Najlepszym routerem Wi-Fi 7 w tym rankingu jest ASUS TUF Gaming BE9400. To jedyny model z zestawienia, który pracuje w trzech pasmach, w tym w paśmie 6 GHz z kanałami 320 MHz, a przy tym ma cztery porty 2,5 Gb/s i kosztuje mniej niż niejeden router dwupasmowy. Jeśli nie potrzebujesz 6 GHz, a liczy się dla Ciebie dużo szybkich portów, zobacz ASUS ROG Strix GS-BE7200 z miejsca 2.
Sześć urządzeń z listy to w praktyce cztery różne rodzaje sprzętu: domowe routery trzy- i dwupasmowe, urządzenie operatorskie, router 5G na kartę SIM i router podróżny. Dlatego przy każdym modelu piszemy wprost, do jakiego zastosowania się nadaje, a w poradniku tłumaczymy, co oznaczają oznaczenia BE3600, BE7200 i BE9400. Ceny sprawdzaliśmy w polskich sklepach w październiku 2026.

Szybki wybór
Najlepsze routery Wi-Fi 7 w 2026: TOP 6
-
Zwycięzca rankinguNajlepszy ogólnie
Router ASUS TUF-BE9400
- Klasa i pasma
- BE9400, 2,4 + 5 + 6 GHz
- Porty przewodowe
- 4 × 2,5 GbE, USB 3.2
- Cena (ok.)
- ok. 569 zł
Zalety
- Jedyny w rankingu z pasmem 6 GHz i kanałami 320 MHz
- Cztery porty 2,5 Gb/s i port USB 3.2
- AiMesh: można dołożyć kolejne routery ASUS jako węzły
- Bardzo dobra cena jak na router trzypasmowy
Wady
- Pełną prędkość 6 GHz wykorzystasz tylko z urządzeniami Wi-Fi 6E/7
- Duża obudowa z antenami zewnętrznymi
Werdykt: Najrozsądniejszy wybór do domu ze światłowodem 1–2 Gb/s i nowymi laptopami lub telefonami z Wi-Fi 7.
-
2. miejsce na podiumNajwięcej portów 2,5 Gb/s
Router ASUS ROG Strix GS-BE7200
- Klasa i pasma
- BE7200, 2,4 + 5 GHz
- Porty przewodowe
- 5 × 2,5 GbE, bez USB
- Cena (ok.)
- ok. 669 zł
Zalety
- Pięć portów 2,5 Gb/s: komputer, konsola i NAS po kablu bez przełącznika
- Rozbudowane funkcje dla graczy i priorytet ruchu
- AiMesh i pełne oprogramowanie ASUS
Wady
- Brak pasma 6 GHz i portu USB
- MLO i kanały 160 MHz trzeba włączyć ręcznie
Werdykt: Dla graczy i domów z wieloma urządzeniami podłączonymi kablem, gdzie 6 GHz nie jest potrzebne.
-
3. miejsce na podiumTani dwupasmowy Wi-Fi 7
Router Tenda BE12 Pro
- Klasa i pasma
- BE7200, 2,4 + 5 GHz
- Porty przewodowe
- m.in. 2 × 2,5 GbE
- Cena (ok.)
- brak potwierdzonej ceny w PL (ok. 139 €)
Zalety
- Wi-Fi 7 w klasie BE7200 za niewielkie pieniądze
- Dwa porty 2,5 Gb/s
- EasyMesh i wbudowany serwer VPN
Wady
- Brak potwierdzonej ceny i dostępności w polskich sklepach
- Uboższe oprogramowanie niż w routerach ASUS
Werdykt: Dla osób, które chcą przejść na Wi-Fi 7 jak najtaniej i nie potrzebują rozbudowanych ustawień.
-
Z gniazdami telefonu
Router Zyxel EE3301 BE7200
- Klasa i pasma
- BE7200, 2,4 + 5 GHz
- Porty przewodowe
- 2,5 GbE + 3 × 1 GbE, 2 × FXS, USB 3.0
- Cena (ok.)
