
Najlepszym laptopem 14 cali w naszym zestawieniu jest Apple MacBook Pro 14 z procesorem M5: ma najjaśniejszy ekran, deklarowane do 24 h pracy i komplet portów. Kosztuje jednak od ok. 8888 zł, więc większości osób bardziej opłaci się Asus Vivobook S 14 z miejsca 2, który za ok. 3289 zł oferuje OLED, 6 rdzeni i 16 GB RAM. Do pracy z możliwością rozbudowy sprawdzi się ThinkPad E14 z miejsca 3. To ranking przekrojowy, więc obok siebie stoją laptopy premium, lekkie ultrabooki, modele biznesowe i jeden konwertowalny 2w1. Oceniliśmy je według jakości ekranu i wykonania, wydajności, baterii i wagi, portów oraz opłacalności względem ceny z listopada 2026. Samo miejsce w tabeli nie wystarczy, bo różnica między najtańszym a najdroższym modelem sięga ok. 5600 zł. Przy konfiguracjach zwróć uwagę, że ten sam symbol modelu bywa sprzedawany z różnym ekranem, pamięcią i dyskiem. W opisach pozycji podajemy dane z najtańszej oferty z listopada 2026, a różnice wariantów zaznaczamy osobno. Czas pracy na baterii to dane producentów, nie nasze pomiary.
Przejdź do rankinguSzybki wybór
Najlepsze laptopy 14 cali w 2026 – TOP 6
| Model | Ocena | Procesor | Ekran |
|---|---|---|---|
| 1. Laptop Apple MacBook Pro 14 M5 16 GB/1 TB | 9.5 | Apple M5 (10 rdzeni CPU, 10 rdzeni GPU) | 14" mini-LED XDR, 3024×1964, 120 Hz |
| 2. Laptop Asus Vivobook S 14 M3407GA Ryzen AI 7 | 8.9 | AMD Ryzen AI 7 445 (6 rdzeni), Radeon 840M | 14" OLED, 1920×1200, 16:10, 60 Hz |
| 3. Laptop Lenovo ThinkPad E14 G7 Ultra 7 | 8.6 | Intel Core Ultra 7 (seria H, np. 255H) | 14" 16:10, matowy IPS (WUXGA 60 Hz lub 2.8K 120 Hz) |
| 4. Laptop Asus Zenbook 14 UM3406GA Ryzen AI 5 | 8.1 | AMD Ryzen AI 5 430 (4 rdzenie), Radeon 840M | 14" OLED, 1920×1200, 16:10, 60 Hz |
| 5. Laptop Lenovo Yoga 7 2-in-1 14ILL10 Ultra 5 | 7.8 | Intel Core Ultra 5 226V (8 rdzeni), Arc 130V | 14" dotykowy 16:10, obrót 360° (IPS lub OLED zależnie od wariantu) |
| 6. Laptop HP EliteBook 840 G11 Ultra 7 | 7.5 | Intel Core Ultra 7 (155U lub 155H zależnie od wariantu) | 14" IPS 16:10, matowy, 1920×1200, 60 Hz |
-
Laptop Apple MacBook Pro 14 M5 16 GB/1 TB
- Procesor
- Apple M5 (10 rdzeni CPU, 10 rdzeni GPU)
- Ekran
- 14" mini-LED XDR, 3024×1964, 120 Hz
- RAM i dysk (najtańsza oferta)
- 16 GB pamięci zunifikowanej, SSD 1 TB
Zalety
- Ekran mini-LED o jasności do 1000 nitów ciągłej i 1600 nitów w HDR (dane Apple), wyraźnie jaśniejszy niż panele 300–400 nitów w większości pozostałych modeli
- Czas pracy do 24 h odtwarzania wideo wg Apple przy baterii 72,4 Wh, czyli najlepszy deklarowany wynik w zestawieniu
- Komplet portów bez przejściówek: 3x Thunderbolt 4, HDMI, czytnik SDXC, MagSafe 3 i jack 3,5 mm
- Płynny ekran 120 Hz, który widać przy przewijaniu stron i arkuszy
Wady
- Wada: Najcięższy w zestawieniu (1,55 kg) i najdroższy, a pamięci RAM ani dysku nie da się rozbudować
- Wada: Działa pod macOS, więc programy dostępne tylko na Windows trzeba zastąpić odpowiednikami
Werdykt: Najlepszy laptop 14 cali w tym zestawieniu, jeśli macOS wystarcza, a budżet sięga ok. 8888 zł (XI 2026). Pod względem opłacalności ustępuje modelom z miejsc 2 i 3, które kosztują o ponad 3000 zł mniej.
