wyglądają tak, z dopiskiem o modelach z zestawienia.
- ASUS – od ok. 1000 zł do premium, najwięcej modeli na rynku, mocna w OLED (ROG Strix), w grach (TUF Gaming) i w sprzęcie dla kreatywnych (ProArt).
- MSI – od ok. 570 do 2600 zł, szeroka oferta QD-OLED i szybkich IPS, popularne serie MAG i MPG (w rankingu: MAG 272QPW, miejsce 2).
- Samsung – od ok. 550 do 1600 zł, tańsze VA i IPS do grania w serii Odyssey, OLED oraz biznesowa linia ViewFinity (w rankingu: ViewFinity S70D, miejsce 5).
- AOC – od ok. 550 zł, duże specyfikacje za niską cenę, mocne serie Q27G4 (w rankingu: Q27G42XNE, miejsce 4).
- Dell – średnia i wysoka półka, serie Plus do domu i biura oraz UltraSharp dla profesjonalistów z pełną ergonomią i hubem USB-C (w rankingu: U2725QE, miejsce 1).
- iiyama – segment średni i budżetowy z naciskiem na grę i bogate wyposażenie w złącza, seria G-Master (w rankingu: G-Master GB3295QSU-B1, miejsce 3).
Marka nie zastępuje czytania specyfikacji, bo w obrębie jednej firmy obok siebie stoją modele z różnymi matrycami i różnym wyposażeniem. Przykładem jest AOC: dwa modele o niemal identycznej nazwie różnią się technologią matrycy, jeden to Fast VA, drugi Fast IPS. Przed zakupem sprawdzaj pełny symbol, nie tylko serię.
Jak wybrać monitor w praktyce? Podsumowanie
Wybór da się sprowadzić do kilku decyzji. Najpierw rola: praca, granie czy obie. Potem przekątna i rozdzielczość dopasowane do siebie (27 cali w 4K do tekstu, 27 cali w QHD do grania, 32 cale tylko jeśli masz miejsce i nie przeszkadza ci niższe zagęszczenie). Następnie matryca: IPS do kolorów i tekstu, VA do kontrastu przy małym budżecie, OLED, jeśli liczy się czerń i masz kontrolę nad wypaleniem.
Dopiero na końcu patrz na liczby marketingowe. Sprawdź realną moc USB-C, wysokość stopki, pokrycie barw podane przez producenta oraz to, czy odświeżanie jest potwierdzone na karcie konkretnego modelu. Jeśli pracujesz zawodowo i masz laptopa, Dell z miejsca 1 oszczędzi ci stacji dokującej. Jeśli grasz, MSI z miejsca 2 da najlepszy obraz, a AOC z miejsca 4 najwięcej za najmniej. Wszystkie ceny w tekście dotyczą listopada 2026 i mogą się zmieniać.
Najczęściej zadawane pytania
Krótkie odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się przy wyborze monitora do domu, biura i do gier.
Czy monitor zakrzywiony ma sens?
Zakrzywienie pomaga głównie przy szerokich ekranach 34 cale i więcej oraz w grach, gdzie zwiększa zanurzenie. Na 27 calach różnica jest niewielka, a przy pracy z liniami prostymi, na przykład w arkuszach i grafice, może przeszkadzać. Jeśli nie masz wyraźnej preferencji, płaski panel jest bezpieczniejszy.
Jak odróżnić Fast IPS od Fast VA w ofercie?
Szukaj w specyfikacji kontrastu: IPS ma zwykle ok. 1000:1, a VA 3000:1 i więcej. Zwróć też uwagę na pełny symbol modelu, bo litera w nazwie bywa jedyną różnicą. Jeśli oferta nie podaje typu matrycy, sprawdź kartę produktu na stronie producenta.
Czy monitor 4K ma sens do grania?
Tylko wtedy, gdy masz mocną kartę graficzną i grasz w tytuły, w których priorytetem jest oprawa, a nie szybkość. Dla większości graczy QHD przy 144–240 Hz jest lepszym kompromisem, bo łatwiej utrzymać wysoką liczbę klatek. Monitor 4K 60 Hz, jak Samsung z miejsca 5, jest bardziej biurowy niż gamingowy.
Jak daleko od monitora siedzieć?
Dla 27-calowego monitora wygodna odległość to zwykle 60–80 cm, dla 32 cali nieco więcej. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości oczu lub trochę niżej. Jeśli musisz pochylać głowę, wysokość stopki jest za niska.
Czy wypalenie OLED grozi przy pracy biurowej?
Ryzyko jest wyższe niż przy samych grach, bo pasek zadań czy okna z dokumentami są statyczne. Pomagają ciemny motyw, ukrywany pasek zadań i włączone funkcje ochronne, takie jak przesuwanie pikseli. Przy takim zastosowaniu rozsądniejszy jest monitor LCD lub OLED z gwarancją obejmującą wypalenie.
Czy wbudowane głośniki monitora wystarczą?
Do dźwięków systemowych tak, do muzyki i filmów raczej nie. Głośniki 2×2 W grają cienko i bez basu, a 2×5 W, jak w iiyama z miejsca 3, są lepsze, ale wciąż dalekie od zewnętrznych kolumn. Jeśli dźwięk ma znaczenie, kup osobne głośniki lub słuchawki.
W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne. Za zakup lub przejście do sklepu z naszych linków otrzymujemy prowizję, która pozwala rozwijać serwis. Nie wpływa to na kolejność w rankingach.