- brak potwierdzonej ceny detalicznej w PL
Zalety
- Dwa gniazda FXS do telefonu stacjonarnego VoIP
- Port 2,5 Gb/s i USB 3.0
- EasyMesh
Wady
- Sprzęt projektowany dla operatorów, trudno dostępny w sklepach
- Tylko jeden port 2,5 Gb/s
Werdykt: Dla osób, które obok internetu korzystają z telefonu stacjonarnego VoIP i potrzebują jednego urządzenia do obu.
-
Router 5G na kartę SIM
Router Strong 5G AIRHOME1501 BE3600
- Klasa i pasma
- BE3600, 2,4 + 5 GHz, modem 5G
- Porty przewodowe
- port Ethernet
- Cena (ok.)
- brak potwierdzonej ceny w PL (ok. 223 €)
Zalety
- Wbudowany modem 5G: internet z karty SIM bez kabla
- Wi-Fi 7 w urządzeniu na działkę, do domu letniskowego lub jako łącze zapasowe
- Nie wymaga instalacji technika
Wady
- Prędkość zależy od zasięgu 5G i operatora, nie od Wi-Fi 7
- Najsłabsza klasa Wi-Fi w rankingu
Werdykt: Dla miejsc bez światłowodu i kablówki, gdzie jedynym szybkim łączem jest sieć komórkowa.
-
Router podróżny
Router TP-Link TL-WR3602BE
- Klasa i pasma
- BE3600, 2,4 + 5 GHz
- Porty przewodowe
- 2 porty Ethernet (WAN/LAN)
- Cena (ok.)
- brak potwierdzonej ceny w PL (ok. 100 $)
Zalety
- Mały i lekki: mieści się w torbie z laptopem
- Tworzy prywatną sieć z hotelowego Wi-Fi lub kabla
- Obsługa VPN w podróży
Wady
- Router podróżny: zasięg i wydajność nie na cały dom
- Brak pasma 6 GHz
Werdykt: Dla osób często pracujących w hotelach i na wyjazdach; jako główny router domowy się nie sprawdzi.
Który router Wi-Fi 7 dla kogo?
- Do domu ze światłowodem Trzy pasma z 6 GHz i porty 2,5 Gb/s za rozsądną cenę.
- Dla graczy i wielu urządzeń po kablu Pięć portów 2,5 Gb/s i priorytet ruchu dla gier.
- Najtańsze wejście w Wi-Fi 7 Klasa BE7200 i porty 2,5 Gb/s w niskiej cenie.
- Internet i telefon stacjonarny Gniazda FXS na telefon VoIP w jednym urządzeniu.
- Bez kabla, na kartę SIM lub w podróży Modem 5G na działkę albo kieszonkowy router do hoteli.
Porównanie routerów Wi-Fi 7 z rankingu
| Model | Klasa | Pasmo 6 GHz | Porty 2,5 Gb/s | Cena (ok., X 2026) |
|---|---|---|---|---|
| ASUS TUF-BE9400 | BE9400 | tak, 320 MHz | 4 | ok. 569 zł |
| ASUS ROG Strix GS-BE7200 | BE7200 | nie | 5 | ok. 669 zł |
| Tenda BE12 Pro | BE7200 | nie | 2 | brak ceny PL |
| Zyxel EE3301 | BE7200 | nie | 1 | brak ceny PL |
| Strong 5G AIRHOME1501 | BE3600 + 5G | nie | brak danych | brak ceny PL |
| TP-Link TL-WR3602BE | BE3600 | nie | brak danych | brak ceny PL |
Napis Wi-Fi 7 na pudełku nie mówi jeszcze, ile z tego standardu dostaniesz. Największą różnicę daje pasmo 6 GHz z szerokimi kanałami, a w naszym zestawieniu ma je tylko jeden router, i to wcale nie najdroższy. Pozostałe pięć to urządzenia dwupasmowe, które sprawdzą się świetnie, ale w innych rolach: jako centrum sieci po kablu, łącze 5G albo router w walizce.
Jak powstał ten ranking?
Porównaliśmy sześć routerów Wi-Fi 7 wskazanych do zestawienia. Dane techniczne pochodzą ze stron i kart katalogowych producentów, ceny z polskich sklepów (październik 2026), a ocenę działania uzupełniliśmy o wyniki niezależnych testów. Tam, gdzie nie udało się potwierdzić ceny w Polsce, piszemy o tym wprost.
- Możliwości Wi-Fi 7 (35%): liczba pasm, obecność 6 GHz, szerokość kanałów, MLO.