-
Najlepsza opłacalność Wróć do tabeli
Laptop Asus Vivobook S 14 M3407GA Ryzen AI 7
- Procesor
- AMD Ryzen AI 7 445 (6 rdzeni), Radeon 840M
- Ekran
- 14" OLED, 1920×1200, 16:10, 60 Hz
- RAM i dysk (najtańsza oferta)
- 16 GB, SSD 512 GB
Zalety
- Sześć rdzeni i 12 wątków (do 4,6 GHz), czyli o dwa rdzenie więcej niż w Zenbooku z miejsca 4 i najmocniejszy procesor z modeli do 4000 zł w tym zestawieniu
- Ekran OLED 16:10 w cenie od ok. 3289 zł (XI 2026), najniższej w całym rankingu
- Waga 1,4 kg i bateria 70 Wh, ładowanie przez USB-C (zasilacz 68 W)
- HDMI 2.1 i USB-C z DisplayPort, więc podłączenie monitora nie wymaga przejściówek
Wady
- Wada: Ekran 60 Hz z błyszczącą powłoką i jasnością ok. 300 nitów w opisanym wariancie, więc w jasnym pomieszczeniu odbija światło
- Wada: Pamięć RAM jest przylutowana, a grafika zintegrowana, więc konfiguracji nie rozbudujesz i nie zagrasz w nowe gry
Werdykt: Najrozsądniejszy zakup dla większości osób: OLED, 6 rdzeni i 16 GB RAM za ok. 3289 zł (XI 2026), w 11 sklepach. Liczba portów USB bywa inna w różnych wariantach, więc sprawdź ją w ofercie.
-
Najlepszy do pracy Wróć do tabeli
Laptop Lenovo ThinkPad E14 G7 Ultra 7
- Procesor
- Intel Core Ultra 7 (seria H, np. 255H)
- Ekran
- 14" 16:10, matowy IPS (WUXGA 60 Hz lub 2.8K 120 Hz)
- RAM i dysk (najtańsza oferta)
- 32 GB, SSD 512 GB
Zalety
- Rozbudowa: pamięć w gniazdach SO-DIMM i dwa sloty M.2, czego nie ma w modelach z lutowaną pamięcią
- Matowy ekran 16:10, w wariancie 2.8K z odświeżaniem 120 Hz
- Thunderbolt 4, USB4, HDMI 2.1, Windows 11 Pro, czytnik linii papilarnych i kamera IR
- W najtańszej ofercie od ok. 5599 zł (XI 2026) już z 32 GB RAM, w 20 sklepach
Wady
- Wada: Brak czytnika kart pamięci, a jasność w pomiarach wersji 2.8K wyszła poniżej deklaracji
- Wada: W tańszym wariancie WUXGA ekran ma tylko ok. 300 nitów i około 45% gamutu, więc do pracy z kolorem się nie nadaje
Werdykt: Dobry wybór do biura i do kilku lat pracy z możliwością dołożenia pamięci i dysku. Od ok. 5599 zł (XI 2026) kosztuje wyraźnie więcej niż modele ASUS, więc opłaca się, jeśli rozbudowa i system Pro mają dla ciebie znaczenie.
-
Najlżejszy ultrabook Wróć do tabeli
Laptop Asus Zenbook 14 UM3406GA Ryzen AI 5
- Procesor
- AMD Ryzen AI 5 430 (4 rdzenie), Radeon 840M
- Ekran
- 14" OLED, 1920×1200, 16:10, 60 Hz
- RAM i dysk (najtańsza oferta)
- 16 GB, SSD 512 GB
Zalety
- Najmniejsza waga w zestawieniu: 1,2 kg przy baterii 75 Wh, największej poza MacBookiem
- Ekran OLED 16:10 z intensywnymi kolorami i głęboką czernią
- Port USB4 (40 Gb/s) z ładowaniem oraz HDMI w obudowie ultrabooka
- Cena od ok. 3399 zł (XI 2026) w 15 sklepach, najlepsza dostępność w zestawieniu
Wady
- Wada: Tylko cztery rdzenie, ekran 60 Hz i błyszcząca matryca podatna na odbicia
- Wada: Kosztuje o ok. 110 zł więcej niż Vivobook S 14 z miejsca 2, który ma mocniejszy procesor
Werdykt: Wybierz go, gdy liczy się każdy gram w plecaku: od ok. 3399 zł (XI 2026) to najlżejszy laptop w rankingu. Poza wagą Vivobook z miejsca 2 daje więcej za podobne pieniądze.