- Porty i łączność przewodowa (20%): liczba portów 2,5 Gb/s, USB, dodatkowe gniazda.
- Oprogramowanie i mesh (20%): zarządzanie, aktualizacje, możliwość rozbudowy sieci.
- Dopasowanie do typowego domu (15%): czy urządzenie może być głównym routerem w mieszkaniu lub domu.
- Cena i dostępność w Polsce (10%).
Router 5G i router podróżny oceniliśmy według tych samych kryteriów. Są dobrymi urządzeniami w swoich niszach, ale jako główny router domowy dają mniej, dlatego zajmują dalsze miejsca.
Jak wybrać router Wi-Fi 7? Poradnik
Wi-Fi 7, czyli standard IEEE 802.11be, obiecuje wyższe prędkości, mniejsze opóźnienia i stabilniejsze połączenie przy wielu urządzeniach naraz. Na półce sklepowej wszystkie routery z tym logo wyglądają jednak podobnie, a różnią się tym, co faktycznie potrafią. Jeden pracuje w trzech pasmach i obsłuży kanały 320 MHz, inny ma tylko dwa pasma i nominalnie trzy razy mniejszą przepustowość. Ten poradnik pomoże Ci odczytać specyfikację i ocenić, czy wymiana routera ma sens w Twoim domu.
Zacznij od dwóch pytań. Jakie masz łącze internetowe i jakie urządzenia będą się łączyć z routerem? Odpowiedź na nie zdecyduje, czy potrzebujesz modelu trzypasmowego za kilkaset złotych, czy wystarczy Ci tańszy router dwupasmowy, a może w ogóle lepiej zostać przy obecnym sprzęcie.
Co naprawdę zmienia Wi-Fi 7?
Najważniejsze nowości to trzy rzeczy. Pierwsza to kanały o szerokości 320 MHz, dwa razy szersze niż w Wi-Fi 6E. Szerszy kanał to szersza droga dla danych, więc przy dobrym sygnale transfer między routerem a laptopem może przekroczyć kilka gigabitów na sekundę. Druga to modulacja 4096-QAM, która pozwala upakować więcej danych w każdym sygnale, ale działa tylko przy bardzo dobrym zasięgu, zwykle w tym samym pomieszczeniu.
Trzecia, najmniej widoczna w reklamach, a w praktyce bardzo przydatna, to MLO, czyli Multi-Link Operation. Urządzenie może korzystać z dwóch pasm jednocześnie albo błyskawicznie przełączać się między nimi, gdy jedno jest zakłócone. Efektem są mniejsze i stabilniejsze opóźnienia, co docenią gracze i osoby prowadzące wideorozmowy. Warunek jest jeden: MLO działa tylko wtedy, gdy zarówno router, jak i telefon czy laptop obsługują Wi-Fi 7.
W niektórych routerach funkcje te trzeba włączyć samodzielnie w ustawieniach. Dotyczy to na przykład modelu z miejsca 2, w którym MLO i kanały 160 MHz są domyślnie wyłączone. Po zakupie warto więc zajrzeć do panelu administracyjnego, zamiast zakładać, że wszystko działa od razu na pełnych obrotach.
Co oznaczają BE3600, BE7200 i BE9400?
Oznaczenie klasy to suma maksymalnych teoretycznych prędkości we wszystkich pasmach routera, podana w megabitach na sekundę. BE9400 oznacza około 9,4 Gb/s łącznie, ale żadne pojedyncze urządzenie nie osiągnie takiej prędkości. Telefon czy laptop łączy się zwykle dwiema antenami, więc realnie korzysta z ułamka tej wartości.