-
Najlepszy 2w1 Wróć do tabeli
Laptop Lenovo Yoga 7 2-in-1 14ILL10 Ultra 5
- Procesor
- Intel Core Ultra 5 226V (8 rdzeni), Arc 130V
- Ekran
- 14" dotykowy 16:10, obrót 360° (IPS lub OLED zależnie od wariantu)
- RAM i dysk (najtańsza oferta)
- 16 GB, SSD 1 TB
Zalety
- Ekran dotykowy z zawiasem 360°, który działa jako tablet do notatek i czytania
- Do 31 h odtwarzania wideo wg Lenovo przy baterii 70 Wh, a procesor Lunar Lake jest energooszczędny
- Dwa porty Thunderbolt 4, USB-A, HDMI, czytnik microSD i Wi-Fi 7
- Waga od 1,38 kg w wersji z OLED, a w ofercie za ok. 4399 zł (XI 2026) dysk ma 1 TB
Wady
- Wada: Pamięć RAM jest przylutowana, dysk ma jeden slot M.2 w krótkim formacie 2242, a HDMI to tylko wersja 1.4b
- Wada: Rodzaj ekranu zależy od wariantu (IPS 300 nitów lub OLED), więc przed zakupem sprawdź kartę konkretnej oferty
Werdykt: Ma sens, jeśli naprawdę używasz dotyku i trybu tabletu; za ok. 4399 zł (XI 2026) płacisz głównie za konstrukcję 2w1 i długi czas pracy. Do samego pisania i arkuszy tańszy Vivobook z miejsca 2 jest lepszą ofertą.
-
Biznes premium Wróć do tabeli
Laptop HP EliteBook 840 G11 Ultra 7
- Procesor
- Intel Core Ultra 7 (155U lub 155H zależnie od wariantu)
- Ekran
- 14" IPS 16:10, matowy, 1920×1200, 60 Hz
- RAM i dysk (najtańsza oferta)
- 16 GB, SSD 512 GB
Zalety
- Metalowa obudowa o wadze 1,41 kg, klawiatura odporna na zalanie i kamera 5 MP z osłoną
- Dwa porty Thunderbolt 4, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E oraz Windows 11 Pro
- Czytnik linii papilarnych i pamięć w standardzie SO-DIMM
- Cena od ok. 5848 zł (XI 2026) w 14 sklepach
Wady
- Wada: Bateria tylko 56 Wh, najmniejsza w zestawieniu, i jeden slot M.2 na dysk
- Wada: W teście jednego z wariantów panel bazowy pokrył około 53% sRGB, więc kolory są przeciętne
Werdykt: Rozsądny dla firm, które cenią wykonanie i funkcje zarządzania, ale za ok. 5848 zł (XI 2026) kosztuje więcej niż ThinkPad z miejsca 3, który ma większą baterię i rozbudowę. Dla użytkownika indywidualnego to najmniej opłacalna pozycja.
Który laptop dla kogo?
- Dla osób, które liczą na najlepszy ekran i długą pracę Mini-LED 120 Hz, do 24 h wideo wg Apple i komplet portów. Cena od ok. 8888 zł i system macOS ograniczają krąg odbiorców.
- Dla studenta i do domu przy rozsądnym budżecie OLED, 16 GB RAM i 512 GB dysku za ok. 3289–3399 zł. Vivobook ma mocniejszy procesor, Zenbook jest o 200 g lżejszy.
- Dla biura i firm Windows Pro, Thunderbolt 4 i solidna obudowa. ThinkPad pozwala na rozbudowę pamięci i dysków, EliteBook ma kamerę 5 MP i kosztuje więcej.
- Dla osób, które notują i rysują Ekran dotykowy z obrotem 360° i bateria 70 Wh. Sprawdź wariant ekranu, bo IPS i OLED to różne doznania.
- Dla tych, którzy dużo podróżują Zenbook waży 1,2 kg, a MacBook jest najcięższy (1,55 kg), ale ma najdłuższą deklarowaną pracę i komplet portów.
Największym kompromisem w tym zestawieniu jest różnica między ceną a wartością. MacBook Pro 14 z miejsca 1 ma najlepszy ekran i najdłuższą deklarowaną pracę, ale kosztuje o ponad 3000 zł więcej niż ThinkPad z miejsca 3 i o ponad 5500 zł więcej niż Vivobook z miejsca 2. Dla większości osób to właśnie ASUS za ok. 3289 zł jest najlepszym zakupem, a MacBook jest wyborem dla tych, którzy wykorzystają jego ekran i ekosystem.
Jak powstał ten ranking?
Ranking porównuje sześć laptopów 14 cali dostępnych w polskich sklepach w listopadzie 2026. Dane techniczne pochodzą od producentów, z kart produktów w sklepach w Polsce oraz z niezależnych pomiarów ekranów i baterii. Gdy konfiguracje różnią się między wariantami, opisujemy je ostrożnie lub pomijamy, a czasy pracy baterii podajemy jako dane producentów.
- ekran i wykonanie: matryca, jasność, odświeżanie, obudowa (25%)
- wydajność procesora i pamięć: liczba rdzeni, RAM, dysk (20%)
- bateria i waga: pojemność, deklaracje producenta, masa (15%)
- porty i możliwość rozbudowy: Thunderbolt, HDMI, sloty RAM i M.2 (15%)
- opłacalność względem ceny z listopada 2026 (25%)
Oceny nie są średnią arytmetyczną, ponieważ ważymy dopasowanie do zastosowania i cenę. Ceny to najniższe oferty w polskich sklepach z listopada 2026 i mogą się zmienić, a data weryfikacji danych to listopad 2026.
Jak wybrać laptop 14 cali? Poradnik
Laptop 14 cali to rozmiar, przy którym najmniej się traci. Ekran pomieści dwa okna obok siebie, a całość nadal mieści się w plecaku bez poczucia, że nosisz cegłę. Kłopot zaczyna się dalej, bo pod hasłem „14 cali” sprzedaje się urządzenia za 3300 zł i za 9000 zł, z ekranami o jasności 300 i 1000 nitów, z pamięcią wymienialną i z taką, która jest przylutowana na stałe. Poniżej wyjaśniamy, które różnice mają znaczenie w codziennej pracy, a które są tylko kolejnym wierszem w specyfikacji. Ceny to najniższe oferty w polskich sklepach z listopada 2026.
Dlaczego 14 cali, a nie 13 albo 15,6?
Przekątna wpływa na trzy rzeczy naraz: wagę, szerokość korpusu i ilość treści widocznej na ekranie. Modele z naszego zestawienia ważą od 1,2 do 1,55 kg, więc od najlżejszego do najcięższego jest 350 g różnicy. Laptopy 15,6 cala zwykle są zauważalnie cięższe i szersze o kilka centymetrów, co czuć dopiero po kilku tygodniach dojazdów, gdy plecak z zasilaczem i myszką przestaje być obojętny dla ramienia.
Drugą sprawą są proporcje. Ekrany 16:10 o rozdzielczości 1920×1200 dają o 120 pikseli więcej w pionie niż Full HD 16:9, czyli około 11% więcej wierszy w dokumencie, arkuszu czy oknie przeglądarki. Przy pracy z tekstem to różnica widoczna od razu, bo mniej przewijasz. Jeśli kupujesz model z matrycą 16:9, upewnij się, że to świadomy wybór, a nie efekt oferty z uboższym wariantem.
Jest też kilka sytuacji, w których 14 cali to zły wybór. Laptopy tej wielkości zwykle nie mają bloku numerycznego, co przeszkadza osobom wpisującym dużo liczb, na przykład w księgowości. Montaż wideo z rozbudowaną osią czasu albo praca na szerokich arkuszach będą wygodniejsze na zewnętrznym monitorze lub większym ekranie. Jeśli laptop prawie nie opuszcza biurka, a ty i tak podłączasz monitor, rozmiar 14 cali jest ważniejszy dla portfela niż dla wygody: lekka obudowa ma sens tylko wtedy, gdy ją nosisz.
Który ekran wybrać: OLED, IPS czy mini-LED, 60 czy 120 Hz?
Ekran to element, na który patrzysz najdłużej, więc oszczędzanie na nim jest najczęstszym błędem. W tym zestawieniu najlepszy obraz daje mini-LED z MacBooka Pro (miejsce 1), a najlepszy stosunek jakości do ceny OLED 16:10 w modelach z miejsc 2 i 4. Biznesowe laptopy mają matowe panele IPS, które są mniej efektowne, ale spokojniejsze w pracy przy oknie lub lampie.