Liczba ta mówi jednak, ile pasm ma router i jak szerokich kanałów używa. Klasa BE3600 to zwykle dwa pasma z węższymi kanałami, typowa dla urządzeń podróżnych i modemów 5G. BE7200 to najczęściej dwa pasma, 2,4 i 5 GHz, z kanałami do 160 MHz. Dopiero klasy od BE9300 w górę oznaczają zwykle obecność pasma 6 GHz, a z nim kanałów 320 MHz.
| Klasa | Typowe pasma | Najszerszy kanał | Dla kogo |
|---|---|---|---|
| BE3600 | 2,4 + 5 GHz | 160 MHz | Router podróżny, modem 5G, małe mieszkanie |
| BE5000 | 2,4 + 5 GHz | 160 MHz | Mieszkanie z łączem do 1 Gb/s |
| BE7200 | 2,4 + 5 GHz | 160 MHz | Dom z wieloma urządzeniami, porty 2,5 Gb/s |
| BE9300 / BE9400 | 2,4 + 5 + 6 GHz | 320 MHz | Łącze powyżej 1 Gb/s, urządzenia z Wi-Fi 7 |
| BE19000 i wyżej | 2,4 + 2 × 5 lub 2 × 6 GHz | 320 MHz | Duże domy, wymagające sieci |
Czy pasmo 6 GHz działa w Polsce?
Tak. Urządzenia Wi-Fi mogą w Polsce korzystać z dolnej części pasma 6 GHz, od 5945 do 6425 MHz, bez pozwolenia radiowego. To zakres o szerokości 480 MHz, w którym mieści się jeden kanał 320 MHz albo kilka węższych. Pasmo 6 GHz jest dziś bardzo mało zatłoczone, bo korzystają z niego tylko urządzenia Wi-Fi 6E i 7. W bloku, w którym na 5 GHz widać kilkanaście sieci sąsiadów, to właśnie 6 GHz daje największą poprawę.
Pasmo 6 GHz ma też wadę: gorzej przenika przez ściany i stropy niż 5 GHz, a tym bardziej 2,4 GHz. W praktyce najlepiej sprawdza się w pomieszczeniu z routerem i w sąsiednich pokojach. W domu piętrowym do pełnego wykorzystania 6 GHz potrzebny jest zwykle drugi router w systemie mesh.
Sprawdź też, czy Twoje urządzenia w ogóle widzą to pasmo. Wi-Fi 6E lub 7 mają nowsze flagowe i średniopółkowe telefony, część laptopów z ostatnich lat i niektóre konsole. Starszy laptop z Wi-Fi 5 czy 6 połączy się z nowym routerem tylko przez 2,4 lub 5 GHz i nie zobaczy żadnej różnicy w prędkości.
Ile portów i jakiej prędkości potrzebujesz?
Port WAN łączy router z modemem lub terminalem operatora. Jeśli masz światłowód 2 Gb/s albo szybszy, potrzebujesz portu WAN 2,5 Gb/s, bo gigabitowy port ograniczy łącze do około 940 Mb/s. Przy łączu do 1 Gb/s port WAN 2,5 Gb/s nie przyspieszy internetu, ale porty LAN 2,5 Gb/s nadal mogą się przydać.
Szybkie porty LAN mają sens, gdy w domu jest dysk sieciowy NAS, komputer z kartą 2,5 Gb/s albo drugi router mesh połączony kablem. Kopiowanie plików między komputerem a NAS-em po porcie 2,5 Gb/s jest wtedy nawet dwa i pół raza szybsze niż po zwykłym gigabicie. Konsole i telewizory mają zwykle porty 1 Gb/s, więc dla nich liczba szybkich portów nie ma znaczenia.
Port USB w routerze pozwala podłączyć dysk i udostępnić go w sieci albo podpiąć modem LTE jako łącze zapasowe. Nie wszystkie routery go mają: brakuje go na przykład w modelu z miejsca 2, który za to oferuje najwięcej portów 2,5 Gb/s.
Router domowy, operatorski, 5G czy podróżny?
Router domowy podłączasz do modemu lub terminala operatora i to on rozsyła Wi-Fi po mieszkaniu. W tej roli sprawdzają się modele z miejsc 1–3. Urządzenie operatorskie, takie jak router z miejsca 4, łączy funkcje routera z bramką do telefonu stacjonarnego VoIP. Ma to sens, jeśli korzystasz z telefonu na kabel, ale takie urządzenia trafiają głównie do operatorów i trudno je kupić w zwykłym sklepie.
Router 5G ma w środku modem komórkowy i slot na kartę SIM. Sprawdza się tam, gdzie nie ma światłowodu ani kablówki: na działce, w domu letniskowym, na nowym osiedlu. Jego prędkość zależy przede wszystkim od zasięgu sieci 5G i pakietu u operatora, a nie od klasy Wi-Fi. Router podróżny z kolei to mała skrzynka, którą zabierasz do hotelu, aby z publicznej sieci zrobić własną, zabezpieczoną sieć dla laptopa i telefonu. Żaden z nich nie zastąpi pełnowymiarowego routera w domu z kilkunastoma urządzeniami.