| Typ ekranu | Mocna strona | Słaba strona | Dla kogo |
|---|---|---|---|
| OLED 60 Hz, błyszczący | Głęboka czerń, intensywne kolory, wysoki kontrast | Odbicia w jasnym pomieszczeniu, możliwe migotanie PWM przy niskiej jasności, większy pobór prądu przy jasnych treściach | Film, zdjęcia, nauka i praca w zacienionych wnętrzach |
| IPS matowy, 300–400 nitów | Brak odbić, równy obraz, niższa cena | Mniejszy kontrast, w tańszych wariantach wąski gamut barw (rzędu 45–53% sRGB w pomiarach) | Biuro, firmowa praca z dokumentami |
| IPS lub OLED 120 Hz | Płynne przewijanie i ruch kursora | Wyższe zużycie energii, wyższa cena | Osoby, które dużo piszą i przewijają, lubią płynny obraz |
| Mini-LED XDR 120 Hz | Jasność do 1000 nitów ciągłej (wg producenta), HDR, bardzo dobry kontrast | Cena, tylko w najdroższych modelach | Praca ze zdjęciami i wideo, praca w słońcu |
Dwie rzeczy warto wiedzieć o OLED-ach w laptopach. Po pierwsze, wiele paneli reguluje jasność migotaniem (PWM), co dla większości osób jest niewidoczne, ale część użytkowników odczuwa je jako zmęczenie oczu. Po drugie, zużycie energii zależy od zawartości: biały arkusz kalkulacyjny na maksymalnej jasności zje baterię szybciej niż ciemny motyw i ciemne zdjęcia, więc deklaracja producenta dotyczy zwykle przeglądania lub wideo przy umiarkowanej jasności.
Częstotliwość odświeżania 120 Hz nie jest potrzebna do pracy biurowej, ale po kilku dniach trudno wrócić do 60 Hz, bo przewijanie stron wygląda wyraźnie płynniej. Z drugiej strony dopłata za 120 Hz pojawia się w modelach droższych i zjada baterię. Pamiętaj też, że ThinkPad E14 i Yoga 7 występują w kilku wersjach ekranu: kupując, sprawdź w karcie oferty, czy masz WUXGA o jasności 300 nitów, czy panel 2.8K, OLED albo IPS.
Ile RAM-u i jaki dysk, skoro często nie da się ich wymienić?
Zacznijmy od pamięci operacyjnej, bo tu kupujący popełniają najkosztowniejszą pomyłkę. W większości cienkich laptopów RAM jest przylutowany do płyty głównej. Oznacza to, że ilość wybrana w sklepie zostaje z urządzeniem do końca jego życia. Przy 8 GB zaczynasz widzieć zwolnienia już przy kilku kartach przeglądarki i komunikatorze, 16 GB to rozsądne minimum do pracy biurowej na kilka lat, a 32 GB ma sens, gdy uruchamiasz maszyny wirtualne, duże arkusze, edytory kodu lub programy graficzne.
Laptopy z gniazdami SO-DIMM, jak ThinkPad E14 i EliteBook w tym zestawieniu, pozwalają później dołożyć pamięć, ale to wyjątek wśród cienkich modeli. W najtańszej ofercie ThinkPada E14 za ok. 5599 zł jest już 32 GB, co częściowo tłumaczy jego cenę na tle ASUS-ów za 3300–3400 zł. W MacBooku RAM nazywa się pamięcią zunifikowaną i także jest na stałe w układzie, więc 16 GB w wersji z naszego zestawienia ma inny charakter niż 16 GB w komputerze z Windows, ale rozbudowy nadal nie przewidziano.
Z dyskiem sprawa jest łatwiejsza: 512 GB wystarcza do pracy z dokumentami i poczty, jeśli reszta danych jest w chmurze, natomiast przy zdjęciach, nagraniach i lokalnych bibliotekach rośnie ryzyko szybkiego zapełnienia. Zwróć uwagę na liczbę slotów M.2 oraz format dysku. W modelach z jednym slotem rozmiaru 2242, jak Yoga 7, wybór dysków na wymianę jest ograniczony, a sama wymiana bywa droższa niż w standardowym formacie 2280.
Procesor wybiera się zwykle po liczbie rdzeni i architekturze, nie po nazwie. Sześć rdzeni i 12 wątków w Ryzen AI 7 445 to realnie więcej mocy niż cztery rdzenie w Ryzen AI 5 430, co przekłada się na szybsze eksporty, kompilacje i pracę wielu aplikacji naraz. Zintegrowana grafika wszystkich modeli z rankingu wystarcza do biura, filmów, lekkiej obróbki zdjęć i starszych gier, ale nie do nowoczesnych tytułów w wysokich ustawieniach.
Bateria: czy czasy producenta mają pokrycie w pracy?
Deklaracje producentów wyglądają imponująco: Apple podaje do 24 h odtwarzania wideo, Lenovo do 31 h dla Yogi 7. To wyniki pomiarów odtwarzania wideo z niską jasnością ekranu i wyłączoną łącznością, a w typowym dniu pracy, z wideokonferencją, kilkunastoma kartami przeglądarki i jasnością ekranu 150–200 nitów, czas pracy bywa wyraźnie krótszy. Traktuj te liczby jako porównanie między modelami jednego producenta, a nie jako obietnicę.