Mesh: kiedy jeden router nie wystarczy?
Jeden router zwykle dobrze pokrywa mieszkanie do około 80 metrów kwadratowych, o ile stoi w centralnym miejscu, a nie w szafce w przedpokoju. W większych mieszkaniach, domach piętrowych i budynkach z żelbetowymi stropami lepiej zbudować sieć z dwóch lub trzech urządzeń w systemie mesh. Routery ASUS z rankingu obsługują AiMesh, czyli mogą współpracować z innymi routerami tej marki, a Tenda i Zyxel korzystają ze standardu EasyMesh.
Najlepsze efekty daje mesh z węzłami połączonymi kablem. Jeśli w ścianach jest okablowanie Ethernet, sygnał między routerami nie musi dzielić pasma z Twoimi urządzeniami. Bez kabla warto wybrać model trzypasmowy, w którym jedno pasmo może przenosić ruch między węzłami.
Czy warto teraz wymieniać router na Wi-Fi 7?
Wymiana ma największy sens w trzech sytuacjach. Gdy masz łącze szybsze niż 1 Gb/s i obecny router go nie wykorzystuje. Gdy w domu jest sporo nowych urządzeń z Wi-Fi 7, które mogą korzystać z 6 GHz i MLO. I gdy obecny router ma już kilka lat, nie dostaje aktualizacji bezpieczeństwa albo nie radzi sobie z liczbą urządzeń.
Jeśli masz łącze 300 lub 600 Mb/s, kilka starszych urządzeń i router z Wi-Fi 6, który działa stabilnie, wymiana nie przyspieszy internetu. Wtedy lepiej zainwestować w przestawienie routera w lepsze miejsce albo w drugi punkt dostępowy. Kupując nowy router, pamiętaj, że będzie Ci służył kilka lat, więc nawet jeśli dziś nie masz urządzeń z Wi-Fi 7, kolejny telefon czy laptop najpewniej już je będzie miał.
| Twoja sytuacja | Co wybrać | Model z rankingu |
|---|---|---|
| Światłowód 1–2 Gb/s, nowe urządzenia | Router trzypasmowy z 6 GHz | miejsce 1 |
| Wiele urządzeń po kablu, gry | Dwupasmowy z wieloma portami 2,5 Gb/s | miejsce 2 |
| Ograniczony budżet | Dwupasmowy BE7200 | miejsce 3 |
| Brak łącza kablowego | Router 5G na kartę SIM | miejsce 5 |
| Częste wyjazdy | Router podróżny | miejsce 6 |
Jak ustawić router, żeby wykorzystać Wi-Fi 7?
Postaw router na otwartej przestrzeni, możliwie centralnie i wysoko, z dala od metalowych szafek, akwariów i kuchenek mikrofalowych. Anteny zewnętrzne ustaw pionowo lub pod lekkim kątem względem siebie. Po pierwszym uruchomieniu zaktualizuj oprogramowanie, bo producenci w kolejnych wersjach poprawiają obsługę MLO i stabilność połączeń z nowymi urządzeniami.
Zmień domyślne hasło administratora, wybierz zabezpieczenia WPA3 i wyłącz WPS, jeśli z niego nie korzystasz. Jeśli starsze urządzenia mają problem z połączeniem, utwórz dla nich osobną sieć 2,4 GHz w trybie zgodności, zamiast obniżać zabezpieczenia całej sieci. W wielu routerach można też stworzyć osobną sieć dla gości i urządzeń smart home, co zwiększa bezpieczeństwo.
Na co uważać w opisie routera?
Sklepowe opisy często eksponują największą liczbę z karty produktu, czyli łączną przepustowość. Tymczasem ważniejsze jest to, czego w opisie brakuje. Jeśli nie ma w nim słowa o paśmie 6 GHz, router najpewniej go nie obsługuje. Jeśli przy portach nie podano prędkości, zwykle są to porty gigabitowe. Jeśli producent nie wspomina o MLO, sprawdź to w karcie katalogowej, bo część tańszych urządzeń obsługuje tę funkcję tylko w ograniczonym zakresie.