Pojemność baterii w watogodzinach pomaga tylko częściowo. W naszym zestawieniu ma ją od 56 Wh (EliteBook) przez 64 Wh (ThinkPad E14), 70 Wh (Vivobook i Yoga) i 72,4 Wh (MacBook) do 75 Wh (Zenbook). Oszczędny procesor z niewielką baterią może pracować równie długo jak mocniejszy układ z większym akumulatorem, a matryca OLED lub 120 Hz zwiększa pobór. Dlatego przy ostatecznym wyborze szukaj niezależnych pomiarów konkretnego modelu, a nie samej pojemności.
Dla wygody ważne jest ładowanie przez USB-C. Zasilacz 65 W i mocniejszy pozwala ładować laptop z jednej ładowarki dla telefonu, tabletu i słuchawek, a model, który ładuje się z powerbanku z funkcją Power Delivery, ratuje w pociągu. Zwróć uwagę, że nie każdy port USB-C przyjmuje ładowanie i nie każdy obsługuje obraz, więc przed zakupem sprawdź, które porty mają te funkcje.
Windows, macOS czy ARM, laptop zwykły czy 2w1?
System operacyjny bywa ważniejszy niż procesor. Windows daje największy wybór programów, w tym firmowych i branżowych, i jest wymagany w większości środowisk korporacyjnych. macOS jest spójny, a MacBook Pro z miejsca 1 ma wyjątkowo długą pracę na baterii, ale nie uruchomisz na nim natywnie programów tylko na Windows. Jeśli dostajesz laptop od pracodawcy z wymaganym oprogramowaniem, zapytaj działu IT, zanim wydasz 8888 zł.
Trzecia droga to laptopy z procesorami Snapdragon z Windows na architekturze ARM, które w sklepach kosztują około 4200 zł. Nowsze aplikacje mają natywne wersje, a starsze działają w emulacji, co bywa wolniejsze, a sterowniki niektórych urządzeń peryferyjnych, jak drukarki czy specjalistyczne czytniki, nie zawsze są dostępne. Dla kogoś, kto używa przeglądarki i pakietu biurowego, to rozsądna opcja, dla kogoś z oprogramowaniem branżowym ryzykowna.
Konstrukcja 2w1 z obrotem ekranu o 360° ma sens, jeśli korzystasz z dotyku i rysika: notujesz na spotkaniach, czytasz PDF-y w trybie tabletu, prezentujesz w trybie namiotu. Jeśli używasz tylko klawiatury i touchpada, płacisz za zawias, dotykową warstwę i błyszczący ekran, których nie wykorzystasz. W naszym zestawieniu to Yoga 7 z miejsca 5, której dopłata w stosunku do Vivobooka z miejsca 2 wynosi ok. 1100 zł.
Porty, łączność i serwis: o co zapytać przed zakupem?
Porty USB-C bywają kłopotliwe, bo wyglądają identycznie, a potrafią różnić się wszystkim. Thunderbolt 4 oznacza przepustowość 40 Gb/s, ładowanie, obraz i możliwość podłączenia dwóch monitorów 4K lub stacji dokującej. USB4 oferuje podobną przepustowość, ale bez gwarancji pełnego pakietu funkcji. Zwykłe USB-C 10 Gb/s wystarczy do dysków, pendrive’ów i ładowania, lecz niekoniecznie do obrazu. Jeśli planujesz stację dokującą z dwoma monitorami, wybieraj modele z Thunderbolt 4 (miejsca 1, 3, 5 i 6).
Warto zajrzeć w wersję HDMI. Wejście HDMI 1.4b, jak w Yodze 7, pokazuje obraz 4K tylko przy 30 Hz, co przy pracy z kursorem jest męczące, a HDMI 2.1 w pozostałych modelach pozwala na 4K 60 Hz i więcej. Zwróć też uwagę na czytnik kart (jest w MacBooku Pro i Yodze 7, nie ma go w ThinkPadzie E14), na łączność Wi-Fi 6, 6E lub 7 (nowsze standardy dają realny zysk tylko z odpowiednim routerem) oraz na kamerę i czytnik linii papilarnych albo kamerę IR do logowania Windows Hello.
Serwis i gwarancja to temat, który wychodzi po roku. Laptopy biznesowe, jak ThinkPad E14 i EliteBook, mają zwykle dokumentację serwisową, łatwiejszy dostęp do baterii i dysku oraz opcje rozszerzonej gwarancji. Niezależnie od gwarancji producenta sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi przez 2 lata, więc wada ujawniona w tym czasie nie zależy od polityki producenta. W konsumenckich ultrabookach bateria i dysk są trudniej dostępne, a wymiana poza serwisem producenta bywa nieopłacalna.
Ile kosztuje laptop 14 cali?