Zwróć też uwagę na politykę aktualizacji. Router jest bramą między internetem a wszystkimi urządzeniami w domu, więc poprawki bezpieczeństwa są równie ważne jak w telefonie. Producenci routerów rzadko podają konkretną liczbę lat wsparcia, ale historię aktualizacji starszych modeli danej marki łatwo sprawdzić na stronie pomocy technicznej. Regularne wydania firmware’u to dobry znak.
Ostatnia rzecz to aplikacja. Większość nowych routerów da się skonfigurować z telefonu w kilka minut, ale zakres ustawień bywa różny. Kontrola rodzicielska, sieć dla gości, serwer VPN czy priorytet dla wybranych urządzeń są w jednych modelach dostępne od ręki, w innych tylko w panelu przeglądarkowym albo wcale.
Który router Wi-Fi 7 wybrać?
Do typowego domu ze światłowodem i nowymi urządzeniami najlepszym wyborem jest ASUS TUF-BE9400: jako jedyny w zestawieniu oferuje pasmo 6 GHz z kanałami 320 MHz, cztery porty 2,5 Gb/s i USB. Jeśli najważniejsze są dla Ciebie połączenia kablowe i gry, wybierz ROG Strix GS-BE7200 z pięcioma portami 2,5 Gb/s. Tenda BE12 Pro to najtańsza droga do Wi-Fi 7, o ile znajdziesz ją w polskim sklepie.
Zyxel EE3301 wybierz tylko wtedy, gdy potrzebujesz gniazd na telefon stacjonarny. Strong AIRHOME1501 kupuj tam, gdzie jedynym szybkim łączem jest sieć komórkowa 5G, a TP-Link TL-WR3602BE zabierz w podróż. Przed zakupem sprawdź, czy Twoje urządzenia obsługują Wi-Fi 6E lub 7, bo od tego zależy, ile z nowego standardu faktycznie zobaczysz.
Najczęściej zadawane pytania
Krótkie odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się przed zakupem routera Wi-Fi 7.
Czy router Wi-Fi 7 przyspieszy internet od operatora?
Nie przyspieszy samego łącza, bo prędkość internetu określa umowa z operatorem. Może za to sprawić, że urządzenia w domu wykorzystają pełną prędkość łącza bezprzewodowo, zwłaszcza przy pakietach powyżej 1 Gb/s.
Czy starsze urządzenia połączą się z routerem Wi-Fi 7?
Tak. Wi-Fi 7 jest wstecznie zgodne, więc telefony, laptopy i sprzęt smart home z Wi-Fi 4, 5 i 6 połączą się bez problemu. Będą jednak działać z prędkością swojego standardu.
Czy mogę podłączyć router Wi-Fi 7 do modemu operatora?
Tak. Najlepiej przełączyć modem lub terminal operatora w tryb mostu albo wyłączyć w nim Wi-Fi, żeby obie sieci nie zakłócały się nawzajem. U niektórych operatorów wymaga to kontaktu z infolinią.
Czy iPhone obsługuje Wi-Fi 7?
Obsługują je nowsze modele iPhone’a, od serii 16. Starsze iPhone’y z Wi-Fi 6E łączą się w paśmie 6 GHz, ale bez funkcji typowych dla Wi-Fi 7, takich jak MLO czy kanały 320 MHz.
Ile prądu zużywa router Wi-Fi 7?
Router pracuje całą dobę, więc nawet kilkanaście watów przekłada się na kilkadziesiąt złotych rocznie. Modele trzypasmowe z wieloma portami 2,5 Gb/s zużywają zwykle więcej niż małe routery podróżne.
Czy router 5G zastąpi światłowód?
Może, jeśli w okolicy jest dobry zasięg 5G i masz pakiet z dużym limitem danych. Opóźnienia i stabilność są jednak zwykle gorsze niż na światłowodzie, a prędkość zmienia się w zależności od obciążenia stacji bazowej.
W tym tekście znajdują się linki afiliacyjne. Za zakup lub przejście do sklepu z naszych linków otrzymujemy prowizję, która pozwala rozwijać serwis. Nie wpływa to na kolejność w rankingach.