W listopadzie 2026 rozsądny laptop 14 cali z 16 GB RAM i dyskiem 512 GB zaczyna się od ok. 3300 zł. Półka średnia mieści się w przedziale 4000–5500 zł, a modele biznesowe i premium kosztują od ok. 5500 do ponad 9000 zł. W zestawieniu ofert, z którego korzystaliśmy, nie znaleźliśmy modeli z OLED, 16 GB RAM i dyskiem 512 GB poniżej 3300 zł; tańsze laptopy mają zwykle słabszą konfigurację i nie polecamy ich do pracy na kilka lat.
| Przedział | Co dostajesz | Przykładowe modele |
|---|---|---|
| Do ok. 4000 zł | OLED lub IPS, 16 GB RAM, dysk 512 GB, procesory Ryzen AI lub Core Ultra 5 i 7, waga 1,2–1,4 kg | Asus Vivobook S 14 M3407GA ok. 3289 zł (w rankingu: miejsce 2), Asus Zenbook 14 UM3406GA ok. 3399 zł (w rankingu: miejsce 4), Asus Vivobook S14 S3407AA ok. 3799 zł, Asus Zenbook 14 UX3405CA ok. 3995 zł |
| 4000–5500 zł | Konstrukcje 2w1 z dotykiem, dysk 1 TB, Wi-Fi 7, procesory Core Ultra 5 i 7, ARM | Asus ZenBook 14 UX3480QA (Snapdragon X) ok. 4199 zł, Lenovo Yoga 7 2-in-1 ok. 4399 zł (w rankingu: miejsce 5), Dell Pro 14 Plus 2in1 ok. 4400 zł, Dell 14 Plus ok. 5199 zł |
| 5500–7000 zł | Windows 11 Pro, rozbudowa pamięci, solidna obudowa, funkcje biznesowe, 32 GB RAM w niektórych ofertach | Lenovo ThinkPad E14 G7 ok. 5599 zł (w rankingu: miejsce 3), HP EliteBook 840 G11 ok. 5848 zł (w rankingu: miejsce 6), Dell Pro 14 Plus ok. 6692 zł |
| Powyżej 7000 zł | Najjaśniejsze ekrany, najwięcej portów, procesory H lub Ryzen 7, 32 GB RAM i większe dyski | Lenovo ThinkPad T14 G6 ok. 7649 zł, Apple MacBook Pro 14 M5 od ok. 8888 zł (w rankingu: miejsce 1), Asus ZenBook S 14 UX5406AA ok. 9272 zł |
Co realnie daje dopłata? Z 3300 do ok. 4400 zł płacisz głównie za dotyk, obrót ekranu, większy dysk i dłuższą pracę na baterii, a nie za wydajność. Między 5500 a 7000 zł kupujesz solidniejszą obudowę, system Pro, możliwość rozbudowy i funkcje bezpieczeństwa. Powyżej 7000 zł rośnie jakość ekranu, liczba portów, ilość pamięci i trwałość. Czego dopłata nie daje, to proporcjonalnego wzrostu szybkości w codziennych zadaniach: przeglądarka, arkusze i poczta działają podobnie na laptopie za 3300 i za 5500 zł. Ceny mogą się zmieniać z dnia na dzień, więc traktuj je jako orientacyjne.
Jakiej firmy laptop 14 cali wybrać?
Na polskim rynku laptopów 14 cali dominuje kilku producentów, z których każdy ma wyraźnie inną mocną stronę. Poniżej opisujemy sześć marek według oferty widocznej w sklepach w listopadzie 2026; w nawiasach wskazujemy modele z naszego rankingu.
- Asus – segment od średniego do premium, mocna strona to OLED w rozsądnej cenie i lekkie obudowy; serie Zenbook 14 i Vivobook S 14 (w rankingu: Vivobook S 14 M3407GA, miejsce 2; Zenbook 14 UM3406GA, miejsce 4)
- Lenovo – od biznesowych ThinkPadów po konsumenckie 2w1, mocna strona to klawiatura, trwałość i rozbudowa w serii ThinkPad oraz lekkie konwertowalne Yogi; serie ThinkPad E, T i Yoga 7 (w rankingu: ThinkPad E14 G7, miejsce 3; Yoga 7 2-in-1, miejsce 5)
- Apple – segment premium, mocna strona to wydajność na wat, ekrany i wykonanie; MacBook Air 13,6 cala i MacBook Pro 14 (w rankingu: MacBook Pro 14 M5, miejsce 1)
- HP – segment biznesowy i średni, mocna strona to wykonanie i funkcje zarządzania flotą w serii EliteBook (w rankingu: EliteBook 840 G11, miejsce 6)
- Dell – oferta biznesowa i konsumencka, w sklepach widoczne serie Dell 14 Plus, Dell Pro 14 Plus i wersje 2w1, od ok. 4400 zł; w rankingu bez modelu
- Acer – segment budżetowy i średni, mocna strona to cena do wyposażenia w seriach Swift Go 14, Swift 3 i Aspire; w rankingu bez modelu
Wybierając markę, patrz nie na logo, a na dostęp do serwisu w Polsce, długość wsparcia dla modelu (aktualizacje BIOS i sterowników) oraz to, czy dana seria ma wersje z gwarancją na miejscu u klienta. Jeśli kupujesz do firmy, ThinkPad lub EliteBook oszczędzą czas, jeśli dla siebie, najlepsze są ASUS-y i MacBook.
Jak dopasować laptop 14 cali do własnych potrzeb?
Skoro porównanie jest za nami, zostaje kilka prostych reguł. Jeśli pracujesz w biurze, uczysz się lub studiujesz i szukasz najlepszej opłacalności, wybierz Vivobooka S 14 z miejsca 2 albo, gdy najważniejsza jest waga, Zenbooka z miejsca 4. Jeśli laptop ma służyć w firmie, potrzebujesz Windows Pro i rozbudowy, sięgnij po ThinkPada E14 z miejsca 3. Jeżeli notujesz ręcznie albo często zmieniasz pozycję pracy, Yoga 7 ma sens, o ile sprawdzisz konkretny wariant ekranu.
MacBook Pro 14 zasługuje na pierwsze miejsce dlatego, że ma najlepszy ekran, najdłuższą deklarowaną pracę i komplet portów. Zwraca się jednak osobom, które z niego korzystają zawodowo: montażystom, fotografom, programistom na macOS. Przy 8888 zł nie warto go kupować do poczty i arkuszy. Zanim złożysz zamówienie, porównaj symbol modelu z kartą producenta, bo to on, a nie nazwa serii, decyduje o ekranie, pamięci i portach.
Najczęściej zadawane pytania
Krótkie odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się przy zakupie laptopa 14 cali do pracy, nauki i domu.
Czy matryca OLED w laptopie się wypala?
Przy normalnym użytkowaniu ryzyko jest niewielkie, ale istnieje, bo piksele OLED starzeją się nierównomiernie. Najbardziej narażone są stałe elementy, jak pasek zadań czy logo wyświetlane godzinami. Pomaga ciemny motyw, automatyczne ukrywanie paska i wygaszacz ekranu.
Jak sprawdzić, jaka konfiguracja kryje się pod symbolem modelu?
Zacznij od pełnego symbolu (na przykład z końcówką po myślniku lub ukośniku) i porównaj go z kartą na stronie producenta. W opisie oferty szukaj wersji procesora, ilości RAM, rodzaju i jasności ekranu oraz liczby portów. Jeśli czegoś brakuje, zapytaj sklep przed zakupem.
Czy w laptopie 14 cali można podłączyć dwa dodatkowe monitory?
Tak, jeśli ma port Thunderbolt 4 lub USB4 z obsługą obrazu, albo przez stację dokującą. Zwykły port USB-C bez DisplayPort tego nie umożliwia. Dwa monitory 4K wymagają mocniejszej grafiki zintegrowanej, a przy starszych układach liczba obsługiwanych ekranów bywa ograniczona.
Czy da się ładować laptop z powerbanku lub ładowarki od telefonu?
Tak, jeśli laptop ładuje się przez USB-C z Power Delivery, a źródło ma odpowiednią moc, zwykle co najmniej 45 W. Ładowarka o mniejszej mocy wystarczy do podtrzymania pracy lub wolnego ładowania. Najszybciej naładuje oryginalny zasilacz 65 W lub mocniejszy.
Czy w laptopie 14 cali potrzebna jest osobna karta graficzna?
Do biura, filmów, zdjęć i lekkiego montażu wystarczy grafika zintegrowana, jaką mają wszystkie modele z rankingu. Osobna karta ma sens przy nowoczesnych grach i obliczeniach 3D, ale zwiększa wagę, cenę i zużycie baterii. W tej klasie laptopów jest rzadkością.
Windows 11 Home czy Pro?
Home wystarcza do domu i nauki. Pro dodaje między innymi pełne szyfrowanie BitLocker, dołączanie do domeny firmowej, zdalny pulpit w roli hosta i Hyper-V. Jeśli laptop ma pracować w firmie, wybierz Pro, bo upgrade po zakupie jest płatny.
W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne. Za zakup lub przejście do sklepu z naszych linków otrzymujemy prowizję, która pozwala rozwijać serwis. Nie wpływa to na kolejność w rankingach.





